Projekt zieleni wokół hali produkcyjnej Cooper Standard w Myślenicach powinien byś nie tylko ozdobą nowoczesnego budynku, ale również musi wpasowywać się w założenia zieleni przemysłowej. Zieleń ta musi być nie tylko bardzo ozdobna, ale również łatwa w obsłudze. Przy minimalnym nakładzie pracy ogród musi być atrakcyjny przez cały rok.
Ze względu na skalę obiektu musimy sadzić rośliny w większych grupach, dużymi plamami. Do najważniejszych zadań należy obsadzenie skarp – tereny te muszą być obsadzone krzewami rozłogowymi. Taka zieleń nie tylko umocni skarpy zabezpieczając je przed osuwaniem, ale również ułatwi pielęgnację (istniejące dzisiaj trawniki są trudne do koszenia). Projektowana zieleń to drzewa i krzewy ozdobne, odmianowe – w tym również zimozielone. Założeniem projektu jest wprowadzenie dużej ilości roślin w różnych odcieniach zieleni, fioletu oraz żółci. Kolorystyka ta dobrze będzie współgrać z budynkiem jak i kolorystyką logo firmy.

Projekt w etapach

Projekt zieleni przy hali produkcyjne zakłada stworzenie 5 głównych części ogrodu.

projekt-zieleni-przy-hali-produkcyjnej-3

Etap I to zieleń zlokalizowana w północnym narożniku działki. Obszar ten jest wizytówką zakładu. Na dużym trawniku zaprojektowane zostały brzozy odmianowe – charakteryzujące się białą korą i kolumnowym pokrojem. Rosną na tle zielonej skarpy obsadzonej krzewami.

jalowiec-roslina-na-skarpebrzozy-na-trawnikuberberys-przy-hali-produkcyjnej

Etap 2 projekt zieleni przy hali produkcyjnej zakłada obsadzenia wzdłuż północno – wschodniej elewacji. Na skarpie planuje się posadzenie irgi (zdjęcie powyżej) – bardzo szybko pokryje całą powierzchnię tworząc ładne kobierce przez cały rok. Wentylatory od strony budynku podsadzone mają zostać grupą sosen kolumnowych.

Etap 3 – to zieleń zlokalizowana w południowej części działki. W strefie `pracownika` zaprojektowano nasadzenia kwaterowe z roślin ozdobnych takich jak: kosodrzewina, lawenda, przetacznik, czy trawy ozdobne. W tej części pracownicy mogą zjeść posiłek jak również skorzystać z palarni. Zieleń w tej części ogrodu ma dawać poczucie odprężenia. Etap 3 będzie realizowany w sezonie wiosennym 2017 roku na podstawie projektu będącego odrębnym opracowaniem.

kwatery-z-trawami-ozdobnymi trzcinnik-przy-hali-produkcyjnej

Etap 4 to teren wymagający przede wszystkim uporządkowania. Należy zastanowić się nad zastąpieniem istniejących trawników żwirem płukanym w miejscach gdzie jego koszenie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Realizacja wiosną 2017 roku na podstawie projektu będącego odrębnym opracowaniem.
Etap 5 zakłada uporządkowanie terenu przylegającego do głównej bramy wjazdowej. Należy zlikwidować istniejący trawnik, a w jego miejsce od strony inwestycji nasadzić winobluszcz. Od strony zewnętrznej (za ogrodzeniem) teren należy obsadzić berberysem w odmianie Green Carpet. Teren po posadzeniu roślin należy wykończyć żwirem ozdobnym.