Przedstawiamy projekt terenu przy szkole podstawowej w Krakowie, w dzielnicy Czyżyny – wielofunkcyjnej przestrzeni dla wszystkich którzy lubią aktywny wypoczynek.

Główne idee projektowe

Opisywany teren zlokalizowany jest na dużym osiedlu charakteryzującym się zwartą zabudową, która jest sukcesywnie powiększana. Z tego względu projektowany teren ma służyć aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych – być multifunkcjonalną przestrzenią dla osób w każdym wieku. Przestrzeń ta ma także być także wykorzystywana przez szkołę, dawać możliwość organizowania imprez związanych z wydarzeniami szkolnymi oraz być przydatna podczas np. lekcji WF.

Jak wypoczywać to aktywnie!

Na terenie zaprojektowane zostały liczne urządzenia do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, które zostały także dostosowane dla potrzeb i bezpieczeństwa dzieci. W pobliżu sali gimnastycznej  zaprojektowane zostało boisko wielofunkcyjne wyposażone w specjalną nawierzchnię sportową amortyzującą wykonywane w trakcie treningów i gier ruchy. Boisko dostosowane jest zarówno do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Dla bezpieczeństwa pozostałych osób korzystających z terenu zostało  otoczone siatką.
Kolejnym miejscem przeznaczonym do aktywnego wypoczynku jest siłownia ze sprzętem do wykonywania ćwiczeń rozwijających różne partie ciała. Siłownia jest przeznaczona także dla użytkowania przez dzieci poprzez dopasowane do potrzeb dzieci sprzęty i bezpieczną nawierzchnię amortyzującą upadek. Dodatkowo, przez cały teren przebiega bieżnia  z oznaczeniem w postaci żółtych pasów określającym start i metę.

Projektowane elementy utrzymują jednolitą kolorystykę, dzięki czemu tworzą spójną całość.  Aby urozmaicić przestrzeń zostały wprowadzone także elementy dodatkowe w postaci ozdobnych instalacji na siatkach przy boisku. Wprowadzono także pasy namalowane na asfaltowej nawierzchni i elementy gier. Wykorzystane zostały motywy znanych gier dla dzieci takich jak klasy czy skok w dal.

Projekt zieleni przy szkole
Projekt zieleni przy szkole w Krakowie

Strefa relaksu w otoczeniu zieleni

Poza miejscami gdzie można uprawiać sport, wyznaczone zostały przestrzenie do odpoczynku. W tych miejscach zaprojektowane zostały specjalne ławki wyposażone także w elementy  leżaków,  na których można się wygodnie rozciągnąć i poczytać ulubioną książkę. Przewidziano także stoły miejskie, które mogą służyć zarówno do organizowania niewielkich pikników jak i do gry w szachy dzięki wrysowanych na nich planszach.

Dodatkowo, przestrzeń została zaprojektowano tak,by mogła być wykorzystywana także jako kolasy na świeżym powietrzu. Wprowadzone zostały łukowe siedziska tworzące niewielkie wnętrza, które mogą pomieścić mniejsze grupy uczniów.
Przy tej strefie zaprojektowane zostały nasadzenia roślin ozdobnych.

Zieleń

Zaprojektowano zieleń o charakterze ozdobnym. Wprowadzone zostały nasadzenia rozłożystych drzew dających cień w trakcie lata jak i drzew ozdobnych pięknie kwitnących w okresie wiosennym. Dodatkowo uzupełniona została zieleń niska. Przy projektowanych ławkach zastosowano krzewy o długim terminie kwitnienia i kwiatostanach w kształcie wiech. Użytkownicy terenu będą mogli odpoczywać w towarzystwie pachnących lilaków, hortensji, tawuł i budlei. Dodatkowo pomiędzy krzewami wprowadzono domki dla motyli i karmniki dla ptaków aby zachęcić lubiane przez dzieci zwierzęta do odwiedzienia ich terenu przy szkole.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów na temat projektu i zobaczyć co nas zainspirowało, poniżej znajduje się tablica ze zbiorem naszych projektowych inspiracji.