Jak zadaszyć taras

Ostatnio pisaliśmy o sposobach osłonięcia swojej przestrzeni od sąsiadów. Teraz, chcielibyśmy poruszyć temat troszkę podobny, czyli jak zadaszyć taras czy też pergolę.
I tym razem, dostępność gotowych form i rozwiązań jest ogromna. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu dostosowanym dokładnie do naszych potrzeb czy też dużej estetyce warto rozważyć inne metody niż te dostępne od ręki.


Co wziąć pod uwagę przy projekcie tarasu i jego zadaszenia

Regulamin

Zanim w ogóle przystąpimy do myślenia nad projektem naszego zadaszenia należy sprawdzić czy możemy wprowadzić taki element na terenie naszej działki. Zdarza się bowiem, na przykład na terenach nowo budowanych osiedli domków jednorodzinnych, że nasza działalność dotycząca zmian wyglądu budynku, czy terenu do niego przylegającego jest ograniczona poprzez narzucony regulamin. Należy więc zapoznać się z jego treścią i sprawdzić, czy budowa altany, pergoli czy też zadaszenia tarasu nie wymagają zgody autora projektu architektonicznego lub innych organów administracji.

Materiał

Bardzo istotną kwestia jest dobór materiału. Ze względu na to, że projektowany przez nas obiekt jest konstrukcją otwartą, wybrany materiał będzie pełnił kluczową rolę w kwestiach estetyki obiektu. Powinien być on dopasowany do elewacji i stylistyki budynku do którego będzie przylegał czy przy którym będzie się znajdował. Jeżeli więc na naszej elewacji znajdują się elementy drewniane – wykorzystajmy to. Warto również pamiętać, że dobór materiału wiąże się z wyglądem konstrukcji i przekrojem elementów takich jak słupy czy belki.

Oczywiście, nie musimy ograniczać się do jednego typu materiału. Bardzo atrakcyjne są też obiekty łączące kilka typów materiałów !

Konstrukcja

Dobrany materiał narzuci nam możliwe wymiary elementów i rozwiązania konstrukcyjne a także typy możliwych zadaszeń.

Jak zadaszyć taras – rozwiązania

Zadaszenia drewniane



Ten typ zadaszeń silnie ogranicza oświetlenie tarasu. Może również powodować, że konstrukcja będzie cięższa w odbiorze. Jeżeli jednak podobają nam się zadaszenia drewniane, możemy rozważyć tylko częściowe pełne zadaszenie tarasu, a w drugiej części zdecydować się na zadaszenie drewniane bardziej ażurowe. W ten sposób zyskujemy trochę lżejszą a także bardziej urozmaiconą formę, która sprawia, że taras może być użytkowany w każdą pogodę.



 

Konstrukcja stalowa z drewnianym wypełnieniem



 

Zadaszenia szklane



Zadaszenia szklane mogą być oparte na konstrukcji drewnianej bądź aluminiowej. Materiałem wykorzystanym do budowy jest szkło hartowane, poza bezbarwnym, najczęściej dostępne w kilku kolorach np. mleczne, przyciemniane czy grafitowe. ten typ zadaszenia nie ogranicza oświetlenia tarasu. Z tego powodu warto przy wyborze szklanego zadaszenia rozważyć uzupełnienie go o rolety – zwłaszcza jeśli nasz taras zlokalizowany jest w silnie nasłonecznionym miejscu

Zadaszenia materiałowe – membranowe



Zadaszenia te są projektowane z tzw. Tkanin architektonicznych. Są to specjalistyczne tkaniny będące bardzo mocnym, elastycznym i łatwym do formowania materiałem. Te właściwości tkanin architektonicznych powodują możliwość tworzenia zadaszeń o skomplikowanych formach. Co więcej, tkanina architektoniczna jest odporna na promieniowanie UV, deszcz i wiatr.

Żagiel



Są to nowoczesne formy zadaszeń wykonanych ze specjalnych tkanin odpornych na niekorzystne czynniki atmosferyczne i przypominające w kształcie żagiel. Ten typ zadaszenia może być mocowany bezpośrednio do ściany obiektu, do słupów istniejącej już pergoli czy też może posiadać własną konstrukcję składającą się najczęściej w metalowych słupków. Najczęściej jednak, ze względu na swój rozmiar może nie być w stanie w całości osłonić tarasu.

Markizy



Markizy przeznaczone do zacieniania tarasów posiadają składane przegubowo ramiona, regulowany kąt nachylenia a także są wykonane z impregnowanego materiału. Mogą być rozwijane za pomocą korby, taśmy lub elektrycznie. Jednak najważniejszym elementem markizy jest jej materiał, który powinien być odporny na promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Warto również pamiętać, że markiza nie służy do ochrony przed deszczem lub wiatrem ale do ochrony przed słońcem.

Pergola z poziomą roletą rzymską



Podobnie jak markiza, ten typ zadaszenia chroni głownie przed słońcem. Ten typ zadaszenia pozwala na dostosowywanie go do naszych aktualnych potrzeb. Dzięki temu, że jest to ruchome zadaszenie konstrukcja nie sprawia wrażenia ciężkiej. Producenci oferują kilka typów rolet. Mogą być one oparte o konstrukcje drewniane bądź aluminiowe, mogą posiadać mniej lub bardziej jednostronnie pochylone zadaszenie. Jest to więc typ zadaszenia dobry dla osób, które nie chcą mieć cały czas zadaszonego tarasu.

Ruchome zadaszenie tarasu

Coraz więcej firm oferuje zadaszenia tarasu, które są sterowane elektrycznie. Najczęściej taki mechanizm jest wykorzystywany do sterowania wspomnianymi poziomymi roletami rzymskimi. Należy jednak pamiętać, że sterowane elektronicznie zadaszenie jest znacznie droższe niż standardowe do ręcznego zwijania za pomocą linki.

Wady i zalety zadaszenia tarasu lub pergoli

Plusy:

ochrona przed słońcem, deszczem, wiatrem
większe poczucie prywatności
możliwość przebywania w ogrodzie/na tarasie w każdą pogodę

Minusy:

możliwość drastycznego ograniczenia przestrzeni naszego ogrodu (zwłaszcza jeżeli działka jest mała)
wprowadzenie trwałego, dużego elementu do ogrodu
stosunkowo duże koszta.

 

Wybór odpowiedniego zadaszenia dla tarasu czy pergoli nie jest wcale bardzo łatwą kwestią, gdyż może wpłynąć na poprawienie lub pogorszenie całego wyglądu naszego domu. Mamy więc nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy kwestię zadaszeń tarasów i dzięki naszemu jesteście w stanie wybrać najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie.

Jeżeli dalej zastanawiacie się jak zadaszyć taras, tak aby spełniał wszystkie wasze potrzeby, napiszcie do nas a na pewno doradzimy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*