Projekt zieleni został wykonany dla nowo powstającego osiedla apartamentowców w Krakowie przy ul. Lema. Duża ilość przestrzeni zielonych stanowi o wyjątkowości tej inwestycji. W przeciwieństwie do wielu krakowskich inwestycji jakie możemy na co dzień obserwować zieleń jest istotnym elementem projektowanego osiedla. Architekci wraz z Inwestorem słusznie postawili na wysoką jakość przestrzeni wspólnych mieszkańców która, także dzięki nam, powinna pozytywnie wpływać na jakość ich życia. Projektowana przez nas zieleń przy apartamentowcach Solaris Park jest zróżnicowana i wielogatunkowa przez co zwiększa się także bioróżnorodność tego terenu. Mamy nadzieję, że tego typu inwestycji w Krakowie będzie coraz więcej.
Dlatego ten projekt jest taki wyjątkowy?
Projekt ten jest dla nas szczególnie ważny i co więcej – jesteśmy z niego bardzo dumni! Dzięki otwartości architektów i Inwestora mieliśmy możliwość zaprojektowania zieleni jest nie tylko nowoczesnej w swojej formie ale wpisującej się w ekologiczne nurty projektowania. Głównym elementem projektu jest rozległa rabata bylinowa, inspirowana twórczością Pieta Oudolfa (KLIK) oraz ruchem new perennials. Rabata, która stanowi najbardziej atrakcyjny element zieleni osiedla w ciągu całego roku, została stworzona nie tylko z myślą o mieszkańcach ale także o ptakach, owadach pożytecznych i motylach. Obecnie często mówi się o roli pszczół i innych owadów w naszym ekosystemie, jednak podejmowane działania są nieliczne. Nasz projekt jest ukłonem w stronę innego myślenia o zieleni, myślenia kompleksowego dającego nam możliwość stworzenia przyjaznych miast w przyszłości.
Rys.1 Fragment projektowanej rabaty
Rabata bylinowa – co w niej szczególnego?
Przy coraz częstszych okresach suszy w miastach i postępujących zmianach klimatycznych należy jeszcze raz przemyśleć projektowaną w miastach zieleń. Z tego powodu, w naszych projektach zachęcamy was do stosowania często niedocenianych gatunków rodzimych.
Projekt naszej rabaty oparty jest na roślinach, które popularne są w różnych rejonach Polski lub które rosną na podobnych szerokościach geograficznych. Wybrane zostały gatunki miododajne, charakteryzujące się atrakcyjnymi formami kwiatów, liści czy owoców. Dobrane zostały rośliny, których kształt i forma są atrakcyjne także poza sezonem wegetacyjnym. Oczywiście wzięte zostały także pod uwagę warunki siedliskowe takie jak nasłonecznienie czy grunt. Kolejnym ważnym krokiem, było dobranie kolorystyki roślin. Wybrane zostały byliny w odcieniach różu, fioletu i bieli uzupełnione przez wytrzymałe i atrakcyjne gatunki traw ozdobnych. Dzięki wszystkim tym aspektom zaprojektowana została rabata, której forma zmienia się w poszczególnych porach roku i pozwala na nowo odkryć piękno naturalistycznych nasadzeń w mieście.
Istnieje wiele możliwości zaprojektowania tego typu rabaty. Najważniejsza jest jednak ogromna wiedza o projektowanych roślinach, warunkach w jakich rosną oraz formach jakie przybierają zarówno w trakcie sezonu wegetacyjnego jak i poza nim. Aby uzyskać odpowiedni efekt należy przewidzieć i przemyśleć wiele aspektów projektu, jest wiele, dlatego też cały czas się dokształcamy, dowiadujemy i edukujemy. Od lat obserwujemy i analizujemy projekty Pieta, który jest mistrzem w swoim fachu, i dostosowujemy idee new perennials do warunków polskich. Chcemy aby nasze projekty były jak najbardziej przyjazne dla ludzi, zwierząt a także wymagały minimum pielęgnacji oraz niewielkich ilości zużycia wody.
