Projekt zieleni publicznej przy Centrum Kongresowym – tak zaczynamy rok 2017

Krakowskie Centrum Kongresowe jest budynkiem o wysokiej randze nie tylko krajowej, ale i ogólnoświatowej. W związku z tym, w tym miejscu odbywają się imprezy prestiżowe, podczas których możemy zareklamować nasz region. To miejsce odwiedzają przedstawiciele różnych krajów, zarówno z świata polityki jak i biznesu czy sztuki. Bardzo często odwiedzający goście przyjeżdżają do naszego miasta prosto z lotniska na konferencje, nie zawsze mając czas na zwiedzanie innych części miasta. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce to było dobrą wizytówką Polski. Projekt zieleni publicznej wymaga rewitalizacji, więc bierzemy się do pracy. Przed nami duże wyzwanie – musimy stanąć na wysokości zadania.

Zdjęcia z jesieni 2018 – rok po wykonaniu nasadzeń

Zdjęcia z wiosny 2019 – cisy podrosły i można je formować!

Aktualizacja jesień 2022 – przestrzeń ma już kilka lat, ale prezentuje się bardzo dobrze!

Budynki  miejskie pełniące funkcje publiczne powinny charakteryzować się trwałością i uniwersalizmem. Projekt Centrum pod względem architektury wpisuje się we współczesne trendy. Jest obiektem nowoczesnym doskonale wpisującym się w przestrzeń miasta. To trudna sztuka zaprojektować nową bryłę w otoczeniu historycznej zabudowy. Tu jednak ten zabieg udał się doskonale. Miękka linia elewacji i jej wyrazisty kolor zostały dobrze przyjęte przez mieszkańców Krakowa. Lubimy ten budynek. Niestety  projekt zieleni publicznej nie przetrwał próby czasu i wymaga zmiany.

Projekt zieleni przy budynku użyteczności publicznej – prosta elegancja

Nasz pomysł na zagospodarowanie przestrzeni przy budynku ICE jest zachowawczy. Powodem jest to, że nie chcemy robić konkurencji dla budynku. Zieleń ma wpasować się w przestrzeń, a nie z nią konkurować. Dlatego też nie wprowadzamy zbyt wielu gatunków i kolorów.  Projekt opieramy głównie na wykorzystaniu roślin zimozielonych. Dzięki temu, atrakcyjność miejsca będzie zapewniona przez cały rok. Nasz pomysł opiera się na wykorzystaniu w dużej mierze tradycyjnych roślin w nowoczesnej formie. Korzystamy z roślin charakterystycznych dla historycznych ogrodów renesansu i baroku. Nie powtarzamy typowych dla okresów historycznych układów kwaterowych. Nasze rośliny sadzimy w liniowych układach nawiązujących do bryły budynku. To podejście zgodne z tradycyjnymi trendami architekty krajobrazu. W naszych projektach, bardzo często korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań, szukając przy tym nowych zaskakujących form.

Wykończenie terenu

Ważnym elementem projektu jest również wykończenie detalu. Chcemy wprowadzić kamienie ozdobne, żwiry, elementy małej architektury które dodadzą nasadzeniom elegancji i charakteru.

W galerii projektu można zobaczyć plansze koncepcyjne nowego projektu zieleni przy Budynku Kongresowym w Krakowie.  Proponowane rośliny to w dużej mierze gatunki zimozielone, dzięki czemu ogród przez cały rok będzie atrakcyjny. Dodatkowo załączamy planszę z inspiracjami. Są to elementy, które chcielibyśmy wykorzystać w projekcie na etapie przygotowywania bardziej szczegółowych opracowań. Wizualizacje i pozostałe plansze są tylko przedstawieniem pewnej wizji projektowej. W związku z tym, nie są one końcowym produktem i wymagają jeszcze wielu konsultacji i prac.

Poniżej galeria ze zdjęciami zrobionymi świeżo po realizacji projektu, zapraszamy do oglądania!