Projekt dziedzińca – jakie rośliny wybrać

Pokazywaliśmy już Wam kilka świetnych pomysłów na zagospodarowanie dziedzińców w mieście (bajkowynowoczesny, kwiatowy, kawiarniany czy uczelniany). Rozwiązań na to jak urządzić dziedziniec w mieście jest bardzo wiele, praktycznie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dziedzińce w Krakowie kryją w sobie olbrzymi potencjał, jednak mimo to nadal większość z nich pozostaje szarymi, betonowymi, smutnymi przestrzeniami, służącymi głównie jako miejsce do trzymania koszy na śmieci. Spróbujemy Was przekonać, że warto zadać sobie trochę trudu i wprowadzić zieleń na swoje podwórko!:)

projekt dziedzińca

projekt dziedzińca

Projekt dziedzińca – rośliny do cienia

Większość krakowskich dziedzińców to małe, betonowe przestrzenie, do których nie dochodzą promienie słoneczne. Nie powinno Was to jednak zniechęcać, bo na szczęście istnieją rośliny, które doskonale radzą sobie w warunkach głębokiego cienia i do tego pojawiają się na nich piękne kwiaty:)!

Warto wygospodarować miejsce, w którym urządzimy rabatę bylinową, Do wyboru mamy m.in. zawilce, orliki, parzydła leśne, różnobarwne tawułki, naparstnice czy bardzo popularne funkie. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, możemy cieszyć się pięknymi kwiatami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

projekt dziedzińca - rośliny

projekt dziedzińca – rośliny

Pięknie prezentują się także okazałe paprocie, które dzięki bujnej zieleni można wykorzystać do ukrycia nieestetycznych miejsc. Na cienistym dziedzińcu nie może zabraknąć również hortensji. Jej piękne kwiatostany, są atrakcyjne nawet po zasuszeniu, warto zostawić je zatem na zimę i ściąć dopiero wiosną.

Wielkość dziedzińców z reguły nie pozwala na zasadzenie drzewa, zatem warto sięgnąć po pnącza, które pokryją zielenią pionowe powierzchnie. Niezastąpioną rośliną jest bluszcz pospolity – nie potrzebuje podpór, zachowuje liście na zimę, szybko zamieni zaniedbaną elewację budynku w piękną, zieloną ścianę!

projekt dziedzińca - bluszcz

projekt dziedzińca – bluszcz

Projekt dziedzińca – pojemniki na rośliny

Niestety nie zawsze można zasadzić zieleń na dziedzińcach bezpośrednio w gruncie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie różnego rodzaju pojemników. Na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju donic z drewna, betonu, plastiku czy ceramiki. Dobrym rozwiązaniem są donice na wymiar, które będziemy mogli dopasować do kształtu dziedzińca. Takie donice mogą mieć dodatkowo miejsce na siedziska, dzięki czemu można stworzyć uroczy zakątek do wypoczynku wśród zieleni. Warto wykonać donice z kompozytu drewnianego lub drewna egzotycznego, ponieważ materiały te bardzo dobrze znoszą cieniste i wilgotne warunki większości dziedzińców i nie wymagają corocznej impregnacji. Ciekawym rozwiązaniem są także kamienne murki z miejscem na rośliny.

projekt dziedzińca - murki

projekt dziedzińca – murki

Pamiętajcie, że zieleń w mieście jest na wagę złota. Sadźcie jak najwięcej roślin – nie zapominajcie o dziedzińcach, na które codziennie patrzycie z okien swoich domów:).

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*