Po paru bardziej ozdobnych ogrodach kolej na  minimalistyczny ogród w Krakowie. W projektowanym ogrodzie pojawia się niewiele gatunków, a królują w nim głównie trawy ozdobne.

Zobaczcie kilka zdjęć z realizacji a jeśli chcecie więcej poczytać o projekcie, zapraszamy do tekstu pod galerią!

Zakres projektu

Decyzja o zaprojektowaniu ogrodu w stylu minimalistycznym wynikła z rozmowy z klientami jak i chęci dopasowania przestrzeni otaczającej dom do jego architektury. Dom utrzymany jest w stylu nowoczesnej stodoły. Posiada charakterystyczny antracytowy dach i duże przeszklone okna stanowiące także wyjście na taras. Dodatkowo, poza zielenią, zaprojektowaliśmy ogrodzenie, altanę śmietnikową z rowerownią, pergolę i nawierzchnie.

Koncepcja projektowa

W trakcie pierwszych prac projektowych opracowaliśmy dwie koncepcje różniące się od siebie proponowaną pergolą oraz układem zieleni. Pozostałe elementy w obu koncepcjach były powtarzalne. Dodatkowo, aby utrzymać minimalistyczny charakter przestrzeni, zaproponowaliśmy jednolity rodzaj nawierzchni podjazdu i dojścia do głównego wejścia. W nawierzchni nie wprowadziliśmy podziału dzięki czemu nie stanowi ona konkurencji dla architektury budynku. Także zaprojektowane przez nas ogrodzenie także zostało utrzymane w minimalistycznym stylu.  Wybraliśmy panele w kolorze antracytowym, z poziomym podziałami zapewniające znaczne osłonięcie działki. Aby dodatkowo podkreślić efekt, do wykończenia muru zaproponowaliśmy beton architektoniczny o ciekawej, porowatej strukturze.

minimalistyczny ogród

Ciekawym elementem tej koncepcji jest pergola, która z jednej strony stanowi proste zadaszenie nad tarasem od strony ogrodu, natomiast część pergoli zlokalizowana od strony sąsiada stanowi formę bardziej ozdobną, na której umieszczone są także cięgna na pnącza. Ta część pergoli stanowi bardziej intymną przestrzeń osłoniętą od sąsiada wysokim żywopłotem  liściastym podbudowanym pasem niskiej trawy ozdobnej która oddziela główny ogród od części gospodarczej.

Minimalistyczny ogród

Klienci zdecydowali się na wybór pierwszej koncepcji z wprowadzeniem niewielkich zmian, takich jak np. dodatnie szopy na narzędzia w gospodarczej części ogrodu, gdzie zlokalizowano także podniesione, drewniane donice na zioła.

Zieleń

W projekcie wprowadziliśmy nieliczne gatunki ozdobne. Pojawiają się tu głównie różne trawy ozdobne, które pełnią także funkcje dodatkowych osłon od strony drogi wewnętrznej czy podjazdu. Dodatkowo, w projekcie przewidzieliśmy niewielkie drzewka ozdobne o malowniczych wielopiennych pokrojach. Drzewka w okresie wiosennym obsypują się kwiatami, natomiast w na jesień atrakcyjnie się przebarwiają. Większość roślin utrzymaliśmy w odcieniach bieli i zieleni.

Aby wprowadzić dodatkowe osłonięcia od strony sąsiednich działek wprowadzony został żywopłot liściasty. Dodatkowo wprowadzono także zieleń na pergoli. W tym celu  wybraliśmy szybko rosnące pnącze, które wspina się po podporach jednak nie wchodzi na elewację budynku.

Jeśli chcecie zobaczyć kilka inspiracji z projektu, kliknijcie w obrazek poniżej: