Projekt Arboretum w Parku Dębnickim
Nasz projekt odświeżenia Parku Dębnickiego w Krakowie jest w toku. Z tego względu chcielibyśmy opowiedzieć o jego pewniej części, którą można już oglądać w parku – projekt arboretum.
Park Dębnicki ze względu na swoją lokalizację jest wyjątkowy. Otaczają go tereny starszej zabudowy willowej o fascynującej architekturze i niepowtarzalnym klimacie. Dębniki są bardzo ciekawą dzielnicą Krakowa i właśnie do ich charakteru nawiązuje Park Dębnicki. Jest to uporządkowane, eleganckie i stonowane założenie z licznymi wijącymi się parkowymi ścieżkami oraz ciekawym ukształtowaniem terenu. Teren na którym został założony park został na ten cel przekazany miastu przez rodzinę Lasockich przeszło sto lat temu. Mimo to Park Dębnicki jest jednym z najmłodszych parków Krakowa, a jedyny ślad, który pozostał po rodzinie Lasockich stanowi sąsiadujący z nim neorenesansowy pałac.
To właśnie elegancki charakter parku i sąsiadujący z nim XIX-wieczny pałac zainspirował nas do zrealizowania projektu arboretum.
Czym są arboreta?
Arboreta są ogrodami dendrologicznymi, kolekcjami drzew i krzewów zawierającymi gatunki nietypowe i rzadkie. Stanowią cenne zbiory roślin, istotne zwłaszcza dla celów edukacyjnych i naukowych. Kolekcje wyjątkowych drzew i krzewów nie powstawały tylko przy uniwersytetach. Były popularne zwłaszcza wśród zamożniejszych osób, które zakładały przy swoich posiadłościach parki poświęcone wyjątkowym okazom roślin i zapraszały licznych uczonych do opieki nad nimi. Botanicy i miłośnicy przyrody brali udział w licznych podróżach i poszukiwaniach egzotycznych roślin do swoich zbiorów. Zwłaszcza w XIX w. popularne stało się posiadanie kolekcji niezwykłych roślin z różnych zakątków świata. Polska może pochwalić się kilkoma tego typu założeniami. Do najważniejszych należą: Arboretum w Bolestrzaszycach, Wojsławicach i Kórniku.
Obecnie, wciąż znajdujemy wielu miłośników przyrody zakładających swoje prywatne kolekcje roślin. Jednym z nich jest kompozytor Krzysztof Penderecki, który na terenie swojego 40-sto hektarowego ogrodu w Lusławicach spełnił marzenie z dzieciństwa i zgromadził kolekcję ponad 1700 gatunków roślin. Aby zdobyć nowe sadzonki, na przestrzeni kilkudziesięciu lat odbył wiele podróży w różne zakątki świata. Dzięki jego licznym podróżom możemy podziwiać wiele niezwykłych drzew i krzewów a także jedyną w Polsce aleję tulipanowców.
Projekt arboretum w Parku Dębnickim
W nawiązaniu do historii zakładania arboretów, naszą kolekcję drzew zlokalizowaliśmy jest w najbliższym sąsiedztwie pałacu Lasockich. Możecie w niej podziwiać rzadko spotykane w naszej przestrzeni publicznej gatunki roślin. Oczywiście, rosnące w arboretum gatunki nie stanowią roślin bardzo egzotycznych i wymagających w hodowli i pielęgnacji jak w arboretach służących celom naukowym. Dobrane przez nas rośliny dobrze rosną w polskim klimacie, ale stanowią też dendrologiczne ciekawostki. Nie spotkacie tu drzew o nietypowych pokrojach, ale gatunki kiedyś sadzone w założeniach parkowych, teraz pojawiające się bardzo rzadko.
Jakie drzewa można więc podziwiać w Parku Dębnickim? Znajduje się tu m.in.:
- miłorząb dwuklapowy, znany ze swoich leczniczych właściwości,
- grujecznik japoński, którego jesienne liście wydzielają zapach świeżo pieczonego ciasta
- klon cukrowy, z którego wytwarza się syrop klonowy,
- judaszowiec kanadyjski, zachwycający na wiosnę różowo-fioletowymi kwiatami pojawiającymi się także na pędach i pniu,
- morwa biała o smacznych owocach,
- tulipanowiec amerykański o wyjątkowo pięknych, dużych kwiatach.
Powyższe gatunki to jedynie kilka propozycji drzew, które możecie zobaczyć w naszym arboretum. Drzewa zostały dobraliśmy tak, aby były atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny. Przewidzieliśmy więc gatunki, które pięknie kwitną na wiosnę, wykształcają ciekawe owoce i korę oraz ładnie przebarwiają się w okresie jesiennym. Każda roślina jest też podpisana, aby jej rozpoznanie było łatwiejsze. Arboretum w Parku Dębnickim jest idealnym miejscem na niedzielny spacer z dziećmi, w trakcie którego możecie im pokazać jak różnorodna i ciekawa jest otaczająca je przyroda.
Projekt arboretum to tylko fragment nowej odsłony Parku Dębnickiego o której można przeczytać TU.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!