Najlepsze drzewo do małych ogrodów

Od kilkunastu lat przy projektowaniu zieleni mamy coraz szerszy wybór drzew. Szkółkarze prześcigają się w tworzeniu nowych form. Trendy nakazują szukać form nie tylko odpornych na warunki miejskie, ale również o kompaktowych rozmiarach. Dlatego też przy projektowaniu nawet małych ogrodów możemy pozwalać sobie na sadzenie drzew – nowe odmiany na pewno się zmieszczą. drzewo do małych ogrodów

Pokrój drzewa – czyli jego kształt

Zarówno lipy, klony, dęby, wiązy, ….  posiadają odmiany w różnych rozmiarach i pokrojach.  Najpierw przy kupnie drzewa zastanów się jaki kształt drzewa najbardziej Cię interesuje, sprawdź jego rozmiary – czy zmieszczą się w twoim ogrodzie i przystąp do sadzenia. W dobre szkółce przy każdej roślinie znajdziesz etykietę z opisem – wskaże wielkość docelową drzewa. My poniżej postaramy się pokazać Ci nasze zestawienie małych drzewek, które wg. nas są bardzo ozdobne.

Drzewo stworzone na wymiar

Czyli drzewo do małych ogrodów, które przez lata utrzyma swój pokrój nie przekraczając docelowych rozmiarów. Nie będzie wymagało od ciebie regularnej pielęgnacji. Nie potrzebuje podwiązywania gałęzi ani żadnego cięcia. Pamiętaj, że wiele gatunków drzew nie lubi cięcia – więc wybierz takie drzewo, które na pewno się zmieści w twoim ogrodzie. Po latach będziesz mógł się nim dalej cieszyć.

Poniżej pokazujemy kilka typowych kształtów koron drzew, które możesz kupić w szkółkach. Zastanów się jaka forma Ci najbardziej odpowiada. Poniżej znajdziesz zestawienie wg.  nas najciekawszych odmian drzew, posegregowane właśnie tymi pokrojami.

pokrój-drzewa

Drzewo o pokroju swobodnym – malownicze drzewo do ogrodu:

Amelanchier lamarckii. In April a cloud of white star-shaped blossom, before producing sweet purple-black fruits that will enrapture blackbirds and can be cooked. ­Meanwhile the leaves turn from bronze in spring to green to brilliant red and orange. Even when it is bald in winter it is an asset, providing strong multi-stemmed structure. It will put up with extreme cold and wet, requires very little pruning and is happy in sun or partial shade, but it does insist on ­lime-free soil.12x10m:

wys. około 4 m

szer. 3

Klon palmowy

Acer palmatum

wys. około 5 m

szer. 4

Eastern redbuds

Cercis canadensis

Cercis canadensis

wys. 6-8 m

szer. 5

Drzewo o pokroju kulistym:

Paul's Scarlet

Crateagus Paul’s Scarlet

wys. około 5 m

szer. 4

Kugel-Trompetenbaum

Catalpa bignonides nana

wys. około 5 m

szer. 5

Wilhelmsburg 130418_06B

Cornus mas

wys. około 6 m

szer. 5

Drzewo o pokroju kolumnowym – tzw. Fastigiata:

drzewo do małego ogrodu

Carpinus betulus ‘Fastigiata’

wys. około 15 m

szer. 4 m

quercus_robur_fastigiata_koster_18-20

quercus fastigiata

wys. około 15 m

szer. 4 m

Prunus serrulata 'Amanogawa'_flr_3

Prunus serrulata ‘Amanogawa

wys. około 6 m

szer. 2 max

Drzewo o pokroju stożkowatym:

Tilia cordata Greenspire 1

Tilia cordata Greenspire

wys. około 15 m

szer. 10 m

PYRUS CALLERYANA CHANTICLEER CLT230 ALTO FUSTO

Pyrus calleryana ‘Chanticleer’

wys. około 10 m

szer. 5 m

Betula utilis 'Doorenbos' - Keukenhof - Lisse {maart 2012}

Betula utilis ‘Doorenbos’

wys. około 10 m

szer. 6 m

Drzewo o pokroju zwisającym – forma płacząca – zwana Pendulą:

ulmus glabra comperdownii

wys. 5 m

szer. 8 m

Larix decidua 'Pendula' - Modrzew europejski 'Pendula'

Larix decidua ‘Pendula’

wys. 1,5 – 2,5 m

szer. 1,5 m

Carpinus betulus 'pendula'

Carpinus betulus ‘pendula’

wys. 5-6 m

szer. 5 m

Nasze zestawienia pokazują tylko kilka możliwości doboru drzew jaka jest na rynku. Wybierając drzewo do małego ogrodu postaraj się dopasować je kolorystycznie do twojego ogrodu (nie tylko kolor liści, ale też kwitnienia). Jeśli chcesz posadzić coś blisko tarasu, może poszukaj drzew, które ładnie pachną – to też może być atrakcyjne latem. Korzystaj z katalogów szkółkarskich – są dość prezjrzyście napisane – mogą Ci pomóc. Lub skorzystaj z profesjonalnej formy projektującej – takiej jak nasza.

Gdzie kupić drzewo do małego ogrodu, które będzie małe również za kilka lat:

Kupuj rośliny w sprawdzonych szkółkach. Jeśli już zdecydujesz się na konkretną odmianę, nie pozwól sprzedawcy wcisnąć Ci zamiennika. To częsta praktyka sprzedawców, którzy chcąc zarobić próbują nam wmówić, że to co mają w ofercie jest takim samym drzewkiem – potem po latach okazuje się jednak, że z małej sadzonki wyrasta coś zupełnie innego niż planowaliśmy. Jeśli chcesz – zadzwoń do nas, a my polecimy Ci dobrych sprzedawców – zwłaszcza tych bardziej nietypowych drzewek.

Drzewo o ciekawej formie kształtowane przez odpowiednie cięcie:

Przez odpowiednie cięcie można uzyskać fantastyczne kształty. To jednak już wymaga pewnej systematyczności – dlatego nie każdemu polecamy takie rozwiązania. Wykonywanie cięć nie jest tak trudne jak niektórym wydaje, dlatego coraz więcej sadzi się lip, grabów, grusz (drzew dobrze znoszących zabiegi w koronie). Poniżej kilka propozycji – może któraś Ci się spodoba. Poniżej galeria zdjęć przedstawiająca polecane drzewo do małych ogrodów posegregowana wg. pokroju.

projekt zieleni platan rozpięty

Platanus ×hispanica – rozpięty na bambusowej konstrukcji w pionie – EKRAN- do cięcia

wiąz rozpięty na bambusowej konstrukcji

Ulmus L. – wiąz rozpięty na bambusowej konstrukcji – forma PARASOL- do cięcia

lipa rozpięta

Tilia – lipa rozpięty na bambusowej konstrukcji – forma GWIAZDY do cięcia

lipowe boskiety Wersalu
aleja dębowa

A może brzoza:

Jeśli masz mały ogródek, a chcesz posadzić więcej drzew możesz też skorzystać z brzóz. To polskie drzewo wygląda świetnie zarówno w otoczeniu nowoczesnej architektury jak i na terenach mniej zurbanizowanych. Zobacz kilka naszych propozycji:

brzoza
inwentaryzacja zieleni w krakowie

Z całą pewności brzozy sprawdzają się świetnie w małych przestrzeniach. Należy wybierać z szerokiej oferty szkółkarskiej. Odmianowe brzozy, mają znacznie mniejsze rozmiary, a dodatkowo jeszcze są wyjątkowo ozdobne.

Brzoza jest drzewem, które świetnie wpisuje się zarówno w krajobraz miejski jak również otwarty. Dobrze znosi zarówno tereny zalewowe jak również obszary o słabych glebach. Najbardziej popularna brzoza dorasta jednak do dużych rozmiarów (brzoza brodawkowata: dorasta do 20-25 m wys. i 7-9 m szer). Tak duże drzewo potrzebuje wiele miejsca, o które często bardzo trudno w terenie zurbanizowanym. Szukaj zatem odmian – nie kupuj drzew bezodmianowych!

Więcej o brzozach przeczytasz tu

A może coś nietypowego?

W polskim klimacie mamy także możliwość posadzenia kilku bardziej “egzotycznie” wyglądających gatunków drzew. Jeśli chcecie więcej poczytać o tym jakie nietypowe drzewo wybrać do ogrodu, zapraszamy do naszego wpisu o zaprojektowanym przez nas w Krakowie arboretum – kliknijcie TU.