Ogród z trawami ozdobnymi

Trawy ozdobne w ogrodach to najpopularniejszy trend ostatnich lat. Trawy nie tylko wyglądają pięknie zmieniając kolory i pokrój przez cały rok, ale też są łatwe u utrzymaniu.  Coraz częściej spotykamy trawy ozdobne w ogrodach prywatnych, ale też w przestrzeniach miejskich – publicznych. Nikogo już nie dziwią. Wprowadzane są zarówno kompozycje jednogatunkowych nasadzeń traw ozdobnych jak i skomplikowane, wielogatunkowe rabaty, w których trawy stanowią bazę i uzupełnione są bylinami. Trawy ozdobne to rośliny wieloletnie, które tworzą niezwykłe połączenia właśnie z kwitnącymi w różnym terminie bylinami. Mogą także pełnić rolę żywopłotów. Ogród z trawami ozdobnymi to ogród całoroczny. Wśród traw znajdziemy zarówno gatunki zimozielone jak i te, które w uschniętej, oszronionej formie wyglądają fenomenalnie także zimą. Trawy ozdobne w ogrodach stają się coraz bardziej popularne i chętniej sadzone. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z realizacji naszego projektu w którym królują trawy ozdobne i byliny. Może stanie się to dla Was inspiracją. Bardzo by nas to ucieszyło.

Zobacz jak zmienił się ten ogród!

Poniżej udostępniamy Wam funkcję widoku stanu ogrodu przed projektem i po jego realizacji. Zobaczcie jak zmienił się ten teren!

stan przed projektem ogrodu widok po realizacji ogrodu
ogród przed metamorfozą ogród po metamorfozie

Jeśli podobają ci się trawy ozdobne i chcesz posadzić je w swoim ogrodzie skorzystaj z naszego kalkulatora traw ozdobnych, które pomoże ci policzyć potrzebną ilość sadzonek na twoją rabatę. 

Projekt ogrodu z trawami ozdobnymi

Ogród z trawami ozdobnymi to projekt zlokalizowany na wyjątkowej działce. Teren ogrodu graniczy z rzeką oraz  krakowskim parkiem publicznym co nadawało mu już na wstępie niepowtarzalnego charakteru. Ze względu na lokalizację oraz upodobania Inwestora zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie przestrzeni o silnie naturalistycznym charakterze. Ogród utrzymaliśmy w założeniach ruchu new perennials.

Swobodny charakter zieleni widać nie tylko w ukształtowaniu projektowanych rabat czy trawników, ale i w doborze gatunkowym. Ogród z trawami ozdobnymi to przestrzeń pełna kwitnących krzewów, traw ozdobnych i kolorowych bylin, a w okresie wiosennym – roślin cebulowych. Królują tu odcienie różu, żółci i fioletu. Ze względu na odpowiednio przemyślany dobór gatunkowy ogród dynamicznie zmienia się w trakcie sezonu – poszczególne rośliny zmieniają swoje wybarwienie, pojawiają się nowe grupy kwitnących bylin i krzewów. W projekcie zachowano większość rosnących na działce dużych drzew, dzięki czemu efekt jest szybszy, chociaż wiadomo, na niektóre rośliny będzie trzeba jeszcze poczekać zanim pokażą pełnię swoich możliwości.

ogród z trawami ozdobnymi

Zdj. 2 Kompozycja przy wejściu – rabata traw i bylin

Ogród z trawami ozdobnymi

Zdj.3 Widok na rabatę traw i bylin

Dla Inwestorów ważne było nie tylko zaprojektowanie przyjemnej przestrzeni do relaksu dla siebie i swojej rodziny. Istotnym elementem było stworzenie azylu dla zwierząt – motyli, pożytecznych zapylaczy czy też jeży i ptaków. Z tego też powodu w ogrodzie znajduje się wiele roślin miododajnych stanowionych dla nich pożywienie. Kluczowym elementem projektu było także płynne przejście ogrodu od strony parku i rzeki w otaczający do krajobraz. Z tego względu, z tyłu ogrodu nie pojawiają się osłony czy żywopłoty. Jedyny projektowany żywopłot zlokalizowany jest od strony ulicy aby oddzielał mieszkańców domu od widoku gęstej zabudowy i ruchu samochodów.

Ogród z trawami ozdobnymi

Zdj.4 Taras w otoczeniu traw

ogród z trawami ozdobnymi

Zdj. 5 Taras górny pomiędzy trawami

Naturalistyczny ogród w Krakowie – nadzór projektanta nad realizacją

Efekt końcowy jaki możecie oglądać na zdjęciach uzyskałyśmy nie tylko dzięki dobrze przemyślanemu projektowi, ale także dzięki inicjatywie Inwestora i sumiennej pracy wykonawcy. Właściciele ogrodu byli bardzo zaangażowani w realizację projektu, dzięki czemu nasz nadzór autorski na budowie praktycznie nie był potrzebny.

Mimo braku fizycznej obecności w terenie, przeprowadziłyśmy nadzór nad projektem. Właściciele zwracali się do nas z wieloma pytaniami jak chociażby o zaproponowane przez wykonawcę zamienniki roślin. Wszystkie zmiany gatunków i odmian, zwłaszcza w obrębie szczegółowo projektowanych rabat bylinowo-trawiastych były przez nas weryfikowane i komentowane. Nadzory te były szczególnie istotne dla zachowania idei projektowanych założeń. Uznaniowa wymiana roślin przez wykonawców, jaka zdarzała się nam w przypadku innych projektów lub braku pełnienia nadzorów nad projektem, bardzo często powodowała istotną zmianę w finalnym wyglądzie ogrodu. Jeśli chcecie poczytać więcej o roli nadzorów w trakcie realizacji ogrodu kliknijcie TU

Wybrany przez Inwestora wykonawca rzetelnie zrealizował nasz projekt z uwzględnieniem nadzorów. Efekt? Jak dla nas – zachwycający!

ogród z trawami ozdobnymi

Zdj. 6 Schody ogrodowe

ogród traw i bylin

Zdj.7 Rośliny miododajne w ogrodzie

ogród z trawami ozdobnymi

Zdj. 8 Tarasy otoczone trawami ozdobnymi

Trawy ozdobne na skarpie

Nie bez powodów nazywamy ten ogród projektem traw. Dom wyniesiony względem terenu otaczała wysoka skarpa ziemna. Inwestorzy nie mieli pomysłu w jako sposób wkomponować skarpę w ogród, która ich zdaniem była dużym “problemem”. Dla architektów krajobrazu urozmaicone ukształtowanie terenu jest zaletą ogrodu. Skarpie nadano ładny kształt poprzez modelowanie terenu, a następnie obsadzono gęsto roślinami. Efekt jest bardzo ciekawy. Żywy kolor traw ozdobnych cieszy oko, przy czym jest to efekt dość minimalistyczny. Zmieniły się też proporcje domu, który podczas budowy wydawał się zbyt wysoki, trawy dociążyły bryłę, która wpisała się w krajobraz. Dodatkowo zaprojektowano dwa biegi schodów, jedne z “przesunięciami” wykonane z płyt gresowych, oraz drugie schody terenowe o lekkim narysie wykonane.

Autor zdjęć: Klaudia Rymek