Rys.2 Całość projektowanej rabaty
Dla ciekawych: parę szczegółowych informacji
Rys.3 Rzut projektowanej zieleni przy ul. Lema w Krakowie
Ważnym aspektem projektowanej zieleni było zastosowanie długo kwitnących bylin i traw ozdobnych, których kompozycja miała stanowić element dominujący w projekcie. Ze względu na fakt, że znaczna część terenu zielonego została zlokalizowana na stropodachu, miejsca nasadzeń drzew i większych krzewów zostały ograniczone.
1) Zieleń przy apartamentowcach: Przestrzenie prywatne.
W obrębie terenu wydzielone zostały przestrzenie ogródków prywatnych przylegające do lokali mieszkaniowych znajdujących się na parterze. Ogródki wydzielone zostały niskim żywopłotem liściastym zbudowanym z łatwej w pielęgnacji rośliny. W najbliższym sąsiedztwie ogródków oraz w przestrzeniach między nimi wprowadzono także nasadzenia ozdobnych krzewów o długim okresie kwitnienia – hortensji bukietowych.
2) Zieleń przy apartamentowcach: Część wspólna.
Na rozległym trawniku przylegającym do inwestycji zaprojektowana została rabata bylinowo-trawiasta o swobodnym narysie. W ramach rabaty wprowadzone zostały dodatkowe podziały nawiązujące do projektowanych podziałów nawierzchni. Ze względu na zmienne nasłonecznienie terenu rabata została skomponowana z gatunków traw i bylin dobrze rosnących w półcieniu i cieniu. Ustalona została także kolorystyka rabaty, w której dominują odcienie fioletu i bieli dzięki czemu całość współgra z nowoczesną formą architektury. Rabata została skomponowana w duchu popularnego ruchu new perennials charakteryzującego się tworzeniem kompozycji zbliżonych do naturalnych. Wykorzystanie dużej ilości roślin gatunków rodzimych oraz roślinności rosnącej w podobnych szerokościach geograficznych daje możliwość komponowania nasadzeń dopasowanych do warunków siedliskowych oraz odpornych na ciężkie warunki miejskie. W nasadzeniach bylin dużą uwagę poświęcono wprowadzeniu gatunków miododajnych, przyciągających motyle i owady. Dodatkowo, dopierając rośliny brano pod uwagę ich atrakcyjność poza okresem wegetacyjnym. Dobrane zostały byliny i trawy których zasuszone formy tworzą atrakcyjny element także w okresie zimowym. W projektowane rabaty zostały dodatkowo wprowadzone domki dla owadów.
3) Zieleń przy apartamentowcach: plac zabaw
Projektowany plac zabaw sąsiaduje z zielenią Parku Lotników Polskich. Z tego względu jest to teren lekko zacieniony przez rosnące na terenie parku sąsiednie drzewa. Zacienienie terenu placu zabaw jest jego niewątpliwym atutem zwłaszcza w okresie wyższych temperatur. Aby nawiązać do swobodnego charakteru zielni parkowej wprowadzone zostały swobodne grupy krzewów ozdobnych. Dobrane zostały gatunki przyjazne lub/i służące jako pokarm dla ptaków.
Dla urozmaicenia jak i wprowadzenia zieleni na terenie placu zabaw wprowadzone zostały zaprojektowane niewielkie wzniesienia pokryte niską roślinnością ozdobną. Tworzą one swoisty labirynt, który może być wykorzystywany przez dzieci do zabawy.
4) Zieleń przy apartamentowcach: elewacje
Na projektowanych elewacjach zaprojektowane zostały pnącza zarówno wspinające się po murach jak i pnącza wykorzystujące podpory w postaci cięgien. Wprowadzenie zieleni wertykalnie uatrakcyjnia i zmiękcza formę projektowanych budynków.
Ze względu na wielkość inwestycji została ona podzielona na kilka etapów. Nad kolejną częścią projektu zieleni będziemy pracować w najbliższym czasie.