projekt zieleni publicznej

Nowoczesny dziedziniec

Jednym z naszych ostatnich projektów jest wykonanie aranżacji dziedzińca przy budynku A0 Akademii Górniczo Hutniczej. Nasz dziedziniec jest tzw. studnią, czyli otoczony wysokimi budynkami tworzy dość ciemne wnętrze, z niewielką doświetloną słońcem plamą w centralnej części. Dlatego też jednym z zadań jest oczywiście dobór roślin w taki sposób, aby w tych specyficznych warunkach miały się tam dobrze. Druga sprawa to decyzja co do doboru materiałów wykończeniowych. Dziedziniec wg. nas powinien być dość nowoczesny a przy tym jednak elegancki i raczej zachowawczy – to w końcu dziedziniec klubu profesorskiego. Szacunek do tradycji się należy.

 

Nowoczesny dziedziniec Uniwersytetu Wiedeńskiego:

Jak to się robi u sąsiadów – czyli dziedziniec wiedeńskiej uczelni technicznej. Tam sytuacja odmienna. Budynki są nowoczesne, a sama przestrzeń mocno doświetlona. Stąd decyzja projektantów, aby i mała architektura i zieleń miały współczesną linię. W takich wnętrzach świetnie sprawdzają się mocne duże ławki (fajnie jak są w zdecydowanym kolorze) i trawy ozdobne – one podobają się chyba każdemu.

dziedziniec uniwersytecki

Nowoczesny dziedziniec

 

Nasze dziedzińce pozostawia się zazwyczaj puste. W teorii mają nam tworzyć agorę. Czy to jednak słuszne? Posiadamy wielkie aule, sale audytoryjne, gdzie można urządzać spotkania w wygodnych warunkach, gdzie możemy korzystać z nagłośnień i projektorów. Nasze dziedzińce w praktyce są niewykorzystanymi przestrzeniami – my wierzymy, że o dużym potencjale. Dziś straszą pustkami. Służą jedynie komunikacji, ewentualnie można spotkać na nich grupki palaczy, którzy nie mają nawet gdzie wyrzucić niedopałków. Nie mamy gdzie usiąść. Nasze place są mało przyjazne co nie sprzyja integracji społecznej. Może czas spróbować zrobić salony miejskie i zobaczyć co z tego wyniknie. Przyjaźnie zaprojektowane dziedzińce mogą stać się miejscem gdzie tętni życie. Już nie możemy się doczekać, aż zamieścimy zdjęcia z zrealizowanego właśnie dziedzińca uniwersyteckiego w naszym kochanym Krakowie. Od roku stoją tam już pierwsze ławki. Zamówienie na donice złożone. W maju odbędzie się uroczyste  otwarcie. Będziemy zapraszać. Będziemy dodawać zdjęcia już niedługo.

 

 

 

 

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*