Park Dębnicki, parę słów
Nowy rok zaczynamy z wspomnieniem wprawdzie nie najnowszych, ale niedawno skończonych projektów. Dziś więc opowiemy o projekcie rewitalizacji jednego z krakowskich parków -przedstawimy nową odsłonę Park Dębnickiego. Jesteśmy z niego bardzo dumni, kosztował nas wiele pracy i serca. Park Dębnicki jest na pewno naszym największym projektem minionego roku i już nie możemy się doczekać jego realizacji.
Dla tych, którzy nie znają Krakowa aż tak dobrze, parę słów o lokalizacji. Park Dębnicki znajduje się w dzielnicy VIII, nieopodal Wisły. Przylega do neorenesansowego Pałacu Lasockich – fundatorów Parku. Sama dzielnica Dębniki charakteryzuje się rozmaitą architekturą, wśród której wyróżnić można wiele willi położonych wzdłuż Wisły, często o modernistycznej bardzo stylowej linii. Zatopione w zieleni budynki sprawiają, że dzielnica ta jest niezwykle atrakcyjnym miejscem nie tylko do mieszkania, ale i odwiedzania. Park Dębniki w ostatnich latach dodatkowo uatrakcyjnił tą cześć miasta. Położony przy samych Bulwarach jest nie tylko przystankiem w dłuższej podróży do Tyńca, ale również docelowym miejscem wycieczek pieszych i rowerowych. Historyzujący charakter Parku dobrze wpisał się w klimat miejsca. Choć jest młodym założeniem, coraz piękniej wygląda, zieleń coraz ładniej się rozwija, zachęcamy zatem do odwiedzin
Park Dębnicki rozciągający się na obszarze 5 ha (z czego około połowa jest otwarta dla mieszkańców) jest dość nowy parkiem. Jego obecny kształt został zaprojektowany przez pracowników Wydziału Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Na dzień dzisiejszy otwarta dla mieszkańców jest cześć wschodnia Parku o powierzchni około 2,5 ha.. Charakteryzuje się ciekawym ukształtowaniem terenu, licznymi zagłębieniami, spadkami i kopcami.
Park Dębnicki – koncepcja
Rewitalizacja miała na celu przede wszystkim odtworzenie pierwotnych zamierzeń projektu. W pierwszych planach autorstwa pracowników WAPK w Parku miały powstać m.in. place zabaw zlokalizowane w północnej części Parku. Przypomniał o tym projekt BO. „Kręgi zabaw: stały się motorem do dalszych działań projektowych. Projekt rewitalizacji Parku wpisuje się w jego dotychczasowy układ i praktycznie nie narusza istniejącej na terenie parku komunikacji. Rewitalizacja parku dotyczy głównie wprowadzenia nowej roślinności, w tym sporej ilości drzew, krzewów, bylin, pnączy i roślin cebulowych. Kolejnym etapem rewitalizacji jest wprowadzenie nowych elementów małej architektury. Założeniem projektu jest nie tylko odświeżenie parku ale zachęcenie większej ilości ludzi do spędzania w nim aktywnie czasu. Aby to osiągnąć wprowadzone zostały elementy atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych.
Mała architektura
Zieleń
Jeden z kręgów zabaw
Pomysł na otwarty plac zabaw pojawił się i wygrał w jednej z edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. W związku z tym jednym z ważniejszych aspektów projektu stało się wpisanie placu w istniejący układ parku. W ten sposób w części północno-zachodniej wprowadzone zostały trzy kręgi zabaw przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Zlokalizowano tu różnego rodzaju huśtawki, sprzęty do wspinania się i skakania. W każdy z kręgów wprowadzono obwodowo duże drewniane siedziska z elementami leżaków, z których część wyposażona jest w miejsca do ładowania telefonów zasilane energią słoneczną. Dodatkowo, przed kręgami zaprojektowany został niewielki labirynt stanowiący dodatkowe, atrakcyjne miejsce do zabawy dla dzieci.
Plac zabaw dla najstarszych dzieci.
Najmniejszy z kręgów przeznaczony został na drewniany podest o charakterze wielofunkcyjnym – może on służyć zarówno jako miejsce spotkań, przestrzeń do grania w różnego rodzaju gry planszowe ale także jako miejsce niewielkich imprez plenerowych i potańcówek. Aby spełnić wszystkie te funkcje na podeście zlokalizowano siedziska, stoły oraz zadaszenia a całość otoczono ozdobnymi nasadzeniami krzewów i bylin.
Zieleń przy placach zabaw
Drewniany podest do tańczenia
Projekt wprowadza także kącik czytelniczy będący formą pergoli obsadzoną malowniczym pnączem – wisterią. Wewnątrz pergoli zlokalizowano ławki, a w jej pobliżu umieszczono biblioteczkę na świeżym powietrzu. Dodatkowo pergola została obsadzona krzewami miododajnymi o atrakcyjnym zapachu przyciągającym różnego rodzaju pożyteczne owady. W związku z tym, pomiędzy nasadzeniami umieszczono domki dla owadów zapylających, motyli oraz karmniki dla ptaków. Do tej pory niewykorzystywane miejsce przekształcone zostało w spokojny zakątek idealny dla każdego miłośnika książek.
Kącik czytelniczy
W projekcie nie zapomniano też o rowerzystach, którzy licznie użytkują pobliską ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Wisły, dla których zaprojektowano parking rowerowy wraz ze stacją naprawy rowerów.
Roślinność
Projekt wprowadza dużą ilość nowej roślinności. Wprowadza się swobodne nasadzenia dużych drzew na trawniku a w zagłębieniach terenu łąki kwietne. Park Dębnicki posiada wiele mostków i przejść nad obniżeniami terenu. Projektuje się więc łąki w kolorach niebiesko fioletowych symbolizujące wodę. Wprowadzone zostały także nasadzenia z niebieskich roślin cebulowych, które już w okresie wiosennym będą jak pierwsze ożywiać park.
W pobliżu neorenesansowego pałacyku zaprojektowane zostało arboretum, w skład którego wchodzi wiele rzadkich, trudnych do spotkania w Krakowie gatunków drzew. Teren ten jest więc także miejscem edukacyjnym. Podziwiać tu będzie można gatunki takie jak: magnolia brooklińska „yellow bird”, magnolia „galaxy”, skrzydłoorzech kaukaski, morwa biała, sosna żółta, sosna rumelijska, metasekwoja chińska, miłorząb dwuklapowy, grujecznik japoński, klon cukrowy i glediczja trójcierniowa. Więcej o arboretum w Parku Dębnickim możesz przeczytać TU
Aby ożywić park należy także zachęcić do niego mieszkańców. W tym celu została zaprojektowana gra terenowa z pirackim tematem przewodnim, dostępna zarówno tradycyjnie na papierze jak i w aplikacji na smartfona.
Zaprojektowana mapa gry terenowej
Mamy nadzieję, że nasz projekt pomoże ożywić Park Dębnicki i zachęci jeszcze większe grono krakowian do spędzania w nim swojego wolnego czasu całą rodziną.