Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem

Przedstawiamy poniżej jedną z naszych ostatnich realizacji –  projekt nowoczesnego ogrodu. Czym charakteryzuje się ogród nowoczesny? Pod nazwą tą kryje się szerokie pojęcie jakie odnosimy do form ogrodowych wynikających ze współczesnych trendów w architekturze i sztuce. Występują w nich czyste, minimalistyczne formy, widoczna jest oszczędność w wyborze koloru, prostota materiałów. Mała architektura jak i nawierzchnie w ogrodach nowoczesnych buduje się w surowych, naturalnych materiałów takich jak beton, szkło, stal, surowe drewno. W ogrodzie nowoczesnym wprowadzamy niewielką ilość gatunków roślin, często stosując nasadzenia jednogatunkowe na dużych obszarach. Pojawiają się także żywopłoty formowane, trawy ozdobne i czyste, wyraźne linie – wszystko oszczędnie, z zachowaniem przejrzystości układu. Wprowadzana kolorystyka jest stonowana, a ewentualny kolor pojawia się w formie akcentów.

Jeden z takich projektów możesz zobaczyć poniżej.

Zobacz jak wyglądał teren przed i po projekcie
ogród przed metamorfozą ogród po metamorfozie
Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem

Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem
Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem
Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem

Dla kogo ogród nowoczesny:

Ogrody nowoczesne sprawdzają się przy nowoczesnej architekturze (jeśli jesteś posiadaczem stylowego dworku, typowego domu polskiego czy też wiejskiej chaty szukaj innych rozwiązań ogrodowych). Nowoczesne ogrody zazwyczaj kojarzą nam się z niewielkimi założeniami tu jednak ogród był spory, dlatego też projekt ten nie był bardzo typowym projektem ogrodu nowoczesnego. Poprzez stosowanie prostych form ogrody nowoczesne są łatwe w utrzymaniu – idealne dla dużej rodziny, która zawsze jest w biegu, a w ogrodzie chce spędzać czas, a nie tylko pracować.

Pomysł na projekt dużego ogrodu minimalistycznego

Nie chcieliśmy zaprojektować ogrodu, który sprawiałby wrażenie pustego, nieprzytulnego – dlatego z zachowaniem prostych form wprowadzono sporo elementów, które wydzieliły wnętrza ogrodowe. Tak powstał duży trawnik, taras z jadalnią, miejscem na ogień w ogrodzie, miejsce zabaw dla dzieci. Każda z przestrzeni wydzielona została poprzez proste żywopłoty, pasy z traw ozdobnych, minimalistyczne rabaty czy też nowoczesne nawierzchnie ogrodowe. To ogród gdzie jest duży trawnik, ale też ciekawe nasadzenia, które sprawiają, że przestrzeń jest wyjątkowa.

teren przed projektem ogordu teren po projekcie ogrodu

Koncepcja ogrodu

Głównym elementem ogrodu nowoczesnego był duży taras stanowiący przedłużenie strefy dziennej mieszkańców. Taras został zaprojektowany z płyt betonowych o dużych parametrach i podzielony na kilka stref. Wydzielono jadalnię na świeżym powietrzu oraz strefę wypoczynkową. Zdecydowano się na wprowadzenie akcentów kolorystycznych w postaci mebli ogrodowych.

W trakcie pracy nad projektem przedstawiono klientom dwie opcje zabudowy tarasu, z których wybrali jeden układ do kontynuacji projektu. Na bazie wybranej koncepcji opracowane zostały pozostałe części ogrodu, w tym:

 • tymczasowa strefa zabawy dla dzieci
  Przestrzeń z drewnianym domkiem do zabawy. Ze względu na dzieci zdecydowano się także na zachowanie dużego trawnika, który będzie można w przyszłości dostosować do ich zmieniających się potrzeb.
 • strefa z paleniskiem ogrodowym
  Dodatkowa przestrzeń do rekreacji wyposażona w nowoczesne palenisko. Teren wykończony został żwirem i otoczony donicami z betonu architektonicznego przeznaczonymi na nasadzenia ozdobnych traw i bylin. Nasadzenia zostały utrzymane w stonowanej biało-zielonej kolorystyce.
 • ogród warzywny
  Ogródek warzywny w podniesionych donicach drewnianych został zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie strefy jadalnej, grillowej i kuchni. Aby nie zakłócać harmonijnego układu głównej części ogrodu zdecydowano się na zlokalizowanie ogródka przy tarasie i jego osłonięcie żywopłotami oraz deskowaniem pergoli.
 • współczesny charakter zieleni
  Zgodnie z obowiązującymi trendami w ogrodzie nowoczesnym pojawiają się formy geometrycznych żywopłotów zimozielonych, kompozycje traw ozdobnych z niewielkim dodatkiem bylin. Zieleń utrzymana jest głównie w nasyconych, głębokich odcieniach zieleni z dodatkiem bieli. Najbardziej ozdobna kompozycja zieleni pojawia się w podniesionych donicach betonowych. Styl nowoczesny w ogrodach chętnie korzysta z malowniczych drzew wielopiennych, które znalazły się i w naszym projekcie. 

Dwie koncepcje nowoczesnego ogrodu:

Widok z lotu ptaka na nowoczesny ogród:

Model projektu ogrodu pod Krakowem

Wizualizacje ogrodu:

Od pewnego czasu standardowo wykonujemy realistyczne wizualizację dla naszych klientów. Uważamy, że to ważny element przy projektowanie. Nasi klienci już nie muszą próbować wyobrażać sobie suchych rysunków – widzą od razu efekt zamierzeń projektowych. My też mamy większą kontrolę – sami korzystamy z nowoczesnych programów.

Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem
Projekt nowoczesnego ogrodu pod Krakowem

Tak wygląda zaawansowana koncepcja ogrodu.