Projekt zieleni dziedzińca został wykonany dla nowej inwestycji zlokalizowanej w coraz bardziej popularnej części Krakowa – na Zabłociu. Teren dziedzińca w całości zlokalizowany został na stropodachu co narzuciło zarówno nam jak i architektom pewne rozwiązania. Projekt zagospodarowania dziedzińca został oparty na siatce kwadratów, która pozwoliła na wydzielenie geometrycznych przestrzeni zielonych, podziałów nawierzchni oraz wprowadzenie charakterystycznego układu donic. Aby urozmaicić przestrzeń architekci zdecydowali się na zestawienie ze sobą 3 wysokości donic wydzielając w ten sposób mniejsze wnętrza oraz urozmaicając przestrzeń.

Projekt zieleni dziedzińca

Ze względu na lokalizację dziedzińca na stropodachu kompozycja zieleni skupia się na nasadzeniach w donicach, w których wprowadzone zostały kompozycje krzewów ozdobnych i niewielkich drzew owocowych.   Mniejsze wnętrza zaprojektowane na terenie dziedzińca i wydzielone przez układ powielanych donic zostały zróżnicowane ze względu na zastosowane rośliny. Wyznaczone zostały więc ogrody kwitnącej na limonkowo hortensji, kul cisowych z paprociami oraz traw ozdobnych z różanecznikami.  Aby projektowana zieleń była atrakcyjna o każdej porze roku wprowadzone zostały rośliny zimozielone a szkielet kompozycji stanowią nasadzenia docinanego w kostkę zimozielonego cisu. Wszystkie niepodniesione w postaci donic przestrzenie zielone zostały obsadzone niską rośliną zadarniającą stanowiącą łatwiejszy w pielęgnacji zamiennik trawnika.

projekt zieleni dziedzińca na Zabłociu

Zdj.1 Wizualizacja dziedzińca, autor: BLOK ARCHITEKCI

Ważnym aspektem projektu było także wprowadzenie elementów wertykalnych. W tym celu w donicach zaprojektowano drzewa owocowe, charakteryzujące się malowniczym pokrojem. Kwitnienie świdośliwy na biało w okresie wiosennym stanowi jej dodatkowy atut. Projektowany dziedziniec jest także atrakcyjny na jesień kiedy drzewo przebarwia się na pomarańczowo-czerwono.

W projekcie ograniczono zastosowanie roślin mogących powodować reakcje alergiczne. Wybrane zostały gatunki i odmiany, które są bezpieczne dla alergików.

Przemyślany projekt zieleni przy zabudowie wielorodzinnej jest dla nas szczególnie istotny. Podnosi on nie tylko jakość życia mieszkańców apartamentowców, ale także zwiększa ilość zieleni w mieście. Dobra jakość zieleni wpływa pozytywnie na bioróżnorodność miast i daje nadzieje na lepsze, zielone jutro dla wielu miejsc w Polsce.

Projekt zieleni dziedzińca został wykonany we współpracy z biurem architektonicznym BLOK ARCHITEKCI dla Inwestora ARKADA INWESTYCJE w II. połowie 2019 r. Autorem zamieszczonych w tekście wizualizacji jest biuro architektoniczne BLOK ARCHITEKCI.