Pilna wycinka drzewa niebezpieczne

Czy na drzewa niebezpieczne trzeba uzyskiwać decyzję

Kilka dni temu przez Kraków przeszła potężna burza z gradobiciem. Wiele drzew ucierpiało. Zwłaszcza w starym drzewostanie widać powyłamywane konary. Kilka drzew całkowicie się przewróciło. Zadają Państwo często pytanie, czy na drzewa zniszczone, połamane, martwe (drzewa niebezpieczne) wywrócone konieczne jest uzyskanie decyzji na wycinkę. Otóż tak. Nawet na takie drzewa trzeba uzyskać zgodę na ich usunięcie. Jak to zrobić krok po kroku.

Gatunki takie jak wierzby, topole, robinie, kasztanowce, klony srebrzyste uznawane są przez dendrologów za drzewa niebezpieczne. To one najczęściej ulegają wywrotom, to w ich koronach łamią się gałęzie konary. Drzewa te są krótkowieczne, mają kruche drewno, łatwo atakowane są przez patogeny. Jeśli posiadamy na terenie stare drzewa należy je regularnie przeglądać. Na co zwrócić uwagę:

  • Posusz drobny. Jeśli w koronie widać suche drobne gałązki jest to zjawiskiem naturalnym – wystarczy tylko pielęgnacja
  • Posusz gruby. Jeśli w koronie widać całe konary martwe należy w trybie pilnym usunąć taką częśc drzewa. Cięcie należy wykonać jeszcze na fragmencie martwej tkanki – nie tniemy w miejscu zdrowego drewna bo otwarta rana będzie drogą dla patogenów
  • Wypróchnienia. Te najłatwiej zauważyć z części odziomkowej pnia – czyli u samej nasady drzewa. Warto jest szpikulcem sprawdzić czy w rozwidleniu drzewa, czy w części korzeni na ma miękkich tkanek – jeśli szpikulec z łatwością wejdzie w tkanki jest to jasny sygnał że drewno uległo rozkładowi.
  • Drzewa w wyłamanymi konarami. Jeśli drzewo utraci duży konar należy rozważyć cięcia sanitarne. Drzewo po utracie znacznej części korony ma zaburzoną statykę. Należy dla równowagi zrobić prześwietlenie. Dodatkowo należy obserwować czy w miejscu rany nie zaczyna się rozkład drzew – taka rana to doskonałe miejsce dla grzybów.
Drzewo niebezpieczne – wyciąć czy pielęgnować

Jeśli w twoim ogrodzie jet drzewo które budzi u ciebie niepokój najlepiej złóż wniosek na wycinkę. Pamiętaj, że to ty odpowiadasz za bezpieczeństwo.

Drzewo przewrócone na plac zabaw – drzewa niebezpieczne w mieście

Aby poprawnie złożyć wniosek musimy zapoznać się z procedurami. W Krakowie należy wypełnić wniosek oznaczony symbolem: WS-21 (Usunięcie drzew ze względów sanitarnych lub zagrożenia bezpieczeństwa – czyli usunięcie drzew niebezpiecznych). Zgodnie z instrukcją do wniosku należy dołączyć:

Wniosek na usunięcie drzew niebezpiecznych:

  • Wniosek
  • Oświadczenie o prawie do władania nieruchomością dla osób fizycznych lub prawnych
  • Zgodę na usunięcie drzew i jeśli planowane są nowe nasadzenia zgodę na ich wykonanie
  • Inwentaryzację zieleni wraz z zaznaczeniem drzew przeznaczonych do usunięcia
  • Projekt nasadzeń zamiennych wykonany zgodnie z wytycznymi podanymi przez Wydział wydający decyzję – w Krakowie stworzono narzędzie do przeliczania wymiaru rekompensaty przyrodniczej. Jeśli nie masz na swojej działce miejsca to nic straconego: https://projektzieleni.pl/nasadzenia-zastepcze/

Jeśli nie masz czasu ani głowy do tego chętnie ci pomożemy. Sporo tych wniosków złożyliśyw imieniu naszych klientów. https://projektzieleni.pl/inwentaryzacje-zieleni/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*