Od wielu lat zazieleniamy tarasy w okolicy. W Krakowie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota. Mieszkańcy aglomeracji chcąc mieć namiastkę ogrodów sadzą coraz więcej roślin w donicach próbując tworzyć zielone oazy. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, aby móc postawić leżak w zielonym buszu. Jeśli chcesz mieć i u siebie na tarasie zielone rośliny – weź się do roboty! Sezon przed nami! Podpowiemy Ci w kilku krokach jak zbudować tani, a efektowny ogród na tarasie. Projekt balkonu to nie jest bardzo skomplikowana sprawa. Ale aby cieszył Cię ten twój prywatny ogród musi być wykonany perfekcyjnie.
Ponieważ lubimy tarasy chcemy podpowiedzieć Ci w kilku krokach jak założyć własny taras. Zacznijmy zatem po kolei:
- nawierzchnia
- donice
- rośliny
- meble
- zadaszenie
- przegrody na balkon
Nawierzchnia na tarasie – jak ją łatwo zrobić:
Nawierzchnia na balkonie / tarasie powinna współgrać z wystrojem wnętrza domu. Zdecyduj się zatem, w jakiej kolorystyce chciałbyś urządzić tą przestrzeń. Na gotową wylewkę możesz położyć np. płyty betonowe (dość tania wersja)lub kamień naturalny (trochę droższe wykończenie). Ja całkiem lubię płyty betonowe – dziś w ofercie jest całkiem szeroki asortyment dobrego designu. Wymierz dobrze swój balkon / taras. Jeśli jest prostokątny myślę, że znajdziesz odpowiedni model (format), który uda Ci się dopasować do twojej przestrzeni bez docinania płyt. Zawsze możesz przy elewacji ewentualną szparę uzupełnić ozdobnym żwirem. Płyty kładź najlepiej na specjalnych talerzykach – dzięki temu uda Ci się utrzymać równy dystans pomiędzy płytami, a woda swobodnie odpłynie. Kilka moich ulubionych materiałów:
Nawierzchnia betonowa firmy Libet:
Wykończenie tarasu drewnianymi deskami to już bardziej skomplikowana sprawa, co wiąże się też z większym nakładem finansowym. I tu mamy pewną radę – IKEA stworzyła bardzo łatwe w składaniu drewniane parkiety – każdy da radę – (cena za 1 m2 – 100 złotych):
Projekt balkonu to na pewno donice – gdzie najlepiej kupić donice w Krakowie na swój balkon:
Donice można kupić za pośrednictwem internetu jak również w sklepach z meblami ogrodowymi jak również w zwykłych marketach. Coraz więcej fajnych donic można kupić za rozsądną cenę w sklepach takich jak Castorama czy Leroy. Oczywiście za włoski design trzeba zapłacić, ale moim zdaniem można zrobić całkiem fajny balkon za nieduże pieniądze. Często supermarkety mają większą ofertę w sklepach niż na stronie internetowej, dlatego warto samemu poszukać. Możesz też oczywiście do nas zadzwonić – my pomożemy Ci znaleźć coś fajnego. Tu kilka naszych propozycji:
Najtańsze donice można kupić już za 20-30 złotych (te o dużych rozmiarach). My sami mamy takie na własnym balkonie. Kupiliśmy je w różnych rozmiarach i wielkościach. Wg. mnie wyglądają równie dobrze jak te po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset roślin – pod warunkiem, że kipią z nich rośliny. Nadają się do zielonych bałaganiarskich nasadzeń – tam gdzie chcemy stworzyć dużą masę zieleni – jak na zdjęciu poniżej:
Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczną przestrzeń warto zainwestować w donice trochę więcej. W układach bardziej uporządkowanych sama donica jest elementem dekoracyjnym. Przy uporządkowanej zieleni widać już szczegół i nie możemy oszczędzać. Możesz wtedy albo dobrać donice pod kształt swojej posadzki – np dobierając donice betonowe:
Ładnie też wyglądają donice w kilku rozmiarach , ale z jednej kolekcji – jak na zdjęciu poniżej:
Jeśli lubisz kolor może spodobać ci się zestawianie różnych form, faktur i kolorów – wtedy możesz stworzyć barwny taras w twoich stylu. Takie projekty są teraz najbardziej modne – taki trochę eklektyzm w nowoczesnym wydaniu- zobacz czy i tobie się spodobają :
Więcej o donicach znajdziesz w artykule jak zbudować tani pojemnik na rośliny.
Rośliny – czyli co urośnie w Krakowie na balkonie:
Najlepiej sadzić to co się lubi. Ja uwielbiam trawy – świetnie wyglądają prawie przez cały rok i są bardzo łatwe w uprawie. Na swoim balkonie zawsze mam też kilka podstawowych ziół – takich, które używam w kuchni – czyli koniecznie bazylię, mięte czy cząmber. Nie tylko ładnie wyglądają ,ale też odstraszają komary. W miejscu słonecznym stoi lawenda. Pod zadaszeniem, tam gdzie nie ma szans na podlanie deszczem rosną suchulenty – czyli rośliny niewymagające wody – nie zawsze chce mi się podlewać moje rośliny, a chcę aby ładnie wyglądały. W cieniu rośnie hortensja. Mam też powinie, bo ma piękne kwiaty, choć krótko to i tak warto ją mieć – jej liście też są bardzo ozdobne. Planuje w tym roku dokupić jeżówkę, bo skoro sadzę ją wszystkim moim klientom, to może i czas na mnie. Tu wybór jest ogromny. Najlepiej udać się do dobrego centrum ogrodniczego i poprosić pracownika o pomoc. On doradzi, która roślina poradzi sobie w donicy, oraz na jakim stanowisku ją postawić. Oczywiście zawsze możesz skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz razem z nami urządzić swój balkon. Do projektowania zieleni na tarasach podchodzimy nie tylko profesjonalnie ale i z pasją!
Ja bardzo lubię mieć „busz” na tarasie – dlatego lubię zestawienia wielu różnych gatunków, które razem tworzą zieloną masę.
Jeśli szukasz uporządkowanych form może spodobać ci się bardziej regularne nasadzenie nawiązujące do żywopłotu – dodatkowo może przysłonić twoją przestrzeń od sąsiadów – nasza propozycja:
Projekt balkonu trzeba wykończyć meblami
Nie trzeba dużo pieniędzy, aby stworzyć ciekawy design. Jeśli lubisz kolor możesz dzięki zestawieniu fajnych barw uzyskać interesujący efekt:
Ja na swoim balkonie mam już wspaniały leżak – ale ty może wolałbyś hamak:
Zacznij od rysowania. Zastanów się jak chciałbyś aby wyglądał twój taras. Dobrze go wymierz – będziesz wiedział jakie elementy zmieszczą się u Ciebie.
cd. nastąpi
zobacz ciekawe ławki – a może coś Ci się spodoba.
Nasze wpisu ulegają ciągłemu dopracowywaniu i uzupełnieniu- zaglądaj do nas częściej!