Projekt parkingu leśnego.

Zrealizowano nasz projekt koncepcyjny. W ramach współpracy z Lasami Państwowymi pracowaliśmy nad sposobem zaktywizowania terenów leśnych. Niepołomice można śmiało nazwać strefą aktywnego wypoczynku. Widać to zwłaszcza w weekendy kiedy tamtejsze okolice odwiedzają rowerzyści i spacerowicze. Gmina posiada wiele tras wycieczkowych. Prowadzą one przez tamtejsze lasy, prowadzą na polany. Problemem jednak był już sam dojazd. W gminie brakuje w okresie letnim miejsc do pozostawienia samochodu. Stąd pomysł Lasów Państwowych na stworzenie parkingu leśnego. Jednak miejsca te miały służyć nie tylko pozostawieniu samochodu.

 

Wyzwania projektowe

Przygotowując się do projektowania wielokrotnie odwiedzaliśmy teren z celu zapoznania się z miejscem i zebrania o nim informacji. Warto przypomnieć co tu było jeszcze kilka lat temu…. Przy drodze istniała zatoczka przydrożna, która można było wjechać głębiej w las, aż do polany. Miejsce to było dość znane. Już podczas pierwszego pobytu zorientowaliśmy się, że w miejscu tym pracują “młode dziewczyny”. Dodatkowo w wielu miejscach można było spotkać porzucone śmieci. Moje spotkanie z leśnikami zarządzającymi tym terenem potwierdziło, że miejsce to należy do okrytych złą sławą. Trzeba było zaprosić nowych gości. Jak się okazało to wcale nie było takie trudne. Zainwestowanie w ten teren sprawiło, że pewne problemy rozwiązały się same.

Parking nie tylko dla samochodów.

Wycieczkowicze odwiedzający Niepołomice przyjeżdżają często na cały dzień. Zabierają ze sobą kanapki, kosze piknikowe. Nie rzadko spotykamy całe rodziny zaopatrzone w leżaki i maty do opalania. Stworzenie infrastruktury w postaci stołów biwakowych, wiat, ławek, koszy spowodowało, że to właśnie w okolicach nowego parkingu skupia się największy ruch turystyczny. Widać jak takie miejsce było potrzebne. Miło patrzeć jak tłumnie to miejsce jest odwiedzane.

Nasz zdjęcia zostały wykonane w jesienny dzień. Miło było patrzeć ile osób korzystało z parkingu. Urocze panie rowerzystki opowiadały, ze spotykają się w tym miejscu regularnie. Jeżdżą razem od lat, a od udostępnienia tego parkingu spotykają się właśnie w tym miejscu. W zdrowym ciele zdrowy duch.

projekt parkingu leśnego

mała architektura leśna – projekt parkingu leśnego