Coraz częściej zajmujemy się ciekawymi projektami zieleni przy dużych osiedlach mieszkaniowych. Jednym z takich tematów jest projekt zieleni nad jeziorem Panorama Kwiatkowskiego, który wykonaliśmy dla biura architektonicznego Blok Architekci.

Wyjątkowe położenie

Projektowane osiedla zlokalizowane zostało w wyjątkowym miejscu – bezpośrednio przy brzegu popularnego w Rzeszowie jeziora Żwirownia. W związku z tak wyjątkowym i malowniczym położeniem, projekt zieleni należało odpowiednio dostosować. Istotne było podkreślenie istniejących walorów terenu i zachowanie jego naturalistycznego charakteru. Pomiędzy osiedlem a brzegiem jeziora architekci zaprojektowali atrakcyjną promenadę,  przy której skupione zostały praktycznie wszystkie funkcje terenu.  Znajdują się tu podesty drewniane, siedziska, place zabaw, miejsca do odpoczynku i aktywności na świeżym powietrzu. Z tego względu projekt zieleni skupia się właśnie na tej części – projektowana zieleń pełni funkcję towarzyszącą architekturze, w tym funkcję izolacyjną, oraz podkreśla naturalne walory terenu.

Projekt zieleni nad jeziorem
Projekt zieleni nad jeziorem – zieleń nadwodna
Projekt osiedle nad jeziorem oparliśmy o kompozycję o charakterze naturalistycznym, przypominającej naturalne siedliska roślin nadwodnych. Teren  posiada dużą wilgotność i możliwość zmiany poziomu wody/ zalewania. W związku z tym dobraliśmy roślinność, która naturalnie radzi sobie w takich warunkach i podkreśla wysokie walory tego obszaru, a nie tworzy dla nich konkurencji. Odpowiednio dobrana do siedliska roślinność będzie nie tylko się łatwo rozrastać, ale także zmniejszy w przyszłości koszt pielęgnacji tego terenu. Zaproponowaliśmy kompozycję opartą o m.in. trawy o charakterze szuwarowym/sitowia z wprowadzonymi akcentami koloru w postaci kwitnących i typowych dla stanowisk podmokłych bylin . Dodatkowo, wprowadziliśmy trawiaste obszary schodzące do poziomu jeziora i umożliwiające mieszkańcom podejście do tafli wody. Na tych terenach architekci zaproponowali betonowe siedziska. W projekcie uwzględniliśmy znaczną ilość roślin rodzimych.
Projekt zieleni nad jeziorem – kompozycje naturalistyczne
Przed ogródkami lokatorskimi zaproponowaliśmy wprowadzenie zieleni ozdobnej w postaci krzewów, traw i bylin. Taka kompozycja stanowi nawiązanie do charakteru zieleni nadwodnej. Ze względu na lokalizację na terenie bardziej suchym, wykorzystuje ona inny zestaw gatunków. Celem tak zaprojektowanej zieleni jest stworzenie wrażenia bycia bycia otoczonym przez zieleń. Dodatkowo, właściciele ogródków lokatorskich zyskają “bufor” oddzielający ich od promenady. Wysokość zieleni została tak dobrana, aby podkreślić widok na jezioro a nie go zasłonić.
Projekt zieleni nad jeziorem
Projekt zieleni nad jeziorem – pozostałe założenia

Wzdłuż całego osiedla od strony ul. Kwiatkowskiego zaprojektowaliśmy niską łąkę kwietną. Łąki kwietne mają pozytywny wpływ na małą retencję w miastach i zapewniają naturalne korytarze dla zwierząt, w tym miejsca dla pożytecznych zapylaczy.

Przed budynkami wprowadziliśmy kompozycje o  bardziej ozdobnym i reprezentacyjnym charakterze.  Stanowią one element spójny i przejściowy pomiędzy terenem łąki kwietnej, a terenem zieleni nadwodnej. Ze względu na lokalizację zieleni na stropodachu zaproponowaliśmy oparcie kompozycji głównie o trawy ozdobne i byliny. Takie rośliny lepiej znoszą tego typu warunki.
Dodatkowo, zaproponowana kompozycja posiadała dynamiczną stylistykę w postaci rabat w formie przenikających się trójkątów. Poprzez kompozycję trójkątów nawiązaliśmy do kształtów elementów architektury zlokalizowanej od strony wody.
W strefie pomiędzy budynkami zaproponowaliśmy geometryczne górki obsadzone trawą ozdobną, która toleruje duże nasłonecznienie i suche podłoże.  Nasadzenie trawy ozdobnej wizualnie zmiękcza także pagórki i nadaje im ciekawszą fakturę.
Ze względu na wycinkę drzew będących w kolizji z projektowanymi budynkami zaproponowaliśmy liczne nasadzenia zieleni wysokiej. Pojawiają się tu gatunki typowe na stanowiska zalewowe i okresowo zalewane sadzone na poziomie zmian wysokości lustra wody jeziora. Na poziomie osiedla wprowadziliśmy drzewa preferujące bardziej suche podłoże. Na osiedlu przewidziano ponad 100 sztuk drzew.

Mamy nadzieję, że nasz nowy projekt przypadnie Wam do gustu, nam bardzo przyjemnie się nad nim pracowało. Aktualnie, osiedle nabiera kształtu, nie możemy się doczekać zdjęć z realizacji!