Od dłuższego czasu Bagry Wielkie są bliskie naszemu sercu – uwielbiamy je przede wszystkim za potencjał jaki posiadają! Potencjał ten dostrzegają także mieszkańcy Krakowa składając liczne projekty do Budżetu Obywatelskiego dotyczące tego terenu.  Z tego względu cieszymy się jeszcze bardziej, że miałyśmy przyjemność zaprojektować kolejną część kąpieliska.

Z powodu pracy jak i dla relaksu w słoneczne dni, spędziłyśmy tu wiele czasu. Dzięki temu utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że teren jest dobrze rozplanowany choć wymaga nadania mu lekkiego szlifu. Poza odnowieniem i unowocześnieniem istniejących elementów takich jak plaża czy boisko do siatkówki, pojawia się kilka nowych – mamy nadzieję, że się wam spodobają!

Plaża Bagry
Co nowego?

W projekcie pojawia się kilka ciekawych rozwiązań, które nie tylko ułatwią ale i uprzyjemnią korzystanie z terenu kąpieliska:

 • nowoczesny podest
  Jedyny tego typu podest w Krakowie, pozwalający na wejście do wody osobom niepełnosprawnym powstanie właśnie w tej części Bagrów. Jest także wyjątkowy ze względu na swoją nowoczesną i przyjemną dla oka forme, która jest wynikiem połączenia drewna z betonem.
 • schludna toaleta
  Na pewno każdy z was, kto odwiedził Bagry kojarzy nieprzyjemny niebieski budynek będący toaletą publiczną. Mamy dla Was dobrą wiadomość – w jej miejscu pojawi się nowoczesna toaleta przystosowana  do użytku rodziców z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Aby jej forma nie raziła w oczy zaprojektowana została lekka, drewniana elewacja z miejscami na pnącza. Będzie więc czysto, estetycznie i zielono!
 • boisko wielofunkcyjne
  Na terenie pozostałości po starym boisku (które pewnie część z was pamięta) powstanie nowe, wielofunkcyjne boisko pozwalające na grę w kosza, piłkę nożną i wiele innych. Jest ono odsunięte od kąpieliska, nie będzie więc przeszkadzało plażowiczom.
 • boisko do siatkówki plażowej
  Nie zmieni się lokalizacja boiska, ale zostanie ono odświeżone i powiększone – więcej miejsca na uprawianie sportu nie może być złe!
 • udogodnienia dla plażowiczów
  Dla wszystkich niewyobrażających sobie lata bez opalania się i kąpieli zaprojektowane zostały przebieralnie i prysznice. Pojawi się także stanowisko dla ratowników, a sama plaża zostanie oczyszczona i odświeżona.
 • wygodne alejki
  Poza sezonem kąpielowym Bagry to teren spacerowy. W ramach projektu powstaną nowe alejki, z których część wykonana zostanie z nawierzchni przepuszczalnych i ekologicznych. W sąsiedztwie alejek nie zabraknie też nowych ławek, siedzisk i leżaków miejskich.
Plaża Bagry

Jak kąpielisko Bagry wygląda obecnie?

Teren przy kąpielisku Bagry jest zagospodarowany; wydzielone są tu przestrzenie do gry w siatkówkę plażową, plaża piaszczysta, znajdują się tu także ławki i kosze na śmieci. Niestety, większość istniejących elementów wyposażenia terenu jest zniszczona lub nie nadaje się do dalszego użytkowania. Na terenie brakuje także infrastruktury w postaci toalet, przebieralni, pryszniców czy oświetlenia.

Poniżej parę ujęć pokazujących zarówno potencjał miejsca jak i stan obecnego zagospodarowania:

Bagry stan obecny

Zdj. 1 Widok na boisko do siatkówki.

Bagry plaża

Zdj.2 Widoka na plażę przy kąpielisku

Bagry toaleta

Zdj.3 Widok na nieczynna toaletę.

Jeśli chcecie poznać trochę więcej szczegółów dotyczących tego jak powstawał projekt, poniżej znajdziecie kilka informacji:

Proces projektowy – główne idee

Wydzielone na terenie strefy aktywności w postaci miejsc do plażowania i opalania się, pływania, grania w siatkówkę czy piknikowania na świeżym powietrzu są efektywnie użytkowane przez osoby odwiedzające Bagry. Podstawowym założeniem projektu stało się więc odświeżenie i unowocześnienie przestrzeni wraz z uzupełnieniem braków podstawowej infrastruktury. Projektując przestrzeń kąpieliska skupiłyśmy się więc na jej odnowieniu przy równoczesnym zminimalizowaniu wprowadzanych nowych funkcji. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu podejściu do tematu, dotychczasowi użytkownicy terenu wciąż będą czuli się tu komfortowo a nieznający tego terenu mieszkańcy chętnie go odwiedzą.

Infrastruktura

W miejscu starej toalety przeznaczonej do rozbiórki zaprojektowana została nowa toaleta publiczna spełniająca wszystkie wymogi sanitarne. Aby obiekt jak najmniej rzucał się w oczy, zaprojektowane  elewacje obłożone zostały delikatnym deskowaniem oraz wprowadzone zostały cięgna służące jako podpora dla pnączy. Dodatkowo, przy toalecie wprowadzona została rabata bylinowo-trawiasta. Obiekt sąsiaduje z boiskiem wielofunkcyjnym oraz ulicą Kozią przez co jesy odsunięty od głównej części kąpieliska. Obiekt dostosowany jest także do użytku dla osób niepełnosprawnych. Poza toaletą zaprojektowane zostały przebieralnie, prysznice plażowe, poidła wody pitnej dla ludzi i zwierząt. Na całym terenie przewidziano nowe oświetlenie oraz monitoring, dla zwiększenia bezpieczeństwa terenu.

Nawierzchnie, mała architektura i urządzenia sportowe

Większość ciągów pieszych i pieszo-kołowych jest zniszczona i z tego względu niekomfortowa w użytkowaniu. W związku z tym wprowadza się nowe ciągi asfaltowe a także nawierzchnie drewniane oraz nawierzchnie przepuszczalne, pozwalające na swobodny odpływ wody z terenu. Projekt zakłada także budowę pomostu wyposażonego w element umożliwiający wejście do wody osobom niepełnosprawnym.

Projektuje się nowe ławki, siedziska drewniane, także w postaci leżaków przy plaży. Pamiętając o problemie dużej ilości śmieci pojawiającej się na tym terenie w okresie wzmożonego użytkowania, przewidziano specjalne kosze do ich segregacji. Na plaży zlokalizowano stanowisko dla ratowników, a wzdłuż terenów zielonych ograniczniki w postaci słupków drewnianych, kamieni i traw ozdobnych mające na celu uniemożliwienie rozjeżdżania trawników przez samochody.

W związku z popularnością terenów sportowych,  projekt przewiduje odnowienie istniejącego boiska do siatkówki plażowej oraz budowę boiska wielofunkcyjnego w miejscu pozostałości po istniejącym kiedyś boisku do koszykówki. Wszystkie boiska posiadają całkowicie nową infrastrukturę sportową.

Plaża Bagry i zieleń

Projekt zakłada wymianę piasku na terenie istniejącej plaży oraz korektę jej kształtu, tak aby zapewnić jak najłagodniejsze zejście do wody. Wydzielono także fragment praży trawiastej. Cała plaża jest oddzielona od ciągu pieszego nawierzchnią drewnianą z siedziskami. W pobliżu plaży projektowane są także nasadzenia drzew ozdobnych w tym malowniczej wierzby płaczącej.

Ze względu na charakter przestrzeni oraz jej intensywne użytkowanie, wprowadza się niewielką ilość zieleni ozdobnej w postaci nasadzeń pojedynczych drzew, swobodnych grup krzewów w postaci grup wierzby purpurowej ‘Nana’ i naturalistycznych grup traw ozdobnych. Zieleń stanowi uzupełnienie zagospodarowania podkreślającą charakter terenu.

Plaża Bagry

Przypominamy także o naszym wcześniejszym projekcie przy Zalewie Bagry dotyczącym zagospodarowania wschodniej części przy zbiorniku. Jeśli chcecie więcej przeczytać o tym projekcie zapraszamy TU.