Projekt małego ogrodu pod Krakowem stanowi przedłużenie nowoczesnej przestrzeni życiowej mieszkańców. Ogród ma charakter nowoczesny i minimalistyczny – aby uzyskać taki efekt zastosowaliśmy niewielka ilość materiałów oraz gatunków roślin.

projekt małego ogrodu pod Krakowem

Mała architektura i roślinność

Mała architektura  ogranicza się do drewnianego tarasu, nad którym zaprojektowaliśmy prostą konstrukcję pergoli z wprowadzonym elementem trejażu od strony sąsiada.  Kolejnymi elementami są ławka gabionowa, dwie podniesione donice na zioła przy wyjściu na taras z kuchni oraz  trzy panele metalowe wprowadzone w wysoki, zimozielony żywopłot.

Aby stworzyć nowoczesny ogród zdecydowaliśmy się na prosty, geometryczny układ rabat. Układ ten ponadto wydziela małą część przestrzeni o charakterze bardziej ozdobnym do której możemy dostać się bezpośrednio z tarasu. Oczywiście, od strony sąsiedniej działki ta część ogrodu jest osłonięta, aby stworzyć miejsce bardziej prywatne.

Dobrane przez nas rośliny w dużej mierze stanowią różne gatunki traw o ozdobnych kwiatostanach. Kolorystyka jest tu więc stonowana. Wyjątek stanowi rabata z bylinami o fioletowych kwiatostanach oraz punktowo wprowadzone fioletowe rośliny cebulowe. Ciekawym elementem jest także wprowadzenie rabaty ze skrzypem. (Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o skrzypie – KLIK)

Osłonięcie ogrodu

Istotne dla naszego projektu było osłonięcie ogrodu. Z jednej strony uzyskaliśmy ten efekt poprzez wysokie nasadzenia trawy ozdobnej i element trejażu, dodatkowo podsadzony zimozielonymi roślinami.  Dłuższy bok ogrodu sąsiaduje natomiast z uczęszczaną ścieżką pieszą – z tego też powodu właściciele zdecydowali się na posadzenie wysokiego zimozielonego żywopłotu. Aby rozbić  monotonną, wysoką zieloną ścianę żywopłotu wprowadziliśmy, już wspomniane, trzy panele ozdobne, również o funkcji osłaniającej. Dodatkowo, został przy nich wprowadzone oświetlenie, tak aby stanowiły atrakcyjny element ogrodu także w nocy. (Jeśli chcesz się dowiedzieć jak możesz osłonić swój ogród – KLIK)

projekt małego ogrodu pod Krakowem

Powyższa wizualizacja przestawia pierwszą koncepcję projektu – z ogrodem żwirowym oraz jacuzzi wbudowanym w taras.

W galerii projektu można zobaczyć kilka schematycznych ujęć projektu oraz elewacji. Zapraszamy również do oglądnięcia naszej tablicy inspiracji projektowych. Tablica została przygotowana dla klienta, w celu przedstawienia naszych wstępnych pomysłów na ogród.

Jacuzzi i schody terenowe

Ostatnio ogród przeszedł lekką modyfikację ze względu na decyzję właścicieli na wprowadzenie jacuzzi bezpośrednio w ogrodzie. Zostały zaprojektowane także nowoczesne schody betonowe zbudowane z płyt o dużym formacie. Więcej możecie przeczytać TU. Poniżej przedstawiamy szkice nowych elementów.

Projekt małego ogrodu pod Krakowem – galeria inspiracji

Projekt powstał we współpracy z Magdalena Kolasa. Dziękuję za jej zaangażowanie!