drzewa w mieście – w jakiej odległości sadzić drzewo

W jakiej odległości sadzić drzewa w mieście przy budynku?

Zarówno przepisy prawa budowlanego, jak również ustawa o ochronie przyrody nie regulują odległości jakie należało by zachować przy sadzeniu drzewa w mieście przy budynkach. Często jestem pytana, w jakiej odległości można sadzić w takim razie drzewa. Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć – z całą jednak pewnością należy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nie zgadzam się jednak z częstym stwierdzeniem, że na drzewa w mieście nie ma miejsca! Mam nadzieję, że poniższym wpisem udowodnię, że Kraków też mógłby być zielony.Bo drzewa w mieście są super!

Rozmiar drzewa – co z tego wyrośnie?

Sadząc drzewa w mieście należy zdawać sobie sprawę, że nasze małe sadzonki z czasem będą rosnąć. Należy dobrze sprawdzić jak docelowo będzie kształtować się drzewo (szerokość korony, wysokość i średnicę pnia), tak aby w przyszłości nie wchodziło on w kolizję z istniejącą infrastrukturą. Dzisiaj na rynku mamy bardzo duży wybór gatunków i odmian co pozwala nam znaleźć odpowiednie drzewo nawet do bardzo małych ogrodów.

Drzewa w mieście blisko elewacji – da się!

Zaczynając wątek: drzewa w mieście – do małych przestrzeni, chciałam pokazać jak sadzi się na zachodzie brzozy. Drzewa w odmianie kolumnowej o ażurowych koronach świetnie wyglądają z pobliżu budynków. Są nie tylko dużą ozdobą, ale również pełnią funkcję parawanu, który w gorące dni może zmniejszyć nagrzewanie się południowych ścian budynku. Do wpisu zamieszczam zdjęcia przywiezione z moich podróży – dwie realizacji z Irlandii. Należy pamiętać – to są drzewa w mieście sadzone w odmianach o kolumnowym pokroju, nasza typowa brzoza ma znacznie większe rozmiary i nie udało by nam się uzyskać takiego efektu. brzoza super drzewo

drzewa w mieście

Więcej o brzozach możesz przeczytać na drzewo do małych ogrodów – brzoza super drzewo

Doskonale też dadzą sobie radę coraz bardziej popularne odmiany tzw. Fastigiaty – czyli odmiany kolumnowe. Do nich należy np. nasz dąb, który występuje również w formie o wąskiej koronie. Nie jest to wcale nowa odmiana, jednak stanowczo zbyt rzadko stosowana w miejskich przestrzeniach (choć muszę przyznać, że ostatnio w Krakowie pojawiło się kilka nowych nasadzeń – np. ul. Beliny – Prażmowskiego). Zgodnie z naszym projektem powstał szpaler takich dębów na Akademii Górniczo Hutniczej:

drzewa-w-mieście

dąb Fastigiata w Krakowie -drzewa w mieście – nasadzenie AGH

W odpowiedzi na pytanie jak blisko budynku mogą rosnąć drzewa trzeba jednak pamiętać o budowie drzewa. Drzewo nie może wchodzić w kolizję z istniejącą infrastrukturą. O tym zawsze musimy pamiętać sadząc drzewa. Dlatego też, nie sadzimy dużych drzew pod sieciami napowietrznymi. Pamiętajmy jednak, że pod powierzchnią mogą również przebiegać sieci uzbrojenia terenu, o których nie możemy zapomnieć. Wymagajmy od projektantów, aby pracowali na mapach , które zawierają wszystkie informacje dotyczące przedmiotowych działek. Należy pamiętać, że drzewo w mieście, jeśli ma na to miejsce prowadzi korzenie na szerokość równą nawet trzykrotności korony. Oczywiście korzenie drzewa w mieście układają się tam, gdzie mają warunki do życia i zazwyczaj ich kształt jest nieregularny. Drzewo przy budynku da sobie radę. Tak poprowadzi korzenie, aby mogło swobodnie się rozwijać. Prowadzenie budowy blisko już istniejących drzew (bez prowadzenia odpowiedniej ochrony drzew na placu budowy) zazwyczaj doprowadza do ich zniszczenia. drzewa w mieście

Przepisy prawne:
Przy sadzeniu drzew należy pamiętać, że musimy również sprawdzić sieci podziemne. To jest już regulowane przepisami prawa.
Odległość drzew od sieci infrastruktury powinna wynosić: drzewa w mieście

  • dla sieci gazowej (min. 3 m),
  • dla sieci wodnej (min. 4 m),
  • elektrycznej (min. 2 m),
  • dla sieci telekomunikacyjnej (min. 2 m)

Drzewa w mieście do cięcia – alternatywa dla gęstej zabudowy

Ciekawym też jest rozwiązaniem sadzenie drzew do cięcia. Tu jednak musimy dobrze rozważyć, czy uda nam się prowadzić pielęgnację takich drzew w odpowiedni sposób. Najważniejsza jest przede wszystkim regularność prowadzonych cięć. Przykłady takich boskietów można podziwiać nie tylko w Wersalu – choć trudno o lepsze przykłady. Takie żywopłoty pozwalają wprowadzić drzewa na bardzo wąskich pasach zieleni. Musimy jednak pamiętać, że prowadzenia pielęgnacji musimy zostawić sobie minimum 60-80 cm od elewacji, aby swobodnie manewrować narzędziami.

drzewa-w-mieście

boskiety francuskie – drzewa w mieście do cięcia

Nie jest łatwo jednak uzyskać taki efekt jak w ogrodach Wersalu. Mamy jednak alternatywę. Drzewa rozpinane na stelażach. To już jest naprawdę proste. Dla mnie to świetne rozwiązanie. Szybko możemy uzyskać efekt parawany, odsłonięcia się od np. sąsiada. Dodatkowo wygląda bardzo oryginalnie. Coraz częściej dostępny drzewo w szkółce potaniało w ostatnim czasie i można myśleć o posadzeniu sobie również w prywatnym ogrodzie. My zachęcamy naszych klientów do wybieranie takich form, tu nasz ulubiony szpaler na AGH:

drzewa-w-mieście - platan rozpięty na bambusowych konstrukcjach

drzewa w mieście – do małych przestrzeni – platan na bambusowej konstrukcji-AGH w Krakowie

Nasadzenie na tyłach salonu samochodowego – klient prywatny:

drzewa-w-mieście

drzewa w mieście – platany rozpięte na bambusowej konstrukcji – klient prywatny

Źle dobrane drzewo – problem w przyszłości

Pamiętajmy, że sadzimy drzewa na lata. Dzisiaj źle dobrane gatunki, odmiany, w przyszłości mogą sprawić nam wiele problemów. Ważne jest aby pamiętać o docelowym rozmiarze drzewa. Wybierajmy gatunki o mocnym drewnie, gatunki szybko rosnące, często mają kruche gałęzie („błędy lat minionych: sadzenie drzew szybko rosnących ale kruchych, takich jak topole i klony srebrzyste czy jesionolistne, które po kilkudziesięciu latach starzeją się i sprawiają kłopoty,”- http://zszp.pl). Dobrze zaprojektowane nasadzenie zminimalizuje nam problemy w przyszłości. Czym lepiej dobrane drzewa do danego miejsca tym, mniejsze potrzeby wykonywania prac pielęgnacyjnych. Profesjonalna pielęgnacja jest przecież drogim zabiegiem, natomiast nieumiejętne prowadzenie prac przy drzewie, może zrobić więcej złego niż dobrego („Pielęgnacja drzew w naszych miastach sprowadza się zazwyczaj do drastycznego skracanie konarów lub usuwania całych drzew. Mimo iż przedstawiciele odpowiedzialnych za zieleń miejską służb wiele wysiłku wkładają w jej ochronę, często bywają bezradni. Czy dzieje się tak dlatego, że koszty leczenia drzew są wysokie, a radykalne cięcia – po prostu tańsze?” – http://zszp.pl

drzewa w mieście

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*