* Obok nazwy rośliny określono wielkość zalecanej sadzonki dla żywopłotów formowanych:

  • S – sadzonka wys 10-30 cm
  • M – sadzonka wys 40-60 cm
  • L – sadzonka powyżej 60 cm

Jak działa nasze narzędzie:

Kalkulator żywopłotów formowanych pozwoli Ci w szybki sposób precyzyjnie policzyć ilość krzewów potrzebnych do utworzenia gęstego i zwartego żywopłotu w twoim ogrodzie. Jedyne co musisz zrobić to zmierzyć długość odcinka wzdłuż którego chcesz posadzić żywopłot oraz zdecydować ile rzędów żywopłotu potrzebujesz. Nasz kalkulator sam policzy ile musisz kupić sadzonek! Narzędzie uwzględnia nie tylko wiele popularnych gatunków i odmian roślin, ale również wielkość sadzonek dostępną w szkółkach.

Co wpływa na ilość sadzonych roślin:

Gęstość sadzenia żywopłotu zależy od wielkości i pokroju rośliny, z której zaplanowaliśmy żywopłot. Przy ustaleniu odpowiedniego rozstawu roślin ważna jest także ich wysokość, szerokość. Istotny jest także zakładany przez nas efekt końcowy – czy planujemy niską obwódkę, żywopłot średniej wysokości czy też wysoką, kilkumetrową ścianę zieleni. W przypadku żywopłotów formowanych także wielkość sadzonki ma duże znaczenie – realnie wpływa na ilość sadzonych roślin oraz ich rozstaw. Posadzenie większych sadzonek  zapewni także szybszy efekt zrośnięcia się roślin. Jest to zwłaszcza istotne przy roślinach zimozielonych jak np. cis, które często są wolniej rosnące.

Pomóż nam udoskonalić nasze kalkulatory!

Zobacz też nasze inne  kalkulatory – kalkulator traw ozdobnych, kalkulator żywopłotów formowanych,  lub inne – zobacz w zakładce kalkulatory.

Jeśli chcesz poczytać więcej o żywopłotach zapraszamy do naszego artykułu.

W kalkulator żywopłotów formowanych nie wpisano wszystkich gatunków i odmian (jest ich naprawdę wiele), ale jeśli uważasz, że brakuje jakieś rośliny z której często korzystasz w projektowaniu daj nam o tym znać. W narzędziu wpisano rośliny, które są łatwe w prowadzeniu, sprawdzone oraz często przez nas wykorzystywane w naszych projektach. Co nie znaczy, że o czymś nie zapomnieliśmy!

Jeśli masz jakieś uwagi do naszego narzędzia, proszę powiedz nam o tym, możemy razem udoskonalić nasz kalkulator. Zostaw komentarz poniżej!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*