Graffiti na Kazimierzu
Graffiti w Krakowie – miasto z charakterem
Kazimierz w ostatnich latach zapełnia się kolorowymi graffiti. Mamy tu spore pole do popisu. Na starych murach rysunki świetnie się prezentują. „Pani w niebieskiej sukience” należy chyba do moich ulubionych prac. Czy ktoś z Was wie kto robi w naszym mieście takie cuda? Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie (chyba wszystkie) Graffiti na Kazimierzu nasz wpis pomoże Ci je odnaleźć.
Autor: Broken Fingaz
Dzieło na kamienicy przy Placu Bawół 3. Kamienica należała przez 400 lat do rodziny Bosaków, którzy przed wybuchem II wojny światowej wyjechali z Polski. Kilka lat temu udało im się odzyskać kamienicę ,jednak nikt z rodziny nie zdecydował się na powrót do Krakowa. Autorzy zadedykowali swoje działo właścicielom nieruchomości.
Autor: Pila Peleda – izraelski streetartowiec
Dzieło na kamienicy na św. Wawrzyńca 14. To kolejne graffiti, które powstało w ramach 23 Festiwalu Kultury Żydowskiej. Motyw muralu nawiązuje Lwa Judy – godło współczesnego herbu Jerozolimy. Jest symbolem siły i walki w celu zjednoczenia narodu żydowskiego. Autorzy chcieli podkreślić, że Kazimierz to nie tylko miasto zabaw nocnych., ale również kolebka odradzającej się gminy żydowskiej.
Autor: jeszcze nie wiem….
Dzieło na kamienicy na św. Józefa 11. To prawdopodobnie reklama lokalu mieszczącego się pod tym samy adresem.
Autor: „Kazimierskie Murale Historyczne” powstały pod patronatem Rady Dzielnicy I Kraków Stare Miasto, ze środków Budżetu Obywatelskiego 2015 Urzędu Miasta Krakowa, z inicjatywy Wandy Kalbarczyk z Pubu-Galerii Wręga. Wykonawcą jest Piotr Janowczyk, wykładowcy street-artu na warszawskich i krakowskich uczelniach, a zabezpieczającym firma Sukcesor
Murale przedstawiają Króla Kazimierza Wielkiego, założyciela miasta Kazimierz, Esterkę – legendarną oblubienicę Kazimierza Wielkiego, Karola Knausa – kazimierskiego architekta, budowniczego, Helenę Rubinstein – „Cesarzową Piękna”, założycielkę znanej firmy kosmetycznej, i Cesarza Józefa II – reformatora i myśliciela, patrona ulicy Józefa od 1866r. Relacja z prac nad muralem tutaj.
Autor: Gregor Gonsior
Uwaga – zapraszam do obejrzenia pracy – bo w niedługim czasie zniknie. Już zaczęła się budowa plomby.
ul. Miodowa – szyld galerii
U. Bożego Ciała – Jedno ze starszych dzieł naszej dzielnicy
Ul. Bożego Ciała – reklama sklepu
Ul. Józefa
Ul. Bożego Ciała
Ul. Izaaka
No i właśnie tak powinno być. Nadanie estetycznego wymiaru przestrzeni miejskiej poprzez zaplanowane akcje muralowe, a nie szpecenie przestrzeni przez różnego rodzaju tagi. Kazimierz jest piękny. Pozdrawiam!