Click here to add your own text

Ogród na zboczu to zawsze wyzwanie, zarówno dla właścicieli jak i dla projektantów. Ostatnio często zajmujemy się ogrodami gdzie rzeźba terenu jest zróżnicowana i nieco bardziej wymagająca. Zobaczcie sami naszą propozycję ogrodu na zboczu, w którym ukryliśmy nie mało funkcji.

W przypadku projektowania ogrodu na zboczu największym wyzwaniem jest odpowiednie ukształtowanie terenu które nie zmniejszy uroku działki oraz pozwoli na jej zagospodarowanie zgodnie z wytycznymi właścicieli.

W tym projekcie przewidzieliśmy szereg funkcji:

  • ogród warzywny ze szklarnią,
  • palenisko z miejscem do siedzenia,
  • taras z banią i leżakami,
  • huśtawka pod drzewami,
  • częściowo zadaszony wygodny taras,
  • sekretny ogród z ławeczką,

Aby zmieścić wszystkie elementy na terenie ogrodu dokładnie przemyśleliśmy ukształtowanie terenu. Niektóre przestrzenie zostały wypłaszczone, innym nadano delikatniejszy spadek. Celem projektu było także osłonięcie działki od sąsiadów bez równoczesnego zasłonięcia widoku na góry rozciągającego się z poziomu tarasów przy domu.

Ważnym elementem projektu było znalezienie miejsca na warzywnik ze szklarnią. Lokalizacja tego elementu wymagała znalezienia dobrze naświetlonego z kilku stron miejsca, które dodatkowo nie będzie bardzo widoczne z dużych okien salonu. Zdecydowano się na północno-zachodnią część ogrodu. Przewidziana szklarnia może służyć jako oranżeria lub dodatkowy, zamknięty ogród z miejscem nie tylko do uprawy roślin, ale wygodnymi krzesłami i stolikiem. Takie podejście do szklarni jest typowe dla ogrodów naturalistycznych i angielskich gdzie szklarnia stanowi dodatkowe miejsce do wypoczynku.

Teren przy szklarni został uzupełniony przez podniesione, drewniane donice do uprawy sezonowych warzyw i ziół. Cały teren wykończono żwirem dla ułatwienia utrzymania terenu, który będzie mocno użytkowany.

Aby ogród warzywny nie zdominował widoku z okna, osłonięty został niewielkim ogródkiem z drzewami, krzewami i bylinami oraz ławeczką na murku. Kompozycja ta osłania ogród warzywny w związku z czym na pierwszym planie widzimy ozdobne rabaty.

  • Widok ogrodu warzywnego

Jeśli chcecie zobaczyć inne projekty przedstawiające ogród na zboczu kliknijcie  TU.

Skontaktuj się z nami

E-Mail: biuro@projektzieleni.pl
Telefon: 695-656-939