W dzisiejszych czasach posiadanie chociaż skrawka zieleni jest na wagę złota. Trend jest wyraźny – coraz więcej powstających nowych bloków posiada na poziomie parteru ogródki lokatorskie, a nowo budowane osiedla domków jednorodzinnych coraz częściej stawiają na ilość i jakość przestrzeni zielonych. Projektowanie niewielkich ogrodów ma swój urok jednak wymaga nie mniej pracy niż projektowanie znacznie większych przestrzeni.

W takich projektach pojawia się zawsze to samo pytanie.: Jak zmieścić wszystkie funkcje o których marzą właściciele ?

Dziś chcemy podzielić się jedną z naszych odpowiedzi: zobaczcie nasz pomysł na mały ogród.

POMYSŁ NA MAŁY OGRÓD – KONCEPCJA OGRODU

Zgodnie z wytycznymi Inwestora w projekcie miały pojawić się następujące elementy:

  • rozwiązanie problemu za małego tarasu
  • wymiana ażurowego ogrodzenia na ogrodzenie dające więcej intymności
  • osłona ogrodu od sąsiadów i nowej zabudowy
  • wprowadzenie roślin kwitnących, pachnących ale łatwych w utrzymaniu
  • nowoczesny i minimalistyczny charakter ogrodu
Mały ogród pod miastem

W trakcie pierwszego etapu pracy nad projektem zaproponowane zostały dwa pomysły, których poszczególne elementy zostały na prośbę Inwestora połączone w jedną koncepcję:

POMYSŁ NA MAŁY OGRÓD – ZAPROPONOWANE ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE

PROBLEM OGRODZENIA

W nowej zabudowie częstym problemem jest brak intymności.  Działki często są eksponowane z każdej strony więc każdy z sąsiadów może do nas zajrzeć przez płot. W projekcie rozwiązaliśmy problem ażurowego ogrodzenia poprzez jego wymianę. Zaproponowaliśmy gotowe panele bluszczu, obsadzenia jednej strony pnączem a także wprowadzenia szpalerów drzew kwitnących i form kubicznych grabów służących jako osłaniające ekrany.

TARAS

Istniejący taras posiada niewielkie wymiary, które nie dają możliwości na zlokalizowanie zestawu wypoczynkowego, stołu jadalnego i grilla bez konieczności zasłonięcia widoku z okna. W projekcie zastosowano niewielkie poszerzenie tarasu oraz dobudowę części tarasu drewnianego, która stanowi osłoniętą od sąsiada jadalnię pod chmurką.

ZIELEŃ PACHNĄCA

Marzeniem właścicielki było wprowadzenie roślin pachnących cytrusami. Zaproponowane zostały drzewa, kwiaty i byliny o przyjemnym zapachu. Aby wprowadzić także zapach cytrusów zdecydowano się na nasadzenia werbeny oraz pachnących cytryną ziół.

NOWOCZESNY CHARAKTER ZIELENI

Aby uzyskać nowoczesny charakter ogrodu połączono geometryczne formy żywopłotów z miękkimi nasadzeniami traw i bylin oraz ograniczono kolorystykę wprowadzając akcenty dopasowane do koloru domu.

Projekt małego ogrodu stanowi wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Pomieszczenie wszystkich potrzebnych funkcji nie jest łatwym zadaniem, jednak my wierzymy, że w każdej, nawet najmniejszej przestrzeni można założyć niepowtarzalny ogród – najważniejszy jest dobry pomysł. Przy mniejszych ogrodach szczególnie ważne jest dobre przemyślenie funkcji, które wprowadzamy do ogrodu i które powinny latami służyć jego właścicielom. Istotne jest także unikanie mocnego ograniczania dostępnej przestrzeni. Nie oznacza to wcale jednak, że musimy zrezygnować z podziału ogrodu na poszczególne funkcje ;).

Jeśli chcecie zapoznać się z innymi naszymi projektami małych ogrodów zapraszamy TU i TU