Projekt ogrodu pod Krakowem

Projekt ogrodu pod Krakowem, a właściwie rysunki koncepcyjne przedstawiają geometryczny układ ogrodu – taki jaki chcieli mieć jego młodzi właściciele.  Otoczenie remontowanego domu – „kwadraciaka” miało być tak zaplanowane, aby odświeżyć istniejącą bryłę i nadać jej nowoczesności.
Ogród z potencjałem, ale oczywiście wymaga trochę pracy. W tym momencie nie różni się od wielu innych domów jakie można spotkać w okolicy Krakowa. Stare żywopłoty wymagające wymiany, trawa tak zaniedbana, że nie chce rosnąć.  Ale są też plusy. Mało który nowo zakładany ogród ma tak piękny sad jabłoni. Naszym klientom się udało. Na ich działce w Krzeszowicach rośnie kilka sporych drzew owocowych, które nadają charakteru działce. Co nas ucieszyło, właściciele docenili ich urok i planują pozostawić prawie wszystkie egzemplarze.
Koncepcja ogrodu miała pomóc zagospodarować front działki, aby stał się bardziej funkcjonalny.

  • Planowano wymianę ogrodzenia wraz z montażem bramy przesuwnej
  • wymianę kostki brukowej –  ułożenie  w kształcie zapewniającym swobodną komunikację
  • wygospodarowanie miejsca na ustawienie koszy na śmieci
  • przestrzeń miała być uzupełniona o rośliny, które nadadzą prywatności nowym mieszkańcom domu

Należało wyznaczyć również strefę rekreacji. Klienci mieli dwójkę małych dzieci, którym trzeba było zapewnić przestrzeń do zabawy. Zaplanowaliśmy dość spory trawnik, które będzie miejscem do zabaw dla dzieciaków. Dodatkowo w cieniu drzew zaplanowaliśmy montaż hamaka – przy tak ładnych drzewach, aż się prosiło znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca.
Zieleń w projekcie miała nadać charakter nowoczesności. Dlatego wiele form ciętych do prostopadłościanów takich jak cisy, graby. Formy prostokątne miały nawiązywać do bryły domu. Przełamaniem miały być trawy ozdobne, które choć sadzone w zwartych prostokreślnych rabatach swoją linią przełamały by surowość projektu. Tak zaprojektowany ogród byłby doskonałym tłem dla istniejących drzew owocowych , których stare powyginane konary kontrastowałyby z regularnymi formami planowanej zieleni.
Światło ma odgrywać dużą rolę w projekcie ogrodu. Przy małej ilości użytego koloru i prostych formach nasadzeń miało być elementem wykończającym ogród.

Projektowany ogród w tym momencie nie różnie się wiele od innych ogrodów pod Krakowem, jednak te nie duże zabiegi sprawią, że stanie się bardzo atrakcyjny. Czekamy z niecierpliwością na realizację.