Brzoza w nowoczesnym ogrodzie – drzewo blisko budynku

Brzoza jest drzewem, które świetnie wpisuje się zarówno w krajobraz miejski jak również otwarty. Dobrze znosi zarówno tereny zalewowe jak również obszary o słabych glebach. Najbardziej popularna brzoza dorasta jednak do dużych rozmiarów (brzoza brodawkowata: dorasta do 20-25 m wys. i 7-9 m szer). Tak duże drzewo potrzebuje wiele miejsca, o które często bardzo trudno w terenie zurbanizowanym. Szukaj zatem odmian – nie kupuj drzew bezodmianowych!

Alternatywą są brzozy odmianowe, które  nadają się świetnie do sadzenia, jako drzewo do małych ogrodów. Brzozy dzięki swojej specyficznej budowie (przewisajaych gałęziach, ażurowej koronie), świetnie sobie radzą w pobliżu budynków.

brzoza-drzewo-do-małych-ogrodów-2

drzewo blisko budynku – brzoza przy elewacji – Dublin

Zagajnik – mini las w ogrodzie

Doskonale nadają się na tworzenie zagajnika – małego lasku brzozowego – brzoza to doskonałe drzewo do małych ogrodów. Tu akurat zdjęcie ze słynnego ogrodu dublińskiego Hellen Dillon, gdzie blisko siebie zostały posadzone brzozy białe w odmianie: Betula albosinensis septentrionalis ‘Kansu’. Brzozy odmianowe bardzo często już za młodu charakteryzują się dużą ozdobnością łuszczącej się kory. Tu ten efekt jest naprawdę doskonały:

brzoza2

drzewo do małych ogrodów – ogród Helen Dillon – Dublin


brzoza

drzewo do małych ogrodów – ogród Helen Dillon – Dublin

Inna w pokroju jest odmiana brzozy pożyteczna ‘Doorenbos‘. Coraz częściej stosowana przez projektantów zieleni charakteryzuje się śnieżnobiałym pniem i owalnym pokrojem. Jest to kolejna brzoza – drzewo do małych ogrodów. Dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą, zwłaszcza na ciemniejszym tle, gdzie ładnie odcina się kolorystycznie.  Coraz częściej stosowana przez projektantów zieleni dobrze spisuje się w warunkach miejskich. Poniżej nasadzenie z przed biurowca w Dub

brzoza - nasadzenie do mały przestrzeni

drzewo do małych ogrodów – projekt zieleni – otoczenie biurowca w mieście Dublin

Warta zaprezentowanie jest również dość popularna odmiana brzozy – brzoza brodawkowata ‘Youngii’. Ta charakteryzuje się parasolowatą, mocno zwisającą koroną. Pewnie w niedługim czasie wpis zostanie uzupełniony.

Atrakcyjna jest również brzoza brodawkowata ‘Purpurea’. Niestety na dzień wpisu nie posiadam zdjęć właśnie tej odmiany. Nie jest jednak ona moją ulubioną odmianą – dla mnie brzoza jednak powinna mieć białą korą i drobne delikatne zielone liście.