Kolor w przestrzeni

Chcielibyśmy poruszyć temat, który pojawił się w związku z jednym z naszych ostatnich projektów – projekcie zagospodarowania przestrzeni przy Centrum Kongresowym w Krakowie. Chodzi o kolor w przestrzeni publicznej – wykorzystywanie intensywnych kolorów i kontrastów kolorystycznych w projektach przestrzeni publicznej.

 

Co to ma na celu?

Wprowadzenie intensywnego koloru do przestrzeni publicznej może mieć wiele powodów. Głównym powodem wprowadzenia intensywnego koloru jest “odświeżenie” przestrzeni – nadanie jej nowego znaczenia. Może być to związane z chęcią podkreślenia pewnych walorów danej przestrzeni, które na codzień przez większość osób mogą być niezauważane. Często są to również tymczasowe instalacje artystyczne lub architektoniczne niosące ze sobą jakąś myśl. Intensywny kolor w formie happeningów i instalacji  jest także często wprowadzany w zabudowę historyczną. Może służyć jako element zaskoczenia dla osób często przebywających w jej przestrzeni lub też jako podkreślenie zapomnianych wydarzeń, które miały tam miejsce.


Kolorystyka

Spośród wielu wykorzystywanych przez projektantów kolorów największa popularnością cieszy się czerwony, pomarańczowy i żółty. Są to kolory, które silnie kontrastują zarówno z otaczającą zabudową jak i roślinnością. Mniej popularny jest kolor fioletowy, różowy czy niebieski.Jakie elementy

W wielu projektach intensywny kolor wprowadzony jest punktowo. Elementami wykorzystanymi są często elementy małej architektury – ławki, zadaszenia, lampy, fragmenty altan czy pnie drzew. Zdarza się jednak, że kolor zastosowany jest powierzchniowo – na nawierzchni czy ścianie budynku.
 

Roślinność

Poza elementami “twardymi” jak nawierzchnia czy mała architektura, intensywny kolor można wprowadzić poprzez nasadzenia odpowiednich krzewów oraz bylin. Intensywną czerwienią charakteryzują się chociażby odmiany krwawników, łubina  czy pędy odmian derenia białego. Oczywiście, istnieje dużo więcej gatunków, które odpowiednio skomponowane będą stanowiły silny akcent kolorystyczny w projektach przestrzeni publicznej.


 

Jeśli znacie jakieś ciekawe projekty lub coś chcielibyście coś dodać zapraszamy do komentowania!

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*