Projekt ogrodu przydomowego pod Krakowem, w Modlnicy jest przykładem ogrodu o charakterze nowoczesnym z geometrycznym układem rabat zmiękczonym poprzez wprowadzenie dużej ilości traw ozdobnych i bylin.

MAŁA ARCHITEKTURA I ROŚLINNOŚĆ

Głównym materiałem zastosowanym w projektach elementów małej architektury jest drewno. Projektowana mała architektura stanowi pergolę z elementem zacienieniającym w postaci deskowania wprowadzonego jako zadaszenie, prostej ławki z drewnianym siedziskiem oraz dwóch drewnianych, podniesionych donic. Ważnym elementem małej architektury jest także drewniane osłonięcie śmietnika z wprowadzoną podporą pod pnącze.

Projektowany ogród został podzielony na pomniejsze wnętrza ze względu na swoje funkcje. Z głównej części ogrodu o charakterze ozdobnym wydzielono mniejsze wnętrze przeznaczone na miejsce zabaw dla dziecka. Z tego też powodu zdecydowano się na posadzenie w jego pobliżu drzewa, które będzie dawało cień w bardziej słoneczne dni. Wnętrze to jest z jednej strony nie jest żywopłotem, co spowodowane jest atrakcyjnym widokiem na pola, które corocznie porastają słoneczniki.  W najwęższej części ogrodu wydzielona została przestrzeń,  w której zlokalizowano podniesione donice przeznaczone na warzywnik oraz zioła. Na prośbę klientów przewidziane zostało także miejsce na krzewy i drzewka owocowe.

Dobrane gatunki stanowią w większości trawy ozdobne i byliny a ich kolorystyka utrzymana jest w odcieniach różu i żółci. Nasadzenia dużej ilości traw o ozdobnych kwiatostanach dają tej przestrzeni poczucie lekkości i miękkości.

Galeria, wersja różowa.

OSŁONIĘCIE

Teren został osłonięty od sąsiedniego ogrodu niskim żywopłotem liściastym. Dla zróżnicowania jednolitej linii żywopłotu wprowadziliśmy cztery drzewa o koronie w kształcie prostopadłościanów. Dzięki temu uzyskaliśmy atrakcyjne osłonięcie od działki sąsiedniej bez wprowadzania wysokiej, mocno zacieniającej ściany z żywopłotu. W pobliżu podniesionych donic zdecydowaliśmy się natomiast na wprowadzenie drewnianego panelu osłaniającego. Wprowadziliśmy  także osłonięcie miejsca parkingowego w postaci nasadzeń wysokiej trawy ozdobnej. Ze względu na atrakcyjny dla mieszkańców widok, od strony zachodniej ogród nie został osłonięty.

Galeria, wersja zielona.

Zapraszamy do naszej tablicy z inspiracjami przybliżającymi nasz projekt ogrodu przydomowego pod Krakowem, w Modlnicy.