Ostatnio wykonana przez nas metamorfoza ogrodu to projekt o którym chcielibyśmy dziś opowiedzieć. Jest jest nieco inny niż projekty ogrodów, które opisywaliśmy do tej pory – tym razem nie zaczynaliśmy od pustej kartki papieru na której znajdował się jedynie zarys domu i granic działki. Ogród którego projektu się podjęliśmy miał już swoje lata oraz posiadał bardzo dużą ilość drzew i krzewów.

Metamorfoza ogrodu w Krakowie –  zapraszamy do oglądnięcia zdjęć przed i po realizacji. W projekcie zależało nam na zachowaniu maksymalnej ilości zieleni istniejącej w związku z czym zaproponowany układ wpisuje możliwie maksymalną ilość zieleni. Jeśli chcecie poczytać o samym projekcie, zapraszamy do opisu pod galerią!

Co zastaliśmy w terenie

Tak jak już wspomnieliśmy, w ogrodzie rosło wiele drzew i krzewów: znajdowały się tu zarówno drzewa iglaste, takie jak świerki, sosny i jodły ale także drzewa liściaste w postaci niewielkich malowniczych klonów ale też brzóz i pięknych, rozłożystych czereśni.W ogrodzie znaleźć można było krzewy ozdobne oraz owocowe. Zieleń w ogrodzie, a zwłaszcza drzewa były w bardzo dobrym stanie i osiągnęły już znaczne rozmiary co stanowiło jeden z największych walorów ogrodu, którego absolutnie nie chcieliśmy się pozbywać. Właściciele byli tego samego zdania 😉

Założenie było więc proste – zostawiamy maksymalną ilość zieleni oraz uzupełniamy ogród o nasadzenia większej ilości gatunków długo kwitnących kwitnących krzewów, traw i bylin, których z ogrodzie brakowało. Oczywiście, nie wszystkie rośliny nadawały się do pozostawienia – zdecydowaliśmy się na usunięcia starych krzewów, które najlepsze lata miały już za sobą. Ilość wprowadzonych nowych roślin jednak zdecydowanie nadrobiła te usunięcia!

Pierwsze szkice

Choć projekt nie wydawał się na początku łatwy, praca nad nim okazała się bardzo przyjemna i szybko pojawiły się pierwsze szkice i pomysły. Poza zielenią, zaproponowaliśmy nowe nawierzchnie tarasu, podjazdu oraz kilka nowych ścieżek żwirowych z płytami. Ze względu na duży rozmiar ogrodu, pojawił się pomysł na wprowadzenie rabat, które oddzieliły część ozdobną przy domu od rozległego trawnika. W trakcie pracy nad pierwszymi pomysłami wydzielone zostały funkcje dla poszczególnych części ogrodu: część wejściowa/reprezentacyjna, część ozdobna, część gospodarcza. Zostawiliśmy także duży trawnik, który można wykorzystać na wiele sposobów oraz zaaranżowaliśmy przytulne osłonięte miejsce na huśtawkę.

Szkic podziału ogrodu na funkcje

Podział funkcji w ogrodzie

Pierwszy szkic ogrodu

Rearanżacja ogrodu pierwsze szkice

Po zaawansowaniu prac nad wstępnymi pomysłami, powstała spójna koncepcja ogrodu, w którym zaprojektowane zostały ozdobne rabaty o znacznych rozmiarach. Kształt rabat został częściowo zdefiniowany przez istniejący układ drzew – wprowadzone zostały liczne nasadzenia cieniolubnych roślin pod koronami drzew, w tym paproci, traw, naparstnic, bodziszków czy liliowców.

Aby urozmaicić ogród zdecydowano się na zbudowanie rabat przy tarasie oraz przed nim – dzięki czemu powstały nasadzenia kwitnących bylin i traw w odcieniach różu, fioletu i z akcentem żółci, które można podziwiać zarówno z tarasu jak i z salonu. Cały ogród został więc uzupełniony roślinami kwitnącymi, a w jego reprezentacyjnej części przy podjeździe wprowadzono powierzchniowe nasadzenia różnych gatunków hortensji. Także część istniejących roślin, która kolidowała z naszym pomysłem na ogród znalazła swoje nowe miejsca.

metamorfoza ogrodu

Aby uzyskać wyobrażony sobie przez nas i Właścicieli efekt, szczegółowo opracowane zostały rabaty bylin i traw ozdobnych. Cały ogród dodatkowo uzupełniony został w nowe oświetlenie, które podkreśli miękkie nasadzenia jaki i istniejące malownicze drzewa. Zapraszamy do zapoznania się z inspiracjami do projektu, które znajdziecie poniżej: