Od paru lat składanie projektów w ramach budżetu obywatelskiego cieszy się w Krakowie dużą popularnością. Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość realnego wpływu na otoczenie w którym mieszkają.  W ramach budżetu wykonywane są mniejsze jak i bardziej skomplikowane projekty dotyczące różnych problemów z jakimi mierzą się poszczególne dzielnice. Znaczna część projektów dotyczy przestrzeni zielonych,  o które mieszkańcy chętnie walczą.

Projekt o którym tu opowiemy został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego i nosił tytuł “Odetchnij” Oświecenia Park.

Jak wyglądał teren?

Miejsce, które przyszło nam zaprojektować to fragment większego zieleńca zlokalizowanego na Osiedlu Oświecenia w Krakowie. Do terenu zieleńca przylegał wygrodzony teren placu zabaw, który był już poza zasięgiem naszego projektu. Na terenie zlokalizowana była duża ilość drzew a niedawno zrealizowane zostały ścieżki z kostki betonowej. Największy zielony fragment terenu był z kolei wykorzystywany przez dzieci i młodzież do gry w piłkę.

Zgodnie z wytycznymi pomysłodawcy projektu budżetu obywatelskiego teren należało uzupełnić w elementy małej architektury oraz zieleń, dzięki której okolicznym mieszkańcom łatwiej będzie wykorzystywać to miejsce jako przestrzeń do relaksu. W trakcie postępu pracy nad koncepcją, projekt był konsultowany z pomysłodawcą.

Co zaprojektowaliśmy?

Trzymając się wytycznych autora projektu zaprojektowano ławki parkowe oraz wygodne leżaki miejskie. Dodatkowo, w miejscu niewielkiego zagajnika, pod koronami drzew przewidziane zostały wygodne hamaki do odpoczęcia po długim dniu.

W centralnej części terenu zlokalizowana została ażurowa pergola z miejscami piknikowymi wyposażonymi w plansze do gry w szachy. Pergola stanowi także lekką konstrukcję pod pnącze i nie ogranicza widoku.

Projektowana mała architektura została uzupełniona nasadzeniami zieleni niskiej w postaci krzewów, traw i bylin, których brakowało na zieleńcu. Przewidziane zostały nasadzenia hortensji, których duża ilość już rośnie w ogródkach na osiedlu. Hortensje są długo i obficie kwitnącymi krzewami wciąż ozdobnymi w okresie jesiennym. Przewidziane zostały także nasadzenia krzewów przyciągających motyle oraz kwitnących w odcieniach fioletu bylin.

Poniżej przedstawiamy plansze inspiracji, które przedstawiliśmy w trakcie konsultacji koncepcji. Finalnie, zdecydowaliśmy się na najlżejszą formę pergoli oraz rezygnację z koloru żółtego.

Projekt został już częściowo zrealizowany – teren wyposażono w projektowaną małą architekturę. Nie możemy się doczekać kiedy posadzona zostanie zieleń i będziemy mogli pochwalić się zdjęciami z realizacji naszego projektu!