Nasadzenia na krakowskim skwerze – dumna mieszkanka

Zielone skwery w Krakowie  – szara rzeczywistość

Pogoda cudna, więc dobry dzień na spacer. Wracając z Kanoniczej, która zachwyca za każdym razem znalazłam cudnie obsadzony skwer. Na tyłach Kościółka Św. Idziego znajdziemy maleńki poletek obsadzony nowymi roślinami. Zrobiłam kilka zdjęć, ale też zaczęłam wypytywać o historię nowych nasadzeń. Nasadzenia na krakowskim skwerze były inicjatywą Architekta Krajobrazu Miasta Krakowa. Podobno po wielu zgłoszeniach od mieszkańców postanowiono przeprowadzić rekultywację skweru. Niewielki teren był zmorą dla mieszkańców i wstydem dla Krakowa. Zaniedbany teren pachniał jak miejskie szalety, a w  zapuszczonych krzakach imprezowicze urządzali sobie dzikie wysypisko. Mieszkańcy okolicznych kamienic apelowali o wybudowanie ogrodzenia, które miało zabezpieczy zieleń przed dalszą dewastację. Ale jakie ogrodzenie zapewni ochronę przed nocnymi imprezowiczami? Przecież nie mogliśmy wybudować ogrodzenia na 2.2, – zwłaszcza zasłaniającego kościółek św. Idziego – jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych Krakowa.

Tak to wyglądało jeszcze nie dawno – skwer przed rewitalizacją :

nasadzenia na krakowskim skwerze-przed-rewitalizacją

nasadzenia na krakowskim skwerze

Projekt zieleni – od czegoś trzeba zacząć

Zarząd Zieleni Miejskiej wywiązał się z zadania wzorowo. Wykonano projekt nowych nasadzeń, który zaprowadził porządek w tym miejscu. Odremontowany skwer cieszy oko. Teren ten jak na razie jest zadbany i nie ma problemów z wandalizmem. To kolejny przykład rewitalizacji miasta, która pokazuje, ze tereny odremontowane są przyjaźnie traktowane przez mieszkańców. Nikt dzisiaj nie warzy się rzucić butelki po piwie na nowe nasadzenia – to raziłoby nawet największych wandali. Może małymi kroczkami uda nam się w najbliższych latach zaprowadzić porządek w naszym mieście. Dobre wykonane nasadzenia to dobra inwestycja w wizerunek miasta. Brawo Kraków!

Nasadzenia na krakowskim skwerze

nasadzenia na krakowskim skwerze-2

nasadzenia na krakowskim skwerze-1

Jak dla mnie kwatery cisowe to świetny rozwiązanie. Ta zimozielona roślina doskonale wpisuje się w nasadzenia na krakowskim skwerze. Elegancka forma roślina komponuje się z murami starego miasta. Trawki – turzyca ptasie łapki – dodają tym nasadzeniom nowoczesnego lekkiego charakteru. Prostota nasadzeń sprawia, że skwer wygląda bardzo europejsko. Bardzo się cieszymy, że nasadzenia na krakowskim skwerze w mieście mogą tak wyglądać!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*