Rewitalizacja ogrodu Centrum Młodzieży Jordana.

na-stronę

W zeszłym tygodniu udało nam się wykonać nasadzenia w Centrum Młodzieży Jordana w Krakowie. Projekt ten był realizowany w ramach programu Inicjatywy Lokalne realizowanego wspólnie z Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia. Rewitalizacja ogrodu była jednym z 20 projektów zgłoszonych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, na który udało nam się pozyskać środki Finansowe. CMJ jest prężnie zarządzanym ośrodkiem kultury w samym centrum miasta Krakowa. Od wielu lat jest największą placówką wychowania pozaszkolnego w Małopolsce. Stary obiekt wymaga jednak remontów, na które nie zawsze są pieniądze. W ostatnim czasie udało się wykonać remont nawierzchni. W ogrodzie znajduje się nieduży plac zabaw. Jednak środków na zieleń ciągle brakowało, dlatego też nasza propozycja wzięcia udziału w programie finansowanym przez Nfoś została przychylnie przyjęta przez dyrekcję ośrodka. Dzięki niej udało nam się choć częściowo zrewitalizować ogród.

 

1 projektzieleni.pl

Rewitalizacja ogrodu krok po kroku

Na terenie ogrodu znajduje się kilka starych dużych drzew. Zdecydowaliśmy się wykonać specjalistyczne badania w celu wykluczenia ewentualnych niebezpieczeństw wynikających z ryzyka złamania lub przewrócenia się drzewa. Badanie tomografem wykazało, że klon rosnący przy budynku posiada rozległą zgniliznę. Podjęliśmy decyzję o usunięcia drzewa. W zamian za to posadzono w sumie czternaście nowych drzew. Pozostałe stare drzewa zostały poddane pielęgnacji.

Powstał projekt zieleni. Ze względu na ograniczoną ilość środków finansowych musieliśmy zmieścić się z wszystkimi zadaniami w kwocie 20000 tysięcy. Dalego też nowe nasadzenia podzielone zostały na etapy. W pierwszym etapie poza czternastoma drzewami nasadziliśmy jeszcze krzewy i trawy z bylinami w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Na ten cel wydaliśmy w sumie ponad 13500 złotych. Kolejne etapy czekają na sponsorów. Liczymy, że uda się zrealizować cały projekt. Ogród CMJ jest dla wielu mieszkańców śródmieścia miejscem wspólnego spędzania czasu. Mieszkańcy pobliskich kamienic nie mają swoich własnych przestrzeni zielonych. Teren Centrum traktują jako własne miejsce, dlatego tak zależało nam na przywróceniu blasku temu miejscu. Zapraszam do naszej galerii zdjęć – tam można zobaczyć efekty rewitalizacji ogrodu.

4 projektzieleni.pl

Dlaczego właśnie graby w historycznym ogrodzie

Przy budynku posadziliśmy graby w formie kolumnowej. W niedużej kwaterze zlokalizowanej przy budynku posadziliśmy w sumie 5 dużych drzew. Dużych bo o obwodzie pnia aż szesnastu centymetrów. Pomimo, że drzewa rosną blisko budynku nie ma jednak obawy, że w przyszłości nasadzenia te mogą kolidować z istniejącym budynkiem. Graby w odmianie Fastigiata charakteryzują się wąską koroną – nigdy ich gałęzie nie będą potrzebowały przycinania. Kolumnowy kształt drzewa ładnie współgra z klasyczną bryłą budynku. Graby to nasze polskie drzewa. Zdecydowaliśmy się na posadzenie naszych rodzimych drzew dlatego, że w ogrodzie rosły nasze krajowe gatunki. Nie chcieliśmy sadzić drzew niepolskiego pochodzenia, bo takie drzewa nie występują w okolicy. Młodzież odwiedzająca ogród ma szansę poznać lepiej gatunki takie jak kasztanowiec, robinia czy lipa (stare drzewa rosnące już w ogrodzie) jak i nowo posadzone w ostatnich dniach graby. Rewitalizacja ogrodu CMJ to nasz pomysł na ogród edukacyjny w Centrum Miasta.

3 projektzieleni.pl 4 projektzieleni.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*