Balkon – mały plac zabaw

Zaprojektowanie balkonu jest zawsze dobrym pomysłem, niezależnie od jego wielkości, gdyż jest on przedłużeniem naszej przestrzeni życiowej. Jeśli macie dzieci, warto pamiętać, że one też chętnie spędzają cieplejsze dni na balkonie. Warto więc pomyśleć jak można łatwo i ciekawie zaprojektować balkon – mały plac zabaw, tak aby był bezpiecznym i lubianym miejscem Waszych dzieci.


Bezpieczeństwo

Małe dzieci oczywiście powinny bawić się na balkonie pod czujnym okiem dorosłych, pomimo to należy zabezpieczyć przestrzeń dziecięcych zabaw. Naturalnie, odpowiednio wysoka balustrada jest standardem wykończenia balkonu, jednak należy zwrócić uwagę na wielkość przerw pomiędzy szczebelkami w balustradzie. Jeśli więc balustrada na waszym balkonie posiada duże przerwy najlepiej będzie osłonić ją w ciekawy sposób, tak, aby dziecko nie było w stanie włożyć główki pomiędzy szczebelki. Mogą być to różne dostępne od ręki gotowe osłony lub np. przeplatane pomiędzy szczebelkami kolorowe pasy tkanin.
Taka osłona będzie również chronić dziecko przed słońcem. Mimo to, należy przewidzieć miejsce na parasol przeciwsłoneczny lub w inny sposób zadaszyć miejsce dla zabaw dziecka. Jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza dla dzieci do wieku 6 lat, które nie powinny przebywać długo w pełnym słońcu.

Balustrada

Poza osłonięciem balustrady, można ją także wykorzystać do przyczepienia tablic do rysowania i zabawy dla dzieci. Tablicę do rysowania można wykonać samemu używając specjalnej farby i zamienić całą długość balustrady w przestrzeń do tworzenia. Można także pozawieszać kolorowe sznury z koralików, wstążek czy małe przedmioty, które pod wpływem wiatru mogą wydawać dźwięki lub się obracać.


Miejsce zabaw

Naturalnie, dobrze urządzony balkon będzie dla dzieci małym placem zabaw, można więc wykorzystać elementy pojawiające się na placach zabaw dla dzieci i nadać im nową formę. Mogą to być wszelkiego rodzaju stoły do zabaw, np. z piaskiem a nawet, jeśli pozwala nam na to przestrzeń, huśtawka.


Duża część dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, bawi się na podłodze. Warto więc zadbać, aby powierzchnia balkonu była pokryta przyjemnym dla dzieci materiałem. Polecamy również zakupienie lub samodzielne wykonanie poduch na których dzieci będą mogły leżeć, siedzieć czy czytać.


W projektach pokoi dla dzieci często pojawiają się namioty jako miejsce do spania. Taki element świetnie sprawdzi się także i na balkonie. Równie atrakcyjny dla dziecka będzie wiszący fotel lub hamak (obecnie można nawet znaleźć specjalne hamaki dla niemowląt).


Pierwszy mały ogródek

Dla większych dzieci warto postawić niewielki stolik z krzesełkami oraz umieścić kilka półek z kwiatami i ziołami w zasięgu dzieci. Na balkonie dzieci mogą założyć swój mały ogródek ziołowy lub kwietny, a nawet sadzić swoje warzywa. Jest to nie tylko dobra zabawa i okazja do spędzenia razem czasu, ale także ciekawy sposób na naukę, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w dużym mieście w bloku czy kamienicy, w których dziecko nie ma możliwości pobawienia się w ogródku.

Przechowywanie

Warto również postawić na balkonie skrzynkę, w której nasze dziecko może chować swoje skarby. Może być to wielofunkcyjny mebel – skrzynka na którą nałożymy uszytą wraz z dzieckiem poduszkę do siedzenia.

Mamy nadzieje, że poddaliśmy Wam parę ciekawych pomysłów jak stworzyć balkon – mały plac zabaw dla dzieci na balkonie. Oczywiście, nie zapomnijcie o kolorach! Nie tylko ożywią one balkon ale także ucieszą dzieci!

Poniżej przedstawiamy tablicę z naszymi inspiracjami dotyczącymi balkonu jako miejsca dla dzieci.

3 komentarzy:
  1. Kinga
    Kinga says:

    Super wpis! Bardzo fajne tematy poruszone i sporo fajnych pomysłów. Jak wyjdzie słońce, to sama wezmę się za przygotowanie takiego bezpiecznego miejsca w moim mieszkaniu na balkonie dla mojego dziecka. Myślę, że bardzo się uciszy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*