Ostatnio dużo pisaliśmy o przestrzeni miejskiej, dziś przedstawiamy projekt dużego ogrodu w Tenczynie, koło Myślenic.

projekt dużego ogrodu
strefa zabaw w ogrodzie

RZUT CAŁOŚCI

rzut ogrodu - ogród prywatny w Tenczynie

Jak powstawał projekt?

Projektowany ogród prywatny w Tenczynie zlokalizowany jest na stosunkowo długiej działce  przylegającej z jednej strony do drogi wewnętrznej, z drugiej zaś ograniczony  skarpą. Poza skarpą, na terenie działki nie występują duże różnice terenu – jest ona stosunkowo płaska. Projekt został podzielony na etap koncepcyjny oraz docelowy projekt wykonawczy zawierający projekt funkcjonalny, projekt nawierzchni oraz zieleni. Przed przystąpieniem do koncepcji z powodu braku mapy do celów projektowych wykonaliśmy pomiary w terenie w celu naniesienia znajdujących się na działce obiektów na przygotowywany rysunek.

Projekt ogrodu powstawał w przeciągu 3 miesięcy, a sam etap koncepcyjny trwał około miesiąca.  Klienci przedstawili nam przykładowy projekt ogrodu oraz elementy ogrodowe, które przypadły im do gustu i które stały się wyjściową do naszej koncepcji. Konsultacje odbywały się zarówno w trakcie spotkań jak i droga mailową.

 Projekt dużego ogrodu – główne założenia

Na terenie działki zlokalizowane były trzy obiekty – dom, budynek gospodarczy oraz fragment muru biegnącego prostopadle do skarpy. Pierwszym etapem koncepcji było więc odpowiednie zaprojektowanie komunikacji, w oparciu o którą powstawał projekt zieleni. Istotnym  aspektem projektowym był taras, który nie spełniał swojej funkcji ze względu na małe parametry w stosunku do terenu jak i domu. Projekt rozwiązuje także problem nieatrakcyjnego muru zlokalizowanego na terenie działki. Dobrana w projekcie roślinność nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i jest atrakcyjna w każdej porze roku.

Komunikacja i nawierzchnia

Zaprojektowano główny podjazd prowadzący od drogi wewnętrznej do garażu, przy którym zlokalizowany został dodatkowy parking.  Na prośbę klientów przewidziano także dodatkowe miejsca parkingowe, które zlokalizowane zostały przed zaprojektowanym ogrodzeniem z podziałem na parking o nawierzchni utwardzonej z kostki oraz mniejszy parking żwirowy.  Dla urozmaicenia, na nawierzchni podjazdu zaprojektowano pasowe ułożenie  dwóch typów kostki brukowej, a przed domem wprowadzono nawierzchnię z bardziej ozdobnych płyt. W części ogrodu przylegającej do domu zaprojektowano obejścia z wykorzystaniem żwiru oraz płyt, a także przejścia pomiędzy tarasem a grillem oraz garażem a budynkiem gospodarczym.  Na tarasie z kolei  przewidziano ozdobne płyty w kolorze antracytowym. Zmienione zostały także wymiary tarasu, który był stanowczo za mały i nie pozwalał na rozstawienie większego stołu z krzesłami. Został on więc powiększony, wprowadzono także niższy poziom tarasu na którym można swobodnie rozkładać meble ogrodowe i który otoczono ozdobną zielenią.

Roślinność

Głównymi roślinami  w projekcie są trawy. W części frontowej ogrodu zaprojektowane zostały pasy traw z białymi bylinami oraz brzozami, przewidziano także duży trawnik na którym dzieci mogą swobodnie bawić się i grać w piłkę.Wprowadzono także szpaler z drzew owocowych podrośniętych bylinami i roślinami cebulowymi dającymi efektowny, fioletowy akcent w okresie wiosennym. Przed budynkiem wprowadzono rabatę z zimozielonymi i betonowymi kulami  oraz przewidziano drzewo iglaste, służące w okresie zimowym jako choinka bożonarodzeniowa.  Przy tarasie zlokalizowano drzewo w celu jego ocienienia w okresie letnim a także nasadzenia z traw ozdobnych.

Zaprojektowana roślinność daje możliwość podziwiania ogrodu także w zimie dzięki zastosowaniu hortensji, traw ozdobnych oraz żywopłotów zimozielonych ogród ma charakter całoroczny.

projekt dużego ogrodu
projekt dużego ogrodu

Pozostałe elementy

Projekt wprowadza murek  gabionowy pełniący funkcję muru oporowego utrzymującego skarpę. W projektowanym murku przewiduje się także grill z wędzarnią przy którym wprowadza się drewniane siedziska na gabionie. W tym miejscu zlokalizowane jest także palenisko na płytach.
Na istniejący przy budynku gospodarczym mur wprowadzono ozdobne panele oraz podpory na pnącza, a w pobliżu muru zlokalizowano ogródek warzywno-ziołowy w podniesionych donicach.

W projekcie przewidziano także miejsce zabaw dla dzieci na nawierzchni bezpiecznej, w którym znajduje się piaskownica oraz drewniany domek. Miejsce zabaw zostało zlokalizowane w pobliżu tarasu, co pozwala rodzicom na pilnowanie dzieci. W okresie letnim jest także idealną lokalizacją do rozłożenia hamaka lub rozstawienia basenu.

Projekt przewiduje także rozmieszczenie oświetlenia wzdłuż podjazdu oraz przy tarasie w postaci niskich, antracytowych słupków. Przewidziane zostały słupki rzucające światło w dwie strony, co pozwala na równoczesne podświetlenie nawierzchni i rabat.

Mamy nadzieję, że nasz pomysł na ogród prywatny w Tenczynie przypadł Wam do gustu.

projekt dużego ogrodu

Poniżej tablica z inspiracjami do projektu ogród prywatny w Tenczynie, zapraszamy do oglądania!