Projekt tarasu w Krakowie to może być wyzwanie. Zielony taras to marzenie wielu mieszkańców okolic, a projektowanie zieleni w takich warunkach nie jest zadaniem łatwym. Wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, aby zrealizowana potem przestrzeń funkcjonowała we właściwy sposób. Jednak dobrze zaprojektowany taras może stać się dodatkowym wnętrzem naszego mieszkania – dlatego warto jest go zaplanować z głową.

Koncepcja z narożnikiem

Koncepcja z sofą

Projekt tarasu w Krakowie

Przede wszystkim rośliny:

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór gatunkowy roślin. Niestety rośliny rosnące w donicach zewnętrznych (taras w Krakowie) narażone są na różne czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr, mróz), które mogą łatwo je uszkodzić. W związku z tym do projektu tarasu należy dobierać bardzo odporne rośliny – zwłaszcza na okresowe susze – pamiętając, że ziemia w doniczkach szybko traci wilgoć.

Dodatkowo, rośliny warto zasilać poprzez automatyczny system nawadniania. Nie tylko ułatwia nam to pielęgnację ale także pozwala na dłuższe wyjazdy pozostawiając ogród bez opieki.  Rośliny najlepiej podlewać nocą lub bardzo wczesnym rankiem.

Meble ogrodowe wytrzymałe na warunki zewnętrzne

Dobrze jest zaplanować odpowiednie meble ogrodowe i zadaszenie.
Aktualnie wybór mebli i dodatków jest szeroki i sama forma to już oczywiście kwestia gustu. W naszych projektach dobieramy elementy tak aby tworzyły ze sobą spójną całość. Chociaż wybór jest szeroki wielu producentów zajmuje się tylko sprzedażą wysyłkową i ich produkty nie są dostępne w popularnych centrach handlowych  – warto jednak wziąć ich pod uwagę. Pamiętajmy, że meble te muszą być odporne na warunki zewnętrzne. Przy projektowaniu tarasu musimy pamiętać, że nasze meble bardziej się brudzą, ulegają zalewaniu jak również często muszą przetrwać zimę. Dlatego warto kupić trwały i łatwego w utrzymaniu mebel. Aktualnie wybór jest szeroki i zależy głównie od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na wyposażenie tarasu.

Oświetlenie:

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie nada naszemu ogrodowi na dachu przyjemną atmosferę. Oświetlona przestrzeń będzie nam służyć wieczorami, wtedy gdy mamy czas odpocząć po pracy. Zaprojektowanie oświetlenia nie jest rzeczą trudną. Jak tylko stworzymy plan funkcjonalny tarasu, ustalimy w którym miejscy stół, a gdzie chcemy mieć wygodny fotel do czytania od razu będziemy wiedzieć gdzie chcemy postawić / powiesić lampy. Pamiętajmy jednak, że muszą one być odpowiednie do warunków zewnętrznych. Coraz ciekawszą lamp ogrodowych mają już popularne markety ogrodnicze, jest także coraz więcej opcji lamp solarnych. Dodatkowo, ciekawszych form możemy też szukać w sklepach internetowych – ich cena często jednak jest dość wysoka.