Nadzór nad realizacją projektu ogrodu

W swoich ofertach na projekty mieliśmy w zwyczaju oferować nadzór nad realizacją projektu ogrodu jako dodatkową opcję. Ostatnio jednak jesteśmy coraz bliżsi podjęcia decyzji, że nadzór zostanie wliczony w cenę usługi i skorzystanie z niego będzie konieczne. Dlaczego?

Jednym w powodów jest to, że przy wykonywaniu projektów dla Państwa bardzo starannie wybieramy rośliny. W każdym projekcie dokładnie wyspecyfikowane są gatunki i ich odmiany (to od odmiany zależy wielkość / wysokość rośliny, kolor kwitnienia jak i jego czas). Często nad doborem spędzamy wiele godzin. Proszę nam wierzyć – nie jest to przypadkowe i bez znaczenia. Rośliny dopasowujemy do siebie nie tylko wielkościowo, ale też kolorystycznie. Z uwagą przyglądamy się nie tylko kwitnieniu ale i liściom. Niestety, w trakcie realizacji ogrodów, bardzo często wprowadzane są zmiany, które nie są z nami wcześniej konsultowane.

Nadzór nad realizacją projektu ogrodu

Gdy przyjeżdżamy w teren i widzimy wprowadzone nieskonsultowane zmiany często ogarnia nas złość. Taka sytuacja jest problematyczna – jeśli wykonawca dostał zgodę od Inwestora na “małe podmianki” trudno jest już wtedy nam działać. Aby tego uniknąć – tak naprawdę wystarczy zadzwonić czy napisać w tej sprawie maila. Nadzór nie zawsze wymusza wizytę projektanta w terenie. Czasami wystarczy szybka rozmowa, czy też krótka wiadomość tekstowa z załączonym zdjęciem i już jesteśmy w stanie Państwu pomóc. 

Nadzór nad realizacją projektu ogrodu – dlaczego wykonawca wprowadza zmiany?

Zmiany wprowadzane podczas sadzenia zazwyczaj wynikają z braku dostępności materiału szkółkarskiego. I tak – to się często zdarza! Ale w takiej właśnie sytuacji konieczny jest kontakt w projektantem. Możemy znaleźć zamiennik, który wpasuje się w projektowaną kompozycję.  Możemy też rozważyć, czy nie warto zostawić wolnego miejsca na rabacie a nasadzenia odpowiednia rośliną uzupełnić w kolejnym sezonie, kiedy materiał będzie już dostępny. Możliwości jest kilka i warto się nad nimi zastanowić. O czym warto pamiętać – Wykonawca też chce wykonać ładną realizację i proponuje zmiany w dobrej wierze. Nie zawsze to się jednak dobrze kończy.

Najczęstsze zmiany w projektach ogrodu:

  • zmiana odmiany rośliny
  • zmiana ilości sztuk roślin w stosunku do projektu
  • zmiana wielkości sadzonki

Wypisane wyżej zmiany są dopuszczalne w większości przypadków, ale naprawdę warto je z nami skonsultować. Proszę nie bać się zadzwonić!

Zwyczajowo, staramy się kontaktować z inwestorami w czasie kiedy wykonywane są nasadzenia. Czasami jednak nasadzenia wykonywane są wiele miesięcy a nawet kilka lat po zakończeniu naszej usługi. Wtedy często nie jesteśmy powiadomieni o rozpoczęciu prac w związku z czym trudno nam prowadzić nadzór nad realizacją projektu ogrodu. Proszę nam wierzyć – nam też zależy aby wasze ogrody pięknie wyglądały. Dlatego chętnie odbierzemy od was telefon, wysłuchamy i odpowiemy na pytania. Chętnie też przyjedziemy do was w odwiedziny. Zrobimy kilka zdjęć. Nacieszymy oko. Wtedy wiemy, że nasza praca przynosi innym radość a to dodaje energii do tworzenia.

Koszty nadzoru autorskiego

Jak i w przypadku koszty projektu, każda oferta jest przez nas przygotowywana indywidualnie dla klienta. Szacunkowe kosztu nadzoru wynoszą min. 200 zł/jednorazowy przyjazd na teren budowy (cena zależna od lokalizacji ogrodu) oraz 60zł/h pracy projektanta (tzw. praca zdalna np. przeprojektowanie rabaty itp.).

Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z realizacji projektu, gdzie inwestor na bieżąco konsultował z nami proponowane przez wykonawcę zmiany, kliknijcie TU.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*