Po paru bardziej ozdobnych ogrodach przyszło nam zaprojektować minimalistyczny ogród w Krakowie. W projektowanym ogrodzie pojawia się niewiele gatunków, a królują w nim głównie trawy i hortensje.

Zakres projektu

Decyzja o zaprojektowaniu ogrodu w stylu minimalistycznym była wynikiem rozmowy z klientami jak i chęcią dopasowania przestrzeni otaczającej dom do jego architektury. Dom utrzymany jest w stylu „nowoczesnej stodoły” z charakterystycznym antracytowym, spadzistym dachem i dużymi przeszklonymi oknami stanowiącymi także wyjście na taras. Oprócz ogrodu, projekt obejmował swoim zakresem ogrodzenie, pergolę i nawierzchnie.

Koncepcja projektowa

W trakcie pierwszych prac projektowych powstał dwie koncepcje, różniące się od siebie proponowaną pergolą oraz układem zieleni. Pozostałe elementy w obu koncepcjach były powtarzalne. Zaproponowaliśmy jednolity rodzaj nawierzchni podjazdu i dojścia do głównego wejścia. W nawierzchni nie został wprowadzony dodatkowy podział dzięki czemu nie stanowi ona konkurencji dla architektury budynku. Projektowane ogrodzenie także zostało utrzymane w minimalistycznym stylu.  Wybrano panele w kolorze antracytowym, z poziomym podziałami zapewniające znaczne osłonięcie działki. Do wykończenia muru zaproponowaliśmy beton architektoniczny o ciekawej, porowatej strukturze.

Koncepcja minimalistycznego ogrodu

Ciekawym elementem tej koncepcji jest pergola, która z jednej strony stanowi proste zadaszenie nad tarasem od strony ogrodu, natomiast część pergoli zlokalizowana od strony sąsiada stanowi formę bardziej ozdobną, na której umieszczone są także cięgna na pnącza. Ta część pergoli stanowi bardziej intymną przestrzeń osłoniętą od sąsiada wysokim żywopłotem  liściastym podbudowanym pasem niskiej trawy ozdobnej która oddziela główny ogród od części gospodarczej.

Koncepcja minimalistycznego ogrodu

Klienci zdecydowali się na wybór pierwszej koncepcji z wprowadzeniem niewielkich zmian, takich jak np. dodatnie szopy na narzędzia w gospodarczej części ogrodu, gdzie zlokalizowano także podniesione, drewniane donice na zioła.

Zieleń

Projektowane są nieliczne gatunki ozdobne, takie jak hortensje i różne trawy ozdobne pełniące także funkcje dodatkowych osłon od strony drogi wewnętrznej czy podjazdu. Dodatkowo, w projekcie pojawiają się niewielkie drzewka ozdobne o malowniczych wielopiennych pokrojach. Drzewka w okresie wiosennym obsypują się kwiatami, natomiast w na jesień atrakcyjnie się przebarwiają. Wszystkie projektowane rośliny utrzymane są w odcieniach bieli i zieleni.

Aby wprowadzić dodatkowe osłonięcia od strony sąsiednich działek wprowadzony został żywopłot liściasty. Dodatkowo wprowadzono także zieleń na pergoli, w postaci szybko rosnącego pnącza, które wspina się po podporach jednak nie wchodzi na elewację budynku.

Jeśli chcecie zobaczyć kilka inspiracji z projektu, kliknijcie w obrazek poniżej:

Ogród minimalistyczny
Widok koncepcji I