Czasami zdarza się, że nasz ogród już nam się opatrzył lub po prostu chcielibyśmy go trochę dopracować czy odświeżyć – w tym poście parę słów o tego typu projekcie.

Ogród, którym się zajęliśmy miał zaledwie kilka lat. Jego właścicielka, będąc pracownicą AGH ma codziennie w pracy okazję oglądać na kampusie realizacje naszych projektów i z tego względu zdecydowała się powierzyć nam projekt ponownej aranżacji swojego ogrodu. Ogród był już częściowo zrealizowany, posiadał zagospodarowany front ogrodu, zbudowane były już także  elementy małej architektury, takie jak taras, grill i betonowe donice z siedziskami. Nasza rearanżacja ogrodu polegała więc na zagospodarowaniu terenu przed tarasem, tak aby był atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu przez właścicieli. Ze względu na pojawiającą się nową zabudową na sąsiednich działkach istotnym elementem projektu było także osłonięcie ogrodu od strony ogrodzenia.

Jak przearanżować ogród?

Aby przystąpić do zmiany wyglądu ogrodu należy wykonać szczegółową inwentaryzację ogrodu – nanieść na mapy wszystkie istniejące elementy, które planujemy zachować, usunąć lub też zmienić. Istotne jest także rozpoznanie się w problemach istniejącego już ogrodu,  jakie jego elementy właścicielom odpowiadają, jakie im przeszkadzają, co i dlaczego chcieliby zmienić. W naszym przypadku sprawa była dość prosta.

Co zmieniono?

Wprowadzone zostały nowe nasadzenia o charakterze ozdobnym zapewniającym długie kwitnięcie i atrakcyjność ogrodu. Wskazane zostały także rośliny do wymiany oraz przesadzenia, które nie sprawdziły się w ogrodzie. Aby dopasować się do charakteru miejsca i pierwszego projektu postawiono na prosty, geometryczny układ rabat w stonowanej kolorystyce. W projekcie królują odcienie bieli tworzące tło dla rabaty bylinowej, w której pojawiają się mocniejsze odcienie różu oraz fioletu. Wprowadzone także zostały małe drzewka kwitnące w okresie wiosennym i posiadające atrakcyjne pokroje. Całość została osłonięta od strony ogrodzenia żywopłotem liściastym, który w przyszłości stworzy ładne, jednolite tło dla nasadzeń. Dobrano rośliny łatwe w pielęgnacji, dostosowane do dużego nasłonecznienia ogrodu.

Rearanżacja ogrodu może być łatwą i przyjemną sprawą która da niesamowite efekty w wyglądzie ogrodu. Jeżeli chcielibyście zmienić coś w waszym ogrodzie i nie macie pomysłu, nie wiecie jak zacząć lub boicie się ilości pracy jaką trzeba będzie w to włożyć, skontaktujcie się z nami. Na pewno rozwiejemy wasze wątpliwości!