Naturalistyczny ogród w Krakowie to projekt zlokalizowany na wyjątkowej działce. Teren ogrodu graniczy z rzeką oraz miejskim parkiem co nadawało mu już na wstępie wyjątkowego charakteru. Ze względu na lokalizację oraz upodobania Inwestora zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie przestrzeni o silnie naturalistycznym charakterze. Ogród utrzymaliśmy w założeniach ruchu new perennials.

Swobodny charakter zieleni widać nie tylko w ukształtowaniu projektowanych rabat czy trawników ale i w doborze gatunkowym. Naturalistyczny ogród to przestrzeń pełna kwitnących krzewów, traw ozdobnych i kolorowych bylin, a w okresie wiosennym – roślin cebulowych. Królują tu odcienie różu, żółci i fioletu. Ze względu na odpowiednio przemyślany dobór gatunkowy ogród dynamicznie zmienia się w trakcie sezonu – poszczególne rośliny zmieniają swoje wybarwienie, pojawiają się nowe grupy kwitnących bylin i krzewów. W projekcie zachowano większość rosnących na działce dużych drzew, dzięki czemu efekt jest szybszy, chociaż wiadomo, na niektóre rośliny będzie trzeba jeszcze poczekać zanim pokażą pełnię swoich możliwości.

Naturalistyczny ogród w Krakowie

Zdj. 1 Widok na dom – rabata traw i bylin

Naturalistyczny ogród w Krakowie

Zdj. 2 Kompozycja przy wejściu – rabata traw i bylin

Naturalistyczny ogród w Krakowie

Zdj.3 Widok na rabatę traw i bylin

Dla Inwestorów ważne było nie tylko zaprojektowanie przyjemnej przestrzeni do relaksu dla siebie i swojej rodziny. Istotnym elementem było stworzenie azylu dla zwierząt – motyli, pożytecznych zapylaczy czy też jeży i ptaków. Z tego też powodu w ogrodzie znajduje się wiele roślin miododajnych stanowionych dla nich pożywienie. Kluczowym elementem projektu było także płynne przejście ogrodu od strony parku i rzeki w otaczający do krajobraz. Z tego względu, z tyłu ogrodu nie pojawiają się osłony czy żywopłoty. Jedyny projektowany żywopłot zlokalizowany jest od strony ulicy aby oddzielał mieszkańców domu od widoku gęstej zabudowy i ruchu samochodów.

Naturalistyczny ogród

Zdj.4 Taras w otoczeniu traw

TaRAS W OGRODZIE

Zdj. 5 Taras górny pomiędzy trawami

Naturalistyczny ogród w Krakowie – nadzór projektanta nad realizacją

Efekt końcowy jaki możecie oglądać na zdjęciach uzyskałyśmy nie tylko dzięki dobrze przemyślanemu projektowi, ale także dzięki inicjatywie Inwestora i sumiennej pracy wykonawcy. Właściciele ogrodu byli bardzo zaangażowani w realizację projektu, dzięki czemu nasz nadzór autorski na budowie praktycznie nie był potrzebny.

Mimo braku fizycznej obecności w terenie, przeprowadziłyśmy nadzór nad projektem. Właściciele zwracali się do nas z wieloma pytaniami jak chociażby o zaproponowane przez wykonawcę zamienniki roślin. Wszystkie zmiany gatunków i odmian, zwłaszcza w obrębie szczegółowo projektowanych rabat bylinowo-trawiastych były przez nas weryfikowane i komentowane. Nadzory te były szczególnie istotne dla zachowania idei projektowanych założeń. Uznaniowa wymiana roślin przez wykonawców, jaka zdarzała się nam w przypadku innych projektów lub braku pełnienia nadzorów nad projektem, bardzo często powodowała istotną zmianę w finalnym wyglądzie ogrodu. Jeśli chcecie poczytać więcej o roli nadzorów w trakcie realizacji ogrodu kliknijcie TU

Wybrany przez Inwestora wykonawca rzetelnie zrealizował nasz projekt z uwzględnieniem nadzorów. Efekt? Jak dla nas – zachwycający!

Schody w ogrodzie

Zdj. 6 Schody ogrodowe

Naturalistyczny ogród

Zdj.7 Rośliny miododajne w ogrodzie

Tarasy otoczone trawami projekt zieleni

Zdj. 8 Tarasy otoczone trawami ozdobnymi

Autor zdjęć: Klaudia Rymek