Jeżeli zastanawiasz się jak osłonić się przed sąsiadami dobrze trafiłeś! Przedstawiamy kilka sposobów na skuteczne osłonięcie swojej działki od sąsiadów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś do siebie!

Balkon, taras czy ogród jest istotnym przedłużeniem naszej przestrzeni życiowej, warto więc zadbać o ich wygląd i zapewnić sobie poczucie prywatności. Istnieje wiele gotowych sposobów osłonięcia naszego balkonu przed niechcianym wzrokiem sąsiadów. Mimo to, warto poświęcić trochę energii i z ten obowiązkowy element, jakim jest osłona, zamienić na coś oryginalnego, dopasowanego do naszej przestrzeni a nie szpecącego ją.

Elementy zieleni

Jednym z pierwszych rozwiązań przychodzących na myśl jest wykorzystanie pnączy. W tym celu wystarczy wybrać odpowiednią podporę i roślinę. Podpora powinna być dopasowana do sposobu wspinania się pnącza, roślina natomiast powinna być zimozielona, dzięki czemu zyskujemy atrakcyjny element zielony również w okresie zimowym jak i skuteczną całoroczną osłonę.


Jeżeli jednak chcemy jakiś bardziej oryginalny element lub po prostu szukamy czegoś nowocześniejszego, warto rozważyć  wykorzystanie zielonej ściany. Można ją wykonać samemu lub przy pomocy projektanta. Może być ona złożona z jednego gatunku lub wielogatunkowa. Modnym i nowoczesnym elementem są też zielone ściany w całości wykonane z mchu.

Living Green Wall

Balkony kojarzą się nam często z szeregiem  poustawianych donic z kwiatami. I ten element można wykorzystać do osłony naszej przestrzeni. Odpowiednia, duża donica lub szereg jednakowych donic z posadzonymi roślinami, np. bambusem lub skrzypem,  nie tylko będzie osłaniać ale i stanowić niepowtarzalny element!

Elementy małej architektury


Jeżeli nie chcemy stworzyć surowej ściany lub po prostu nie chcemy całkiem odciąć się od sąsiadów możemy wykorzystać różnego rodzaju ażurowe panele. Mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, a nawet materiałowe. Poza dobraniem materiału, ważne jest wybranie odpowiedniego wzoru wyciętego na panelach i sposobu ich ułożenia. Może więc być ich kilka, powielających jeden wzór lub każdy o innym wzorze. Jeżeli chodzi o sam wzór – może być on roślinny, geometryczny, regularny lub nieregularny, wszystko zależy od tego co pasuje do naszej przestrzeni.


osłona-balkony---jak-osłonić-się-od-sąsiada osłona-balkony-3--jak-osłonić-się-od-sąsiada osłona-balkony-2--jak-osłonić-się-od-sąsiada
Nie są to jednak wszystkie sposoby jak osłonić się przed sąsiadami, gdyż jest ich dużo, dużo więcej, a jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Co więcej, większość z tych osłon można wykonać samemu, więc do dzieła!