W zeszłym roku mieliśmy okazję projektować Skwer Księdza Kapitana Piotra Gajdy w Tarnowie we współpracy z PLAN Biuro Architektoniczne. Renowacja skweru obejmowała nawierzchnię, małą architekturę, oświetlenie, fontanny i zieleń. Ze względu na lokalizację skwer dodatkowo objęty był opieką konserwatora. Biuro PLAN zgłosiło się do nas właśnie po konsultacji wstępnej koncepcji z konserwatorem, którego jednym z wytycznych było wprowadzenie na ten teren większej ilości zieleni.

Główne założenia projektu – zgodnie z wytycznymi konserwatora

Architekci przekazali nam wytyczne otrzymane od konserwatora dotyczące zieleni, których zobowiązani byliśmy się trzymać.

Projekt zieleni, który opracowaliśmy został oparty o małą ilość gatunków ozdobnych drzew, krzewów i traw dobrze znoszących warunki miejskie. Głównym założeniem projektowym było wprowadzenie dużej ilości koloru zielonego na teren w taki sposób, aby uwydatnić zaprojektowany przez architektów geometryczny układ nawierzchni. Zdecydowaliśmy się na minimalistyczne podejście do zieleni, która nie stanowi konkurencji dla zaprojektowanych elementów twardych.

Na poziomie placu wprowadzona została niska zieleń w postaci pasów z traw i irgi.  Aby plac stanowił otwartą, wpisaną w sąsiedztwo przestrzeń zrezygnowaliśmy z wprowadzenia wyższej roślinności w postaci krzewów ozdobnych, a jedyne akcenty wysokich roślin pojawiają się przy schodach w postaci traw ozdobnych.  Wprowadzone w okolicy schodów trawy mają charakterystyczny, wyprostowany pokrój który  został wybrany dla podkreślenia ich geometri. Dodatkowo, dla uatrakcyjnienia przestrzeni zdecydowaliśmy się na wprowadzenie pojedynczych pionowych akcentów w postaci klonów.

Renowacja skweru w Tarnowie – już po realizacji!

Od niedawna można podziwiać efekty naszej współpracy z architektami – skwer został zrealizowany i otwarty. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda plac po renowacji kliknijcie zapraszany do galerii poniżej. Autorem umieszczonych poniżej zdjęć jest Pan Paweł Topolski.

Mamy nadzieję, że spodoba się Wa wynik naszej współpracy z architektami;)