Projekty tarasów wykonujemy najczęściej w okresie wiosennym, kiedy za oknem robi się coraz cieplej a właściciele zaczynają się zastanawiać jak najlepiej wykorzystać potencjał tej dodatkowej przestrzeni aby w pełni się nią nacieszyć latem. Nowoczesny taras o którym chcemy dziś opowiedzieć ma bardzo dużą powierzchnię i tak naprawdę stanowi dodatkowy przestrzeń mieszkalną, z tą różnicą, że na świeżym powietrzu.

Nowoczesny taras – dwa oblicza

Choć taras jest tak naprawdę jedną dużą przestrzenią, naturalnie dzieli się na dwie części, z których każda ma inną ekspozycję oraz inne przeznaczenie. Większa część tarasu zlokalizowana jest od strony północnej i stanowi główną część wypoczynkową oraz przestrzeń do zabawy dla dzieci. Ze względu na sposób w jaki taras jest wykorzystywany wprowadzone zostały tu nieliczne elementy, tak aby nie ograniczyć wyjątkowo dużej przestrzeni a dzieciom dać możliwość wybawienia się do woli!.

Nowoczesny taras w Krakowie
Większy taras – co zaprojektowaliśmy?
  • pergolę ze zwijanym zadaszeniem

Metalowa pergola jest lekkim i bardzo wytrzymałym elementem dającym możliwość schronienia się przed mocnym słońcem jak i lekkim deszczem. Od strony sąsiadów wprowadzone zostało dodatkowe osłonięcie w postaci metalowych lameli dające większe poczucie intymności. Podobne pergole znajdują się także na sąsiednich taras – dzięki temu architektura osiedla pozostaje jednolita.

  • miejsce do zabawy dla dzieci

Dzieci potrzebują dużo miejsca do swobodnej zabawy i rozwijania wyobraźni – na tarasie zostawiona została duża przestrzeń, którą mogą wykorzystać na wiele sposobów. Na istniejącej pergoli przewidziano także montaż tablicy do rysowania, którą właściciele tarasu posiadali.

  • kompozycje zieleni

Zieleń na tarasie została wprowadzona w dużych ocieplanych donicach drewnianych oraz kompozycjach szkliwionych donic ceramicznych w kolorze turkusowym. Zaprojektowaliśmy nowoczesne kompozycje traw i bylin z przewagą bieli i fioletu oraz niewielkie drzewko wielopienne malowniczon kwitnące na wiosnę.

  • warzywnik

Element służący zarówno do edukacji i zabawy dla dzieci dzięki któremu uczą się uprawy swoich pierwszych roślin. Podniesiona donica jest wygodnym elementem nie wymagającym schylania się.

Projekt tarasu przy apartamentowcu
A co na mniejszym tarasie?

Mniejszy taras to przestrzeń bardziej intymna, która służyć będzie głównie dorosłym mieszkańcom apartamentu. Na tej części tarasu mimo mniejszych wymiarów pojawia się znacznie więcej elementów, które mają sprawić, że taras stanie się bardziej przytulny:

  • przytulne miejsce do siedzenia

Właściciele bardzo lubią siedzieć na podłodze w związku z czym przewidziano miejsce gdzie mogą wygodnie usiąść czy położyć się na zewnętrznym dywanie. Na dywanie przewidziano liczne poduszki i pufy do siadania natomiast w jego otoczeniu zaprojektowana została kompozycja donic z kwitnącymi nasadzeniami oraz lampiony.

  • wygodny fotel z podnóżkiem

Fotel stanowi idealne miejsce gdzie można zaszyć się i w spokoju poczytać książkę. Dodatkowo w podnóżku zlokalizowany jest niewielki schowek w którym można zmieścić książki i gazety.

  • mobilny stolik na kółkach
  • osłonę w postaci rozsuwanej zasłony

Ze względu na zachodnią ekspozycję, w godzinach popołudniowych taras mocno się nagrzewa. Zasłona daje możliwość ochrony przed słońcem, ale także osłania taras od sąsiedniej zabudowy.

  • stojak wydzielający taras od części przeznaczonej dla dzieci

Stojak, który wydziela przestrzeń mniejszego i większego tarasu zbudowany jest z metalowych profili i posiada miejsca do mocowania doniczek z kwiatami sezonowymi lub ulubionymi ziołami. Dodatkowo posiada kilka półek, na które można odłożyć np. kubek siedząc na dywanie.

  • girlanda świetlna

Pod zadaszeniem stanowiącym balkon sąsiada powyżej zostały przewidziane girlandy solarne rzucające przyjemne, ciepłe światło.

Ostatnio powstające apartamentowce posiadają często sporych wielkości tarasy, które chętnie dla Was aranżujemy. Taki nowoczesny taras może pełnić rozmaite funkcje i w okresie letnim być przyjemną jadalnią i salonem na świeżym powietrzu.