Graffiti na Kazimierzu

Graffiti w Krakowie – miasto z charakterem

Kazimierz w ostatnich latach zapełnia się kolorowymi graffiti. Mamy tu spore pole do popisu. Na starych murach rysunki świetnie się prezentują. „Pani w niebieskiej sukience” należy chyba do moich ulubionych prac. Czy ktoś z Was wie kto robi w naszym mieście takie cuda? Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie (chyba wszystkie) Graffiti na Kazimierzu nasz wpis pomoże Ci je odnaleźć.

Graffiti-na-Kazimierzu-06Graffiti-na-Kazimierzu-01

Autor: Broken Fingaz

Dzieło na kamienicy przy Placu Bawół 3. Kamienica należała przez 400 lat do rodziny Bosaków, którzy przed wybuchem II wojny światowej wyjechali z Polski. Kilka lat temu udało im się odzyskać kamienicę ,jednak nikt z rodziny nie zdecydował się na powrót do Krakowa. Autorzy zadedykowali swoje działo właścicielom nieruchomości.

Graffiti-na-Kazimierzu-03_plac bawół

 

Autor: Pila Peleda – izraelski streetartowiec

Dzieło na kamienicy na św. Wawrzyńca 14. To kolejne graffiti, które powstało w ramach 23 Festiwalu Kultury Żydowskiej. Motyw muralu nawiązuje Lwa Judy – godło współczesnego herbu Jerozolimy. Jest symbolem siły i walki w celu zjednoczenia narodu żydowskiego. Autorzy chcieli podkreślić, że Kazimierz to nie tylko miasto zabaw nocnych., ale również kolebka odradzającej się gminy żydowskiej.

Graffiti-na-Kazimierzu-04_ul. Wawrzyńca

 

Autor: jeszcze nie wiem….

Dzieło na kamienicy na św. Józefa 11. To prawdopodobnie reklama lokalu mieszczącego się pod tym samy adresem.

Graffiti-na-Kazimierzu-22a

Autor: „Kazimierskie Murale Historyczne” powstały pod patronatem Rady Dzielnicy I Kraków Stare Miasto, ze środków Budżetu Obywatelskiego 2015 Urzędu Miasta Krakowa, z inicjatywy Wandy Kalbarczyk z Pubu-Galerii Wręga. Wykonawcą jest Piotr Janowczyk, wykładowcy street-artu na warszawskich i krakowskich uczelniach, a zabezpieczającym firma Sukcesor

Murale przedstawiają Króla Kazimierza Wielkiego, założyciela miasta Kazimierz, Esterkę – legendarną oblubienicę Kazimierza Wielkiego, Karola Knausa – kazimierskiego architekta, budowniczego, Helenę Rubinstein – „Cesarzową Piękna”, założycielkę znanej firmy kosmetycznej, i Cesarza Józefa II – reformatora i myśliciela, patrona ulicy Józefa od 1866r. Relacja z prac nad muralem tutaj.

Graffiti-na-Kazimierzu-15_ul. Józefa Graffiti-na-Kazimierzu-13 Graffiti-na-Kazimierzu-14 Kazimierskie Murale Historyczne Graffiti-na-Kazimierzu-12

Autor: Gregor Gonsior

Uwaga – zapraszam do obejrzenia pracy – bo w niedługim czasie zniknie. Już zaczęła się budowa plomby.

Graffiti-na-Kazimierzu-18_ul. Kupa

Graffiti-na-Kazimierzu-17_ ul.Kupa

ul. Miodowa – szyld galerii

Graffiti-na-Kazimierzu-19

U. Bożego Ciała – Jedno ze starszych dzieł naszej dzielnicy

Graffiti-na-Kazimierzu-09_ul. Bożego Ciała

Ul. Bożego Ciała – reklama sklepu

Graffiti-na-Kazimierzu-08_reklama na ul. Bożego CiałaGraffiti-na-Kazimierzu-21

Ul. Józefa

Graffiti-na-Kazimierzu-11

Ul. Bożego Ciała

Graffiti-na-Kazimierzu-10

Ul. Izaaka

Graffiti-na-Kazimierzu-16_ul. Izaaka

1 komentuj
  1. Marli
    Marli says:

    No i właśnie tak powinno być. Nadanie estetycznego wymiaru przestrzeni miejskiej poprzez zaplanowane akcje muralowe, a nie szpecenie przestrzeni przez różnego rodzaju tagi. Kazimierz jest piękny. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*