Plac św. Maksymiliana Kolbego jest zlokalizowany w północnej części Krakowa, w dzielnicy Mistrzejowice. Plac sąsiaduje z gęstą osiedlową i terenem kościoła pw. św. Maksymialiana Kolbego przez co jest intensywnie użytkowany. Choć nazwany jest placem, stanowi bardziej rodzaj skweru publicznego poprzecinanego licznymi alejkami prowadzącymi do pobliskich węzłów komunikacyjnych i kościoła. Centrum placu stanowi niewielki zielony skwer z pomnikiem pamięci Ks. Jancarza.

Realizacja została zakończona a plac został ponownie w pełni otwarty. Zobaczcie poniżej jak wygląda plac po realizacji:

I kilka ujęć zaprojektowanej na placu zieleni.

Jakie są główne założenia projektu?

Nawierzchnia

Głównym tematem projektu jest remont istniejącej nawierzchni placu, która jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Na terenie placu występują liczne ciągi piesze w postaci asfaltowych alejek. Dwie z nich stanowią szerokie na około 10 metrów arterie, które schodząc się wyznaczają centrum placu.

W związku z dużą ilością asfaltu pojawił się pomysł urozmaicenia  nawierzchni. Zaprojektowany został oryginalny wzór składający się z różnej wielkości kolorowych trójkątów. Kolorystyka wzoru jest stonowana – pojawiają się tu stonowane, pastelowe odcienie beżu, zieleni i różu dodatkowo podkreślające główny punkt placu i projektowaną kolorową rabatę bylinową.

Zieleń i mała architektura

Na terenie placu znajduje się duża ilość zieleni, w tym ciekawe i nietypowe gatunki drzew. Terenem opiekują się także okoliczni mieszkańcy, przez co zieleń jest w bardzo dobrym stanie. Z tego względu projekt zieleni przewiduje głównie wprowadzenie ozdobnej i długo kwitnącej zieleni niskiej, w postaci krzewów, traw i bylin. Projektuje się nasadzenia róży na skarpach, a w centralnej części placu rabatę trawiasto-bylinową, która stworzy spójną całość z założoną przez mieszkańców rabatą przy pomniku Ks. Jancarza.

Na terenie zlokalizowana jest duża małej architektury – znajdują się tu zarówno ławki jak i kosze i stoły piknikowe. Mimo to, elementy małej architektury wymagają wymiany – są w złym stanie, a na terenie można znaleźc kilka rodzajów ławek nie pasujących do siebie. Projekt zakłada więc wymianę elementów i uzupełnienie terenu o brakujące ławki, kosze, stojaki rowerowe i stoły piknikowe.

Poniżej możecie zobaczyć szkicowe wizualizacje projektu:

Skatepark

Teren placu ze względu na jego nachylenie jak i dostępne, szerokie, asfaltowe ciągi piesze jest chętnie wykorzystywany do jazdy na deskorolkach. Z tego względu projektuje się elementy liniowego skateparku ciągnącego się wzdłuż głównego ciągu pieszego. Ze względu na szerokość ścieżki istnieje możliwość pogodzenia ruchu pieszego ze skateparkiem.

Plac św. Maksymiliana Kolbego to teren ważny zwłaszcza dla okolicznych mieszkańców, którzy intensywnie go użytkują, zarówno jako miejsce chwilowego odpoczynku jak i przejście do ważnych dla nich miejsc – kościoła, sklepów czy przystanków komunikacji miejskiej. Teren placu ze względu na dużą ilość zieleni jest atrakcyjnym miejscem, wymagającym jedynie modernizacji. Nasz projekt zachowuje obecny kształt placu i proponuje jedynie jego odświeżenie i uatrakcyjnienie, tak, aby stał się jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców miejscem.