Dziś chcemy pochylić się nad tematem, który uważamy za jeden z kluczowych w nowo powstających projektów zarówno przestrzeni publicznych jak i prywatnych. Jest to oczywiście zrównoważone projektowanie przestrzeni – pojęcie większości znane choć nieco tajemnicze i niejasne. Mamy nadzieje, że trochę rozjaśnimy ten temat 😉
Czym jest i na czym polega projektowanie zrównoważone?
Genezą zrównoważonego projektowania jest przede wszystkim narastający konsumpcjonizm i niekontrolowany rozwój cywilizacji, który obserwujemy od wielu lat na całym świecie. Idea zrównoważonego projektowania nie jest więc nowa, mówiono o niej już w latach 60 zeszłego wieku. Obecnie, znaczna część firm stara się działać zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, zapewniając i wykorzystując powtórnie surowce i materiały. Głównymi założeniami zrównoważonej architektury jest troska o środowisko naturalne oraz ochrona jego zasobów, przystępne i konkurencyjne koszty inwestycji oraz stworzenie przyjaznego człowiekowi otoczenia. Te wszystkie kwestie powinny zostać wzięte pod uwagę przez architekta przy projektowaniu każdej przestrzeni.
Rys.1 Stojak na rower ze starej beczki
Pod koniec zeszłego roku, temat zrównoważonego projektowania był nam szczególnie bliski – przygotowywałyśmy broszurę dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, która zawierała wytyczne dotyczące tworzenia przyjaznych człowiekowi i naturze przestrzeni publicznych. W broszurze przedstawione zostały elementy, które można wykorzystać w przestrzeniach publicznych jak i w prywatnych ogrodach. Przedstawione pomysły nie tylko wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, ale także zachowują wysokie walory estetyczne projektowanych przedmiotów i są zgodne z aktualnymi trendami w architekturze krajobrazu.
Dziś chcemy podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na zrównoważone projektowanie !
Jakie elementy z recyklingu możemy wykorzystać w projektowaniu?
W projektach przestrzeni publicznych częstym elementem jest mała architektura. To właśnie ona daje nam bardzo duże możliwości do wykorzystania elementów z recyklingu. Stare przedmioty, które dziś nie są już modne lub po prostu się nam znudziły, możemy wykorzystać ponownie i nadać im nowe życie. Aby element mógł być wykorzystany ponownie musi być rozbieralny, czyli taki, który możemy bez problemu np. rozkręcić i pozyskać z niego poszczególne materiały (np. elementy metalowe ławki). Najprostszymi elementami do ponownego wykorzystania są elementy drewniane i metalowe. Na ich bazie jesteśmy w stanie stworzyć wiele nowych przedmiotów, o różnym zastosowaniu.
Kilka pomysłów na małą architekturę z recyklingu
- Elementy do zabawy dla dzieci
Wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak pniaki czy deski mogą pomóc nam stworzyć ekologiczny i naturalny plac zabaw.
Rys.2 Równoważnia z pniaków i desek
Rys.3 Huśtawka z pniaka i liny
- Karmniki, budki dla ptaków i hotele dla owadów
Aby zaprosić ptaki i owady do naszego ogrodu możemy wprowadzić kilka elementów z recyklingu lub z naturalnych, dostępnych pod ręką materiałów. Możemy wykorzystać elementy drewniane – pniaki, wiklinę, stare deski ale także elementy metalowe np. starą misę do budowy poidła dla ptaków.
Rys.4 Budka dla ptaków z wikliny
Rys.5 Domek dla owadów pożytecznych
Rys.6 Budka z pniaka brzozowego
- Ławki i siedziska
Mogą być to różnego typu siedziska – leżaki, ławki z/bez oparcia. W tym celu znów przydadzą się nam pieńki, deski i elementy metalowe. Możemy powtórnie wykorzystać także elementy starej ławki, która już nam np. przestała się podobać.
Kiedy już pochylicie się nad problemem ponownego wykorzystania różnych materiałach w projektach czy to waszych ogrodów czy przestrzeni publicznych, okaże się, że można z nich stworzyć ogromną ilość nowych, funkcjonalnych przedmiotów o wysokich walorach estetycznych. W tym przypadku limitem jest nasza wyobraźnia 😉