Warzywnik w mieście na małej przestrzeni

Coraz więcej osób mieszkających w mieście pragnie uprawiać własne warzywa i owoce. Nic w tym dziwnego – nasza świadomość ekologiczna wzrasta, szukamy prawdziwego kontaktu z przyrodą. W dzisiejszym poście spróbujemy zachęcić Was do założenia swojego warzywnika! Można to zrobić praktycznie w każdym miejscu, gdzie dochodzi światło słoneczne, więc wymówek nie przyjmujemy!:)

warzywnik na balkonie

warzywnik projekt zieleni

Uprawiaj rośliny dla dobrego humoru!

Uprawianie roślin przynosi nie tylko korzyści przyrodnicze, ale także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się tzw. hortiterpia, czyli leczenie różnych schorzeń za pomocą ogrodów. Udowodniono, że uprawianie i pielęgnacja roślin pomaga w zachowaniu prawidłowej kondycji psychicznej i fizycznej organizmu, pomaga w rehabilitacji i resocjalizacji. Nie pozostaje zatem nic innego jak wypróbować leczniczą moc uprawiania roślin na własnej skórze!:)

Warzywnik dla małych powierzchni

Mogłoby się wydawać, że do uprawiania warzyw potrzebne jest sporo miejsca. Kiedy myślimy o miejskim ogrodnictwie, w pierwszej kolejności nasuwa się obraz ogródków działkowych i pewnego rodzaju „nieładu” towarzyszącego uprawom. Jednak jeśli nie dysponujemy własnym terenem, albo nie odpowiada nam estetyka typowego warzywnika, możemy skorzystać z nieco mniej konwencjonalnych rozwiązań.

Po pierwsze warzywnik możemy stworzyć za pomocą różnego rodzaju skrzyń, donic czy worków, które możemy umieścić na balkonie, tarasie, dachu, a nawet szerokim parapecie. Warzywa to rośliny sezonowe, nie musimy zatem martwić się, że przemarzną w zimie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju pojemników, dzięki którym warzywnik stanie się prawdziwą ozdobą. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać posiadaną przez nas przestrzeń, warto zainwestować w drewniane skrzynie robione na wymiar, które mogą jednocześnie służyć jako ławka czy stolik na balkonie. Warto pamiętać, aby warzywa łączyć z roślinami ozdobnymi, dzięki czemu przez cały okres wegetacyjny warzywnik będzie atrakcyjny.

warzywnik projekt na balkonie

warzywnik projekt zieleni

Jakie warzywa uprawiać na małych przestrzeniach?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wszystkie warzywa, które uprawiane są w naszej strefie klimatycznej. Pamiętajmy jednak, że niektóre warzywa wymagają dużych ogrodniczych umiejętności i wiedzy, jeśli więc dopiero zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, sięgnijmy na początek po łatwe w uprawie warzywa i owoce. Naszymi ulubionymi są poziomki – wydają przepyszne owoce przez całe lato, bardzo szybko rosną , a nich uprawa jest niezwykle prosta i ogranicza się w zasadzie do podlewania. Niewiele jest rzeczy bardziej przyjemnych niż leżenie na leżaku i podjadanie poziomek wprost z krzaczka!

Do bardzo prostych w uprawie warzyw należą także małe pomidorki tzw. cherry, którymi podobnie jak poziomkami możemy cieszyć się przez cale lato. Wystarczy pójść na lokalny targ w maju i zakupić kilka sadzonek pomidorków. Po przesadzeniu ich do balkonowej skrzynki, będziecie zdziwieni jak szybko wyrosną w całkiem spore krzaczki. Pamiętajcie, aby zapewnić im podpory – mogą to być bambusowe patyczki lub lniany sznurek.

warzywnik projekt w donicy balkonowej

warzywnik projekt zieleni

Jeśli chcecie uprawiać warzywa na balkonie lub tarasie i jednocześnie marzycie, aby było to piękne miejsce, w którym będziecie mogli wypocząć, chętnie pomożemy zaprojektować i zrealizować Wasze marzenia! Czasem tak niewiele trzeba, aby życie stało się piękniejsze!:)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*