Projekt „Ogrodu Kolei” – projekt zieleni w Krakowie to inwestycja już zrealizowana. 'Żyleta’ to lokomotywa, która w maju 2009 stanęła między budynkami B4 a B5, przy skrzyżowaniu ulic Czarnowiejskiej i Chopina na terenie Kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej. Pomysłodawcami projektu są studenci Łukasz Wzorek (inżynieria Materiałowa AGH) i Maciej Król (budownictwo na Politechnice Krakowskiej). Wspólnie założyli Koło Naukowe Przedsiębiorców „Firma”. Wkrótce w lokomotywie otwarty zostanie punkt informacyjny uczelni.
W ramach inicjatywy teren wokół lokomotywy został urządzony na nowo. Zaprojektowane zostały promieniście rozchodzące się alejki, wraz z zielenią mające stworzyć nowe, atrakcyjne miejsce w tej części kampusu.
Zachowanie otwarcia widokowego na lokomotywę od strony ulicy Czarnowiejskiej było głównym wymogiem projektu zieleni. W Krakowie taka lokomotywa jest unikatem. W związku z tym w projekcie zastosowano rośliny dorastające do wysokości jednego metra, tworzące różnokolorowe powierzchnie, między innymi dwa gatunki tawuły, krzewuszkę i berberysy.
Niedługo w centralnej części założenia pojawi się zegar słoneczny, a także ławki współgrające kolorystycznie z czerwienią kół lokomotywy.
Zegar słoneczny był uzupełnieniem projektu zieleni. W Krakowie to jest największy zegar słoneczny – inne można zwiedzać między innymi w Parku Doświadczeń. Do zbudowania jednego z nielicznych w Polsce zegarów równikowych posłużyło oryginalne koło wyciągowe z szybu kopalni węgla kamiennego. Wybór takiego właśnie motywu nie był przypadkowy. Chodziło po pierwsze o zegar dla Akademii Górniczo-Hutniczej, więc symbolika nie wymaga dalszego uzasadniania. Po drugie zaś, należało dobrze wkomponować czerwone koło wyciągowe w otoczenie, a w szczególności w sąsiedztwo postawionej tam wcześniej lokomotywy z tak samo czerwonymi kołami.
Nazwa zegara równikowego pochodzi od ustawienia jego tarczy w płaszczyźnie równika ziemskiego. Idąc tym tropem, oś koła, która jest jednocześnie gnomonem, ustawiona jest pod kątem szerokości geograficznej Krakowa, czyli jest równoległa do osi kuli ziemskiej. Wiosną i latem cień gnomonu pada na górną stronę koła, która posiada skalę czasu letniego. Jesienią i zimą oświetlana jest dolna płaszczyzna koła, gdzie umieszczono skalę czasu zimowego.
Więcej zdjęć na zaprzyjażnionej stronie Pana Marka Szymochy bez którego nie udało by nam się tego zrealizować:
http://www.gnomonica.com/galeria/galeria_agh.html