Jakiś czas temu pracowaliśmy nad ciekawymi projektami ogrodów w Krakowie. Były to dwa prawie identyczne ogrody przy bliźniaku, każdy należący do innego klienta. Co sprawiło, że praca była jeszcze ciekawsza, każdy z klientów miał całkowicie inny pomysł na swój ogród. Jednej z rodzin marzył się ogród w stylu angielskim, druga rodzina chciała mieć nowoczesny ogród z wieloma kwitnącymi roślinami i pozostawieniem dużej przestrzeni do zabawy dla dzieci.

W ten sposób, przy jednym budynku powstały dwa całkowicie różne ogrody, dodatkowo utrzymane w innej kolorystyce.

Ogród geometryczny

Ogród został zaprojektowany w oparciu o proste linie. Wydzielona została duża przestrzeń pozostawiona do zabawy dla dzieci. Pozostawienie miejsca do  dla dzieci daje możliwość zmieniania elementów wykorzystywanych przez dzieci w ogrodzie wraz z ich nowymi pomysłami. Dzięki takiemu zabiegowi zyskujemy miejsce, gdzie dzieci mogą biegać, pograć w badmintona, rozłożyć sobie trampolinę czy piaskownicę a wszystko zależy od ich obecnych potrzeb.

W ogrodzie wydzielono także kameralną przestrzeń, gdzie można ustawić huśtawkę czy leżak i odpocząć z książką w otoczeniu zieleni. Właśnie tam zaprojektowane zostały najbardziej ozdobne rośliny: byliny, trawy ozdobne, kwitnące krzewy, rośliny cebulowe. Aby ożywić przestrzeń jak i wprowadzić trochę cienia zaprojektowane zostały niewielkie drzewa, w tym drzewa kwitnące na kolor różowy w okresie wiosennym. W okolicy tarasu zaplanowane zostały donice na uprawę ziół i warzyw przeznaczone zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, które mają swoją niewielką przestrzeń do wyhodowania pierwszych warzyw i ziół. Na potrzeby dzieci posadzono także krzewy owocowe, takie jak maliny i borówki.

Ogród angielski

W ogrodzie angielskim pierwsze miejsce gra kolor. Zaprojektowana została rabata składająca się z bylin i traw ozdobnych w odcieniach niebieskiego, fioletu z delikatnym akcentem bieli. Szkielet rabaty stanowią zimozielone kule. Za rabatą bylinową zlokalizowana jest ścieżka która prowadzi nas od frontu domu do serca ogrodu. Nad ścieżką przewidziano pergole obsadzone pnącą różą. W ogrodzie zlokalizowano także ławki w stylu angielskim – jedną umieszczono w wyciętej w żywopłocie wnęce, kolejną pomiędzy nasadzeniami bylin i traw. Cały ogród otoczony jest żywopłotem liściastym, stanowiącym jednolite tło i dającym poczucie prywatności. W ogrodzie posadzono magnolię, która atrakcyjnie kwitnie w okresie wiosennym oraz rzuci trochę cienia w upalne dni.

Podobnie jak w sąsiednim ogrodzie, przewidziano także drewniane donice do uprawy warzyw i ziół, które mogą także służyć do zabawy i nauki dla dzieci.

Jak widać na przykładzie naszego projektu, ogrody przy bliźniaku mogą być całkowicie różne, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z właścicieli. Podobnie jak ogrody przy szeregówkach, przestrzenie te dają szereg możliwości do aranżacji. Bez względu na ilość miejsca, możemy stworzyć niepowtarzalny ogród, który spełnia nasze oczekiwania i w którym przyjemnie spędzimy czas, a każdy członek rodziny zyska przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb.