*Obok nazwy rośliny zamieszczono oznaczenia:

H: wysokość/zakres wysokości rośliny w cm

S: szerokość/zakres szerokości rośliny w cm

200+ : roślina osiąga standardowo 200 cm, sporadycznie więcej przy sprzyjających warunkach

Jak działa kalkulator żywopłotów swobodnych:

Kalkulator  pozwoli Ci w szybki sposób precyzyjnie policzyć ilość krzewów potrzebnych do utworzenia gęstego i zdrowego żywopłotu w twoim ogrodzie. Jedyne co musisz zrobić to zmierzyć długość odcinka wzdłuż którego chcesz posadzić żywopłot. Nasz kalkulator sam policzy ile musisz kupić sadzonek!

Co to jest żywopłot nieformowany:

W żywopłocie swobodnym (nieformowanym) rośliny przyjmują naturalny dla siebie kształt i pokrój. Rośliny sadzi się w większych odstępach niż w żywopłocie formowanym, więc potrzebna jest ich mniejsza ilość. Dzięki temu, znacznie obniżają się koszty zakładania ogrodu. Krzewy rosnące w  żywopłocie nieformowanym szybciej dorastają do pożądanej wysokości (bo nie są regularnie podcinane), przez co pielęgnacja jest łatwiejsza. Trzeba jednak pamiętać, że żywopłot nieformowany zajmuje więcej miejsca w ogrodzie.

Jakie rośliny wybrać:

Żywopłot swobodny można zbudować z wielu dostępnych roślin ozdobnych. Aby wybrać odpowiednią roślinę, musimy przede wszystkim zdecydować, jak wysoki ma być taki żywopłot – swobodne żywopłoty to przecież takie, których nie tniemy. Żywopłoty można podzielić ze względu na wysokość na:

  • żywopłoty niskie – obwódki ogrodowe – do wysokości 60 cm
  • żywopłoty średnie – 60 – 150 cm
  • żywopłoty wysokie 150 – 300 cm i więcej

Czy rozmiar sadzonki ma znaczenie:

Przy żywopłocie swobodnym rozmiar sadzonki nie wpływa na ilość sztuk krzewów, którą musimy posadzić. Czym większe rośliny posadzimy, tym szybszy będzie efekt zrośniętego parawanu. Zmniejszenie odległości pomiędzy sadzonkami może nie dać oczekiwanego efektu – zbyt małe odległości z czasem spowodują, że roślina nie będzie miała miejsca na prawidłowy rozwój i straci swój naturalny pokrój. Kalkulator żywopłotów swobodnych pomoże policzyć ilość krzewów potrzebna na posadzenie żywopłotu w twoim ogrodzie.

Pomóż nam udoskonalić nasze kalkulatory!

Zobacz też nasze inne  kalkulatory – kalkulator traw ozdobnych, kalkulator żywopłotów formowanych,  lub inne – zobacz w zakładce kalkulatory.

Jeśli chcesz poczytać więcej o żywopłotach zapraszamy do naszego artykułu.

W kalkulator żywopłotów swobodnych nie wpisano wszystkich gatunków i odmian (jest ich naprawdę wiele), ale jeśli uważasz, że brakuje jakieś rośliny z której często korzystasz w projektowaniu daj nam o tym znać. W narzędziu wpisano rośliny, które są łatwe w prowadzeniu, sprawdzone oraz często przez nas wykorzystywane w naszych projektach. Co nie znaczy, że o czymś nie zapomnieliśmy!

Jeśli masz jakieś uwagi do naszego narzędzia, proszę powiedz nam o tym, możemy razem udoskonalić nasz kalkulator. Zostaw komentarz poniżej!

The last comment needs to be approved.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*