Czym jest COI. To duży obiekt, który jest projektowanym z myślą o inwestorze zewnętrznym w tym również zagranicznym. W jednym obiekcie znajdą swoją siedzibę wydziały Urzędu Miasta Krakowa uczestniczące w procesie przygotowania inwestycji tj.: Zastępcy Prezydenta, Wydział Kształtowania Środowiska, Biuro Infrastruktury Miasta, Wydział Architektury i Urbanistyki, Wydział Skarbu Miasta, Wydział Strategii i Rozwoju, Biuro Planowania Przestrzennego, Wydział Geodezji, dodatkowo informacja ogólna, kasy, dziennik podawczy, sale obsługi klientów, serwerownia, rozdzielnia poczty, punkt ksero, posterunek Straży Miejskiej, bank, bufet z zapleczem, sale konferencyjne z zapleczem.Naszym zadaniem było wykonać projekt zieleni przy budynku użyteczności publicznej. Niestety obiekt prawdopodobnie nie zostanie wybudowany, więc nie możemy liczyć na realizacje. Jest czego żałować – to jest piękny budynek, a i my z zieleni jesteśmy zadowoleni!

Projekt zieleni

Na terenie budynku użyteczności publicznej „Centrum Obsługi Inwestora” z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym i jedną kondygnacją magazynu podziemnego projektuje się roślinność liściastą i iglastą o zróżnicowanej kolorystyce ulistnienia, kwiatów oraz formie. Projekt zieleni dostosowano do projektowanego zagospodarowania terenu wprowadzając pewne nowe rozwiązania jako alternatywne. projekt zieleni przy budynku użyteczności publicznej

projekt zieleni przy budynku publicznym

projekt zieleni przy budynku użyteczności publicznej

 

Założeniem projektu było stworzenie kompozycji zieleni, która będzie współgrać z projektowanym budynkiem i podkreślać jego walory estetyczne. Przy mocno nieregularnej fasadzie budynku należy unikać elementów wysokich przy elewacji. Wprowadzana zieleń w założeniu projektowym ma współgrać z budynkiem kolorystycznie nie będąc dla niego konkurencją. Rośliną dominującą w projekcie jest tawuła japońska `Goldflame`. Projekt zieleni  przy budynku użyteczności publicznej został oparty na kilku roślinach. Użyta odmiana tawuły charakteryzuje się oryginalnym zabarwieniem liści(w zależności od pory roku – brązy, żółcie, miedzie), która podkreśli interesującą elewację COI. Nasadzenie z tawuł tworzą regularne duże powierzchnie i są głównym elementem kompozycyjnym projektu.

Wzdłuż strony południowej od ulicy dosadzone są do istniejącego szpaleru drzew klony zwyczajne `Royal Red`. W ich linii, wzdłuż chodnika poprowadzony został gęsty żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej `Diabolo`. Te proste nasadzenia w kolorze ciemnej purpury tworzą barierę dla kurzu i hałasu (mają za zadanie odizolować budynek od przylegających ciągów komunikacyjnych)oraz dodatkowo wzbogacają krajobraz.

Od strony północnej przewidziana jest zieleń izolacyjna dla istniejących budynków). Ze względu na wąski pas zieleni oddzielającej inwestycję od budynków mieszkalnych zastosowano tam nasadzenia z zimozielonego cisu.
Doboru odmian i gatunków dokonano nie tylko pod kątem ich ozdobności, ale także odporności na specyficzne warunki bytowe, oraz niewielkie potrzeby pielęgnacyjne.

Czy budynek powstanie?

Protestują radni i okoliczni mieszkańcy. Pierwszym nie podoba się, że gmina będzie musiała przez 20-30 lat dzierżawić budynek od inwestora za ok. 20 mln zł rocznie. Okoliczni mieszkańcy nie zgadzają się na budowę, uważają, że zabierze im ona tereny zielone i przysłoni słońce. “Na razie jednak pozwolenie budowlane zostało oprotestowane przez mieszkańców sąsiadujących z inwestycją. Ujęli się za nimi radni dzielnicowi. – Dzielnica wydała najpierw pozytywną opinię, ale okazało się, że budynek zacieni część bloków i zagarnie tereny zielone – mówi radny z Czyżyn Jerzy Woźniakiewicz. Zaproponowali przeniesienie inwestycji w okolice starego pasa startowego przy ul. Stella-Sawickiego. Okazało się jednak, że tam skomplikowany konstrukcyjnie budynek się nie zmieści. ” jak podaje portal: http://krakow.naszemiasto.pl/

Spór trwa już długo. Nasz projekt wykonywaliśmy w 2010 roku. Dzisiaj jest początek roku 2015 jak uzupełniamy wpis. Wygląda na to, że miasto wydało sporo pieniędzy nad prace nad projektem i uzyskanie potrzebnych uzgodnień na projekt który nie powstanie. Dla nas to wielka szkoda – bo architektura nam się bardzo podoba. Byliśmy też zaszczyceni, że mogliśmy pracować z tak renomowaną pracownią. Jednak trudno nie zgodzić się, że koszty budowy planowanego budynku są bardzo wysokie. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych dla tej inwestycji dat:

W 2008 r. zorganizowany został konkurs na opracowanie wstępnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu.

29.IV.2008 r. Uchwała Rady Dzielnicy XIV Czyżyny w sprawie pozytywnej opinii dla zamierzenia inwestycyjnego COI.

21.VIII.2008 r. Decyzja ostateczna ULICP dla Centrum Obsługi Inwestora

12 grudnia 2008 r. wyłoniony został zwycięzca konkursu: zespół włoskiego architekta Claudio Nardiego

21.VIII.2008 r. Decyzja ostateczna ULICP dla Centrum Obsługi Inwestora

W 2010 powstał projekt budowlany, w którym nasza pracownia wykonała projekt zieleni  przy budynku użyteczności publicznej

1 czerwca 2010 r. weszło w życie Zarządzenie Prezydenta Miasta o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie budowy Centrum Obsługi Inwestora. Konsultacje przeprowadził Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa.

IX + uzyskanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

projekt zieleni przy budynku użyteczności publicznej

Zdjęcia wizualizacji budynku zaczerpnięte z: http://krakowskieinwestycje.pl/katalog-inwestycji/centrum-obslugi-inwestora

Projekt został wykonany na zlecenie dla firmy:
GARDENA N.S. Projekty i Zakładanie Ogrodów