Nowe budynki coraz częściej projektowane są już wraz z zielenią. Widać pewne zmiany myślenia nawet u urbanistów. To od nich coraz częściej mamy zapytania o pomoc w stworzeniu projektu zieleni współgrającego z projektowanymi przez nich budynkami. Zieleń w donicy miejskiej to temat jednego z naszych zeszłorocznych projektów. Zapraszamy do galerii.

W mieście rośliny nie mają łatwo. W betonowych przestrzeniach często brak jest zieloni. Dlatego też do miast coraz częściej wprowadza się donice. Dobrze dobrana donica jest elementem ozdobnym już samym w sobie.  Dobrze dobrana rośliny – tylko ją upiększa. Zieleń w donicy miejskiej musi być odporna na wysokie temperatury i przemarzanie, musi dobrze znosić okresowe susze. Zieleń powinna być dopasowana do miejsca w jakim rośnie, dlatego zastanówmy się jakie kolory, faktury pokroje pasowałyby do danej przestrzeni. W naszej galerii może zobaczyć jedno z naszych ostatnich nasadzeń – czyli projekt zieleni w ogromnej donicy przy Centrum Energetyki W Krakowie. W donicy zostały posadzone drzewa – platany formowane w płaskie ekrany. Drzewa zostały podsadzone żółtymi i czarnymi roślinami – w kolorze budynku Energetyki. Jak wam się podoba ten projekt?

Donica do przestrzeni miejskiej

Dobrze jak mamy duże donice – czym większa objętość donicy tym roślina ma lepsze warunki do rozwoju. Łatwiej jej magazynować wodę i substancje odżywcze, jak również mniej ulega przegrzaniu czy przemrożeniu. Duże donice koniecznie musimy zaizolować. Wykładamy wszystkie boki styrodurem – on dobrze zabezpieczy nasze rośliny przed zmianami temperatur. Zieleń w donicy miejskiej musi mieć również dobrze wykonany drenaż. Donica musi magazynować wodę na okresy przejściowej suszy, ale również musi ją dobrze odprowadzać – nie możemy doprowadzić roślin również do przelania.

Zieleń w donicy miejskiej

Zieleń w donicy miejskiej musi być odporna na trudne warunki miejskie. Musimy się liczyć z tym, że część pewnie nasadzeń po zimie trzeba będzie wymienić. Dlatego warto kupować rośliny tanie o szybkim przyroście. Świetnie sprawdzają się wg. mnie nasadzenia z traw ozdobnych i bylin. Rośliny te szybko się rozrastają i już po kilku tygodniach po nasadzeniu wyglądają atrakcyjnie. Odradzam krzewy iglaste, które rosną dość powoli a są droższymi roślinami – one często odchorowują okres zimowy i na wiosnę często nie wyglądają zbyt dobrze. Lepiej sobie radzą rośliny liściaste – tawuły, berberysy, pięciorniki można łatwo odmłodzić, wystarczy lekko je przyciąć a już wyglądają lepiej.

Jak widzicie nie jest to bardzo trudne. Może i u Was znajdzie się miejsce na wprowadzenie zieleni – chętnie Ci w tym pomożemy